Legjenda e Orës Astronomike të Pragës

Turizmi i Pragës në Republikën Çeke

Praga është kryeqyteti i Republikës Çeke dhe bukuria e saj, atmosfera e saj magjike dhe pasuria e saj kulturore nuk lënë asnjë turist indiferent. Nëse planifikoni të shkoni së shpejti, përpiquni të jeni pak a shumë të qartë për itinerarin që do të ndiqni, sepse oferta është aq e gjerë sa duhet të organizoheni mirë për të parë sa më shumë që të jetë e mundur, në fakt, Unë ju rekomandoj që të konsultoheni me disa nga udhëzuesit tanë çfarë të shohësh në prag, në mënyrë që të zbuloni se cilat pika duhet të jenë thelbësore në vizitën tuaj. Në atë listë, pa dyshim, do të përfshihej Ora Astronomike e qytetit, një nga bizhuteritë e tij më përfaqësuese. Në këtë postim do të zbulojmë legjendën që rrethon këtë vepër të pabesueshme artistike.

Ora Astronomike në Pragë

Ora Astronomike e Pragës

Ora Astronomike në Pragë është një nga thesaret më të çmuar nga Republika Çeke. Ishte ndërtuar në 1410 nga mjeshtër orëndreqësi Hanus, niveli i tij teknik dhe bukuria e tij e jashtëzakonshme befasuan shoqërinë e kohës dhe e bënë atë të njohur në të gjithë botën. Kjo kryevepër, përveç që tregon kohën, matni fazat e hënës, ka një kalendar shumë të saktë dhe është zbukuruar me figura të animuara që lëvizin sa herë që ora godet në orë.

Shifrat e Orës së Pragës

Ecja e dymbëdhjetë apostujve

Kur ora godet orët, turistët mblidhen para tij për të admiruar shfaqjen. Dritaret e sipërme të orës hapen dhe parakalojnë figurat e dymbëdhjetë apostujve duke i parë duke parë sikur kishin një jetë të tyren. 

Atje katër figura shtesë të cilat janë pas vitit 1945. Këta gjithashtu bashkohen me lëvizjen, secila përfaqëson një alegori: 

  • La Muerte, përfaqësuar nga një skelet. Ai tërheq një litar që shënon fillimin e paradës dhe ka një orë rëre që përfaqëson kohën që kemi deri në llogari. 
  • Një princ turk, i shoqëruar nga një lahutë, përfaqësonte epshin.
  • Një tregtar hebre që përfaqësonte lakminë. Ai ka një thes parash që i tund kur ora i bie orës.
  • Kotësi, përfaqësuar nga një njeri që shikon në pasqyrë. 

Një kuriozitet tjetër është ai të gjitha këto figura bëjnë të njëjtën lëvizje të kokës, të gjitha përveç Vdekjes. Ndërsa princi turk, tregtari hebre dhe njeriu i kotë tundin kokën, vdekja bën me kokë, duke deklaruar se ajo ka fjalën e fundit dhe se, edhe nëse nuk pajtohen, koha e tyre ka mbaruar. 

Legjenda e Orës së Pragës

Legjenda e Orës Astronomike të Pragës

Lëmshja e shkaktuar nga ora në atë kohë i mbajti qytetarët e Pragës krenarë, madje të barabartë kishte nga ata që udhëtuan mijëra kilometra për t'i vizituar çfarë ishte një pjesë unike në botë. 

Sipas legjendes, një aristokrat, i hipnotizuar nga aftësitë e Hanus, ofroi një shumë të madhe parash për të bërë një orë identike për të në një qytet gjerman. Këshilltarët e Pragës panë statusin që qyteti kishte arritur duke zotëruar një pjesë të tillë ekskluzive dhe ata u përpoqën ta bindnin atë që të mos e pranonte ofertën. Por mësuesi nuk i dha krahun të përdridhej dhe, një natë, ndërsa punonte në punëtorinë e tij, hynë tre burra, ata e tërhoqën zvarrë në fireplace dhe, për të mos lejuar që ai të replikonte orën, ia dogjën sytë me një hekur që digjej.  

Gjendja fizike dhe mendore e Hanus po përkeqësohej dhe përkeqësohej, askush nuk dyshonte se kush mund të ishte përgjegjës për sulmin. Fqinjët dhe vetë këshilltarët vinin rregullisht për ta parë dhe, një ditë, në një nga ato vizita, nxënësi i tij, Jakub Cech, dëgjoi sesi udhëheqësit rrëfyen se ishin organizatorët e sulmit.

Mësuesi, i indinjuar dhe i tërbuar, nxori një plan për të çaktivizuar orën dhe për të marrë hak për atë që i ishte bërë. Ai u kërkoi këshilltarëve leje për të shkuar në orë, duke pretenduar se donte të dëgjonte makinerinë e tij edhe një herë para se të vdiste. Më në fund, ata pranuan. Atë ditë, Hanus dhe nxënësi vizituan orën dhe mjeshtri futi dorën brenda makinerisë, duke e prerë atë dhe duke shkatërruar kështu mekanizmin kompleks që ai vetë e kishte krijuar. 

Hanus vdiq atë natë dhe ishte një kohë e gjatë derisa ata ishin në gjendje të rregullonin orën. Sipas legjendës, që nga vdekja e mjeshtrit, ora është e mallkuar dhe fati i Pragës varet nga funksionimi i saj i duhur. Nëse ora do të ndalonte së qeshuri, fat i keq do të vinte në qytet.

 

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*