Lozana, thelbësore në qytetin zviceran

Lausanne

Lozana ose Lozana është një qytet i vendosur në kantonin Vaud prej të cilave është kapital. Ky qytet dallohet për të qenë i banuar që nga viti IV para Krishtit dhe të jetë një qytet i rëndësishëm në Zvicër, i pesti për nga popullsia. Ky qytet njihet si Kryeqyteti Olimpik, pasi që Komiteti Olimpik Ndërkombëtar është vendosur atje. Por është gjithashtu një qytet i bukur me shumë histori që ia vlen të vizitohet.

Le të shohim disa nga gjërat më shumë gjëra interesante për të vizituar në qytetin e Lozanës në Zvicër. Në këtë qytet mund të shijojmë sheshe të mëdha, disa kështjella ose një katedrale. Kështu që ne do të shohim disa nga pikat e tij të interesit dhe vendet që nuk mund të humbasim.

Katedralja e Lozanës

Katedralja e Lozanëve

La Katedralja e Lozanës është një nga pikat më të rëndësishme të saj. Isshtë një katedrale e bukur e stilit gotik që është ndërtuar në pjesën e sipërme të qytetit, prandaj është e dukshme nga shumë pika të qytetit. Kjo katedrale filloi të ngrihej që në shekullin e XNUMX-të, megjithëse u përfundua në shekullin e XNUMX-të dhe u rinovua në shekullin e XNUMX-të. Ka shumë për të parë në të, pasi na pret me portalin Montfalcon me figura mesjetare. Nga jashtë është e bukur, por gjithashtu duhet ta shohim nga brenda. Brenda ne gjejmë një mjedis më të rreptë dhe elegant, duke nxjerrë në pah kolonat e tij të larta, organin dhe dritaren e trëndafilit me dritaret e bukura të qelqit me njolla. Alsoshtë gjithashtu e mundur që të ngjiteni në kullën e saj të lartë për të pasur pamje të mrekullueshme të qytetit.

Kalaja e Shën Marisë

Kalaja e Shën MAries

Kjo është një qytet antik në të cilin mbetet shumë histori, diçka që ne kemi qenë në gjendje ta verifikojmë me katedralen e saj. Por ne gjithashtu gjejmë kështjella, një nga më të rëndësishmet që është ajo e Shën Marisë, të vendosura në veri të qytetit, pranë liqenit. Kjo kështjellë shërbeu si rezidencë e peshkopatës dhe u ndërtua në shekullin e XNUMX-të. Në shekullin e XNUMX-të, u krijua Kantoni i Vaud, kryeqyteti i të cilit është qyteti, kështu që kjo kështjellë u bë selia e qeverisë së kantonit. Dënimi i vetëm është që hyrja nuk lejohet, kështu që ne do të duhet të kufizohemi duke e parë atë nga jashtë.

Kisha dhe sheshi i Shën François

Lozanë

Kjo është një nga sheshet më të gjalla dhe më komerciale në qytet kështu që me siguri do ta kalojmë atë. Ka dyqane, restorante dhe kafene ku mund të ndaleni për të provuar gastronominë e qytetit ose për të bërë disa pazar. Këtu mund të gjeni çokollatën tipike zvicerane që është një kënaqësi. Përveç kësaj, në këtë shesh është një tjetër nga ndërtesat e tij emblematike, kisha e San Franciskos. Isshtë një vend historik që është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të edhe pse i është nënshtruar shumë rinovimeve. Një pjesë e historisë së qytetit që nuk duhet ta humbasim.

Les Escaliers du Marché

Shkallët e Tregut

Këto janë i njohur si Shkallët e Tregut. Këto shkallë të vjetra me çati prej druri përbëjnë një nga cepat më të bukur të qytetit për shkak të sharmit të tij të madh dhe prekjes mesjetare. Përveç kësaj, këto shkallë janë ideale për të shkuar nga pjesa e poshtme në pjesën e sipërme të qytetit, kështu që ne me siguri do të drejtohemi drejt tyre në një moment. Fotografitë në këtë pikë janë të domosdoshme.

Sheshi Palud dhe Pallati i Bashkisë

Sheshi Palud

Ky shesh i bukur që është afër Plaza de San Francisco ishte bërthama e qytetit në shekullin e XNUMX-të. Këtu ndodhet bashkia e qytetit, a ndërtesë e vjetër nga shekulli i XNUMX-të në një stil tipik kantoni. Në qendër të sheshit është Shatërvani i Drejtësisë dhe ne gjejmë shumë restorante dhe kafene. Një vend shumë piktoresk që tashmë është pjesë e gjërave thelbësore të qytetit.

Muzeu olimpik

kjo qyteti është selia e IOC, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, dhe gjithashtu ka Muzeun Olimpik. Ky muze ndodhet në rrethin bregdetar të Ouchy dhe në brigjet e liqenit të bukur Leman. Ju do të jeni në gjendje të mësoni shumë më tepër për këto lojëra të famshme me pishtarë të ndryshëm, medalje dhe histori. Nëse jeni adhurues i Lojërave Olimpike nuk mund ta humbisni.

Pallati Rumine

Pallati Rumine

Ngjitur me qendra historike dhe në Place de Riponne do të gjeni këtë pallat të stilit të Rilindjes, një tjetër prej xhevahireve të qytetit të Lozanës. Isshtë një ndërtesë e shekullit të XNUMX-të dhe ishte selia e Universitetit të Lozanës. Ka disa muze brenda, përfshirë Muzeun e Arteve të Bukura ose Muzeun e Arkeologjisë dhe Historisë dhe gjithashtu ka Bibliotekën Kantonale.

Parku Bourget dhe Liqeni i Gjenevës

Nëse duam të largohemi nga zhurma e zënë e qytetit ne mund të drejtohemi në liqenin leman. Në brigjet e këtij liqeni gjejmë njerëz që ecin dhe një hapësirë ​​shumë të qetë. Përveç kësaj, ne mund të shkojmë në Parc de Bourget, një rezervat që na ofron qetësi të madhe.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*