Ishujt në liqene për largime

Ishujt e vendosur në liqene

Kjo ide për të shkuar në një udhëtim është për të gjithë ata që kanë dashur ndonjëherë të shkojnë larg, në një vend larg gjithçkaje, që nuk është shkretëtirë, por mjaft larg për të rimbushur bateritë e tyre. Udhëtoni në këto ishuj në liqene Shtë një ide e shkëlqyeshme për më të vetmit, ata që duan udhëtime në të cilat zbulojnë kënde të veçanta përtej turizmit masiv.

Por ky është vetëm fillimi, pasi që këta ishuj në liqene ndodhen në vende shume interesante, me peisazhe me bukuri të madhe për të parë. Tani ju thjesht duhet të zgjidhni një, ose atë që është më afër jush, për të planifikuar largimin tuaj të ardhshëm në ishull. Ju mund të dëshironi t'i kaloni të gjitha.

Ishulli Victoria në Argjentinë

Ishulli Victoria

Ky ishull është në Liqeni Nahuel Huapi, në Patagonia Argjentinase. Ky ishull është sot një park natyror i mbrojtur, dhe ai është i ndarë në tre pjesë, ku qendra është ajo që mund të vizitohet nga turistët. Në të mund të vizitoni pikturat e shpellave të bëra nga njerëzit autoktonë që më parë jetonin në ishull. Ky është padyshim një nga ata ishuj në të cilët të dalim në pension për të reflektuar nëse jemi të vetmuar, me shkëmbinj, peizazhe natyrore shumë të bukura dhe plazhe me rërë vullkanike. Ka disa ndërtesa të vogla për të qëndruar, kështu që ju mund të kaloni më shumë se një ditë në të.

Ishulli Kastor në Shtetet e Bashkuara

Ishull kastor

Ky ishull është i vendosur në shtetin e Arizona dhe njihet si Ishulli Emerald Amerikan për shkak të numrit të madh të pasardhësve Irlandezë atje. Shtë në liqenin e mirënjohur Michigan dhe është ishulli më i madh në të gjithë liqenin, megjithëse ka edhe të tjerë. Në këtë ka shërbime të mira, me një port të vogël dhe plazhe, si dhe rrugë për shëtitje, kështu që është një vend mjaft argëtues, megjithëse nuk siguron atë ndjenjën e vetmisë që kanë ishujt e tjerë.

Ishujt Apostull në Shtetet e Bashkuara

Ishujt Apostull

Tani shkojmë në shtetin e Wisconsin, me Ishujt Apostull, të cilat nuk janë asgjë më pak se Ishujt 22 gjendet në liqenin më të madh të ujërave të ëmbla në botë, i quajtur Liqeni Superior. Ata quhen kështu sepse ishujt më të mëdhenj janë 12, si apostujt. Më e madhja prej tyre, Madeleine, është e vetmja që është e banuar. Një nga mënyrat më të njohura për të shkuar nga njëra te tjetra është me anije dhe madje me kajak, duke eksploruar natyrën në formën e saj më të pastër. Vetëm për më aventureske dhe të vetmuar.

Ishulli Taquile në Peru

Ishulli Taquile

Ky ishull është i vendosur në liqeni i famshëm Titicaca, dhe njihet si Intika në Keçua. Ky ishull ishte pjesë e Perandorisë Inca, kështu që ju mund të vizitoni disa mbetje interesante arkeologjike për ata që janë të interesuar në histori. Isshtë një ishull i vogël, me një gjatësi pak më shumë se pesë kilometra. Nëse ka diçka që duhet të marrim nga Taquile, ato janë tekstilet e saj, pasi që arti i tekstilit është shumë i njohur këtu.

Ishulli i Diellit në Bolivi

Ishulli i Diellit

Megjithëse jeni në një vend tjetër, ky ishull i diellit ndodhet në të njëjtin liqen Titicaca me ishullin Taquile. Isshtë ishulli më i madh në liqen, dhe në kohën e Inkave ishte një ishull në të cilin a shenjtërore kushtuar perëndisë së Diellit ose Inti, prandaj dhe emri i saj. Në të mund të udhëtoni rrugët dhe të ngjiteni në kodrën më të lartë, ku ka një këndvështrim për të shijuar pamjet e liqenit. Përveç kësaj, ajo ka muzeun e vet arkeologjik.

Ishulli Samosir në Indonezi

Ishulli Samosir

Në ishullin Sumatra është Liqeni Tabo, i tij liqeni më i madh vullkanik, dhe brenda këtij është ky ishull. Një vend ekzotik për të shkuar nëse shkojmë në këtë destinacion, dhe ku do të shohim një kulturë tjetër dhe mënyrën e jetesës së banorëve të saj, të cilët qëndrojnë në shtëpi të veçanta me çati të theksuara. Puna e drurit dhe tekstilit e artizanëve do të jetë diçka që ne do të duhet të sjellim në shtëpi.

Ishulli Bled në Slloveni

Ishull i Bledit

Në Evropë ka edhe disa nga këto ishuj të vendosur në liqene të qetë. Ky ishull ndodhet në liqen me të cilin ndan emrin e tij. Mbetjet e gjetura në të konfirmojnë se ajo ishte okupuar tashmë në Epoka e gurit. Kisha e Marisë është në stilin barok dhe daton nga shekulli i XNUMX-të, tradita thotë që jeta e atyre që do të martohen në të të jetë e begatë, dhëndri duhet të ngjisë shkallët që çojnë në kishë me nusen në të krahët.

Ishulli Mainau në Gjermani

Ishulli Mainau

Ky ishull evropian është i vendosur në Liqeni i Konstancës, në territorin e qytetit të Constanza. Nëse ky ishull njihet për diçka, është për lulet e tij, pasi quhet ndryshe 'Ishulli i Luleve' dhe është se ka kopshte, serra dhe parqe të bukura. Koha më e mirë për të vizituar është padyshim gjatë pranverës dhe verës.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*