Ikja në Parkun Kombëtar dhe Natyror të Doñana

Ikja në Parkun Kombëtar dhe Natyror të Doñana

El Parku Kombëtar dhe Natyror i Doñana Isshtë një nga ato vendet që duhet të jeni të detyruar të shkoni, të paktën një herë në jetën tuaj. Bëhet fjalë për një park natyror i mbrojtur e vendosur në Andaluzi, posaçërisht zë rajone të Huelva, Cádiz dhe Sevilja, duke qenë Huelva, shtrirja e saj më e gjerë. Sipërfaqja e tij shtrihet nëpër komunat e Almonte, Moguer, Lucena del Puerto, Palos de la Frontera, Hinojos, Rociana del Condado, Bollullos Par del Condado dhe Bonares në provincën e Huelva; Sanlúcar de Barrameda në provincën e Cádiz; dhe Pilas, Villamanrique de la Condesa, Aznalcázar, Kryetari i Bashkisë Isla dhe La Puebla del Río në provincën e Seviljes.

Isshtë një park me gjithsej 108.086 hektarë dhe ishte krijuar fillimisht në 1969, me Parkun Kombëtar Doñana, më vonë u zgjerua në 1989 me Parkun Natyror Doñana dhe u modifikua dhe u zgjerua përsëri në 1997. Duke pasur parasysh vendndodhjen e tij të shkëlqyeshme, më shumë se 300 lloje të ndryshme zogjsh mund të vërehen në vit në park, pasi që është një vend kalimi, shumimi dhe dimërimi për mijëra prej tyre (ujorë dhe tokësorë) si evropianë dhe afrikanë.

Doñana ka në larminë e saj thesari më i madh i peizazhit: në sipërfaqen e tij të gjerë shumica e këneta e virgjër, zona e liqenit, pastrimi, dunat dhe koralet, pyjet qendrore me pisha dhe lisat e vjetër të tapës ose shtëpitë e birrës. Për të parë të gjitha këto përveç të gjitha atyre specieve të faunës që bashkëjetojnë atje, organizohen turne me guida që mund të jenë një përvojë e dobishme për turistët. Të shohësh specie të panumërta që zhvillohen në habitatin e tyre natyror në një mënyrë të respektueshme ndaj tyre është e mundur në Parkun Kombëtar dhe Natyror të Doñana.

Ikja në Parkun Kombëtar dhe Natyror të Doñana 2

Fauna e Doñana

Nëse ajo që ju lëviz më shumë kur vizitoni Parkun Kombëtar dhe Natyror të Doñana është të shikoni faunën e saj në parkun e vet, duhet ta dini se mund të gjeni:

 • Gjitarët: lepujt, gjenet, derrat e egër, shputat, vidrat, dhelprat, lopët kënetore, minjtë e ujit dhe shumë më tepër. Por ai që zgjon më shumë interes dhe gjithashtu një nga më të mbrojturit, rrëqebulli iberik, pa dyshim.
 • Shpend: specie të ndryshme shqiponjash, thëllëzash, hoopoje, mëllenje, shkabash, bufësh, zogjsh, rosa, pulëbardha, flamingo, etj.
 • Zvarranikët dhe amfibët: kalamaj, breshka, gjarpërinj, geckos, galapagos, kameleonë, newts, bretkosa, gjarpërinjtë, etj.
 • peshk: Peshku më i zakonshëm vendas është ngjala. Ka edhe peshq të tjerë që janë prezantuar me kalimin e viteve të tilla si krapi, karkalecat ose pike.

Ikja në Parkun Kombëtar dhe Natyror të Doñana 3

Vizitoni Doñana

Sot ju mund të bëni një largim në Parkun Kombëtar dhe Natyror të Doñana shumë ekonomike pasi që turne udhërrëfyese që organizohen variojnë nga 18 euro në 90 euro, varet shumë nga lloji i turneut udhëzues që dëshironi të bëni.

Vizitë klasike

 • Kohëzgjatja e vizitës. 3.5 deri në 4 orë. Dy nisje ditore.
 • Lloji i automjetit. Ndryshore. Automjet me deri në 30 vende.
 • Çmimi 28 euro për person. Fëmijët nën 10 vjeç 14 euro (vlejnë vetëm për fëmijët brenda bërthamës së familjes së tyre).
 • Koha e nisjes. 8:00 paradite për vizita në mëngjes. Orari i pasdites do të ndryshojë në përputhje me kohën e vitit.
 • Vendi i fillimit. Objektet tona në El Rocío.
 • Turi i vizitës. Pinares de Coto del Rey, pyje lisi prej tape në Matasgordas, Marisma de Hinojos, Qendra e Vizitorëve José A. Valverde.
 • Shtë përfshirë. Kartat fushore, dylbi për secilin 2 pjesëmarrës dhe një teleskop për grupin.

Vizitë speciale

 • Madhësia e grupit. Maksimumi 14 persona.
 • Dzhvillimi i vizitës 5 orë afërsisht.
 • Lloji i automjetit. Automjet me 15 vende ose më pak.
 • Çmimi 38 euro për person. Fëmijët nën 10 vjeç 20 euro (vlejnë vetëm për fëmijët brenda bërthamës së familjes së tyre).
 • Koha e nisjes. Koha e fillimit do të ndryshojë në varësi të sezonit të vitit dhe do të përcaktohet nga ne.
 • Vendi i fillimit. Objektet tona në El Rocío.
 • Turi i vizitës. Itinerari do të bazohet në atë që përshkruhet në opsionin klasik me disa shtesa.
 • Shtë përfshirë. Kartat fushore, dylbi për secilin pjesëmarrës dhe një teleskop për grupin.

Ikja në Parkun Kombëtar dhe Natyror të Doñana 4

Vizitë private

 • Madhësia e grupit. Nga 3 deri në 14 persona. Për më pak se 3 persona ka kosto minimale (shih tarifat)
 • Kohëzgjatja e vizitës. Gjysmë dite rreth 5 orë dhe ditë e plotë rreth 10 orë.
 • Lloji i automjetit. Automjet me 15 vende ose më pak.
 • Çmimi Gjysmë dite 55 euro, dita e plotë 90 euro për person. Për më pak se 3 persona, kostoja minimale do të jetë 165 euro (gjysmë dite) dhe 270 euro (ditë e plotë).
 • Koha e nisjes. Sipas nevojave tuaja brenda kufijve.
 • Vendi i fillimit. Përshtatur për ju. Udhëzuesi ynë do t'ju marrë në hotelin tuaj në El Rocío ose në objektet tona në El Rocío.
 • Turi i vizitës. E hapur Itinerari i zakonshëm do të bazohet në atë të përshkruar në opsionin klasik, por i hapur për zona të tjera brenda ndikimit të Zonës Natyrore të Doñana dhe zonave të tjera pranë me interes natyror.
 • Shtë përfshirë. Udhëzime në terren dhe pajisje profesionale optike.
 • Almuerzo. Ata mund të sjellin drekën e tyre për piknik ose të ngjashme.

Nëse jeni në zonë ...

Ju nuk mund të ndaloni së vizituari:

 • Plazhet e Mazagón dhe Matalascañas.
 • Fshati Rocío dhe mësoni rreth përfshirjes së tij me Coto de Doñana.
 • Muzeu Botëror Detar.
 • Pallati i Marismillas.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*