Legjendat e Romës

Legjendat e Romës i kanë rrënjët në origjinën e tyre Qytet i Përjetshëm. Siç e dini, fondacioni i tij ka një histori legjendare pas saj, atë të Romulus dhe Remus. Por, përveç kësaj, një qytet me kaq shumë histori duhet të strehojë shumë histori të tjera mitike që do të magjepseni të dini.

Ne nuk do të jemi në gjendje t'ju tregojmë të gjithëve, por mund t'ju sigurojmë se historitë që do t'ju tregojmë janë pjesë e legjendave më të çmuara të Romës dhe se do të kënaqeni t'i njihni ato. Jo më kot ato përmbajnë histori të lidhura me të mbretërit e parë, me perandorët e mëdhenj nga epoka klasike dhe me errësirën Mesjeta të qytetit të bukur italian (këtu ju lëmë juve një artikull në lidhje me monumentet e tij) Por, pa zhurmë të mëtejshme, le të shkojmë me historitë më të mira mitike për Qytetin e Përjetshëm.

Legjendat e Romës, që nga themelimi i qytetit

Siç ju thamë, origjina e Romës ka një sfond mitik. Por kështu bën episodi i famshëm i rrëmbimi i sabinave, në sajë të së cilës qyteti primitiv romak u rrit në natën e kohës. Le të shkojmë me të gjitha.

Legjenda e themelimit të Romës

Romulus dhe Remus

Romulus dhe Remus duke u thithur nga ujku

Origjina mitike e Romës daton në shekullin e XNUMX-të para Krishtit. Sidoqoftë, kjo legjendë e Romës fillon edhe më herët. Ascanio, i biri i Enea, heroi i Trojës, i themeluar në brigjet e Tiberit, qyteti i Alba Longa.

Shumë vite më vonë, mbreti i këtij qyteti u thirr Numërues Dhe vëllai i tij Amulium e rrëzoi nga froni. Por krimi i tij nuk u ndal këtu. Kështu që i pari të mos kishte pasardhës që mund të pretendonin fronin, ai e detyroi të bijën, Rea Silvia, për t'u bërë një Vestal, e cila kërkonte që ajo të mbetet e virgjër. Sidoqoftë, e keqja Amulio nuk e mori parasysh vullnetin e perëndisë Mars.

Kjo e la Rea shtatzënë nga binjakët Romulus dhe Remus. Sidoqoftë, kur ata lindën, nga frika se mbreti i lig do t'i vriste, ata u vendosën në një shportë dhe u lanë në vetë lumin Tiber. Shporta u përplas shumë afër detit, afër shtatë kodrave, ku u pa nga një ajo ujku. Ajo shpëtoi dhe ushqeu fëmijët në vathën e saj Kodra Palatine derisa i gjeti një bari, i cili i çoi në shtëpinë e tij, ku u rritën nga gruaja e tij.

Si të rritur, dy të rinjtë nga ana tjetër zbritën Amulion dhe zëvendësuan Numitorin. Por ajo që ka më shumë rëndësi për ne për historinë tonë është se Romulus dhe Remus gjithashtu themeluan një koloni të Alba Longa në brigjet e lumit, pikërisht ku i kishte thithur ajo ujku, dhe udhëheqësit e tyre u shpallën.

Sidoqoftë, debati mbi vendin e saktë ku do të krijohej qyteti i ri çoi në një mosmarrëveshje tragjike midis të dyve që do të përfundonte me Vdekja e Remos në duart e vëllait të tij. Sipas legjendës, Romulusi u bë kështu mbreti i parë i Romës. Nëse do t'u kushtojmë vëmendje historianëve të antikitetit, ishte viti 754 para Krishtit.

Përdhunimi i Grave Sabine, Një Legjendë tjetër Popullore Romake

Përdhunimi i grave Sabine

Përdhunimi i Grave Sabine

Gjithashtu kohës së Romulusit i përket historia e rrëmbimit të grave Sabine, një tjetër nga legjendat më të njohura Romake. Thuhet se themeluesi i qytetit pranoi këdo nga Lazio si një qytetar të ri në mënyrë që ta popullonte atë.

Sidoqoftë, ata ishin praktikisht të gjithë burra, gjë që e bëri të pamundur rritjen e Romës. Romulusi atëherë vuri re bijat e sabinave, i cili jetonte në kodrën afër Kuirinale dhe ai u nis për t'i rrëmbyer.

Për ta bërë këtë, ai bëri një aheng të madh dhe ftoi fqinjët e tij. Kur Sabinët u shtangën mjaftueshëm nga vera, ai rrëmbeu bijat e tyre dhe i çoi në Romë. Por historia nuk mbaron këtu.

Në ndërkohë, ai ishte larguar në komandë të qytetit Tarpeia, i cili ishte i dashuruar me Mbretin e Latinos. Ndërsa i kishin shpallur luftë Romës pas rrëmbimit të vajzave të tyre, vajza bëri një pakt me monarkun se ai do t'i tregonte asaj një hyrje të fshehtë në qytet, nëse i jepte atë që kishte në krahun e majtë në këmbim. Ai po i referohej një byzylyku ​​prej ari, por, kur Sabinët kishin njohur këtë hyrje të fshehtë në Romë, mbreti urdhëroi ushtarët e tij që të shtypnin Tarpeiin me mburojat e tyre, të ngarkuar pikërisht në krahët e tij të majtë.

Sidoqoftë, fundi i kësaj historie ka një variant tjetër. Aty thuhet se Romakët, të vetëdijshëm për tradhtinë e gruas së re, e hodhën atë nga një shkëmb që, pikërisht që nga ajo kohë, u quajt Shkëmb Tarpeya.

Më në fund, ndodhi një përplasje midis Sabineve dhe Romakëve. Ose, më saktë, nuk ndodhi sepse vajzat e rrëmbyera qëndroi midis të dy ushtrive për të ndaluar luftimet. Nëse Romakët fitonin, ata do të humbnin prindërit dhe vëllezërit e tyre, ndërsa nëse Sabinët fitonin, ata do të mbeteshin pa burra. Kështu, paqja u nënshkrua midis të dy qyteteve.

Rrugica e Mazzamurelli

Via de los Mazzamurelli

Rruga Mazzamurelli, skena e një legjende tjetër të Romës

Nëse ju vizitoni Trastevere Roman, do të gjesh një rrugë të vogël që, duke filluar nga kisha e Shën Krisogonit, arrin lart atë të San Gallicano. Kjo rrugicë është ajo e Mazamurelli. Por kush janë këto krijesa që madje ka një rrugë në Romë me emrin e tyre?

Ne mund t'i identifikonim me ata të vegjëlit gjeni keq që janë pjesë e të gjitha mitologjive të botës. Ata do të ishin një lloj kukudhësh që kënaqen duke bërë hile të vogla kalimtarëve dhe, natyrisht, atyre që jetojnë në atë rrugë.

Në fakt, një nga historitë që përbëjnë këtë legjendë thotë se jetonte një njeri që kishte një reputacion si magjistar për të parë krijesa të mbinatyrshme. Shtëpia e këtij personi ruhet akoma në rrugë dhe thuhet se është i përhumbur.

Sidoqoftë, jo gjithçka është e keqe përreth mazzamurelli. Për tregimtarët e tjerë të kësaj legjende të Romës, ato janë krijesa të dobishme që janë të përkushtuar për të mbrojtur fqinjët nga rruga që mban emrin e tyre.

Castel Sant'Angelo, skena e shumë legjendave të Romës

Kalaja Sant'Angelo

Castel Sant'Angelo

Përveçse është një nga monumentet më të rëndësishme në Qytetin e Përjetshëm, Castel Sant'Angelo ka shumë legjenda. E ndërtuar për të qenë Mauzoleumi i Perandorit Hadrian, ka pothuajse dy mijë vjet histori. Prandaj nuk do t'ju befasojë që ka qenë skena e shumë historive legjendare.

Më i popullarizuari prej tyre është shkaku i emrit të tij. Ne jemi në vitin 590 të epokës sonë. Një epidemi shkatërruese e murtajës kishte pësuar Romën dhe Papën Gregori i Madh organizoi një procesion. Ndërsa iu afrua kalasë, ajo u shfaq sipër saj një kryeengjëll se ai kishte në duar një shpatë për të njoftuar fundin e epidemisë.

Prandaj, jo vetëm kalaja quhet de Sant'Angelo, por gjithashtu, figura e një kryeengjëlli u ndërtua në majën e saj që, pasi i janë nënshtruar disa restaurimeve, mund ta shihni edhe sot.

Passetto di Borgo

Passetto di Borgo

Passetto di Borgo, një tjetër skenë e shumë legjendave të Romës

Ne nuk shkojmë larg nga ndërtimi i mëparshëm për të zbuluar një tjetër pikë romake që janë plot legjenda dhe histori mitike. Lindja pasapetë ose shtegu me mure bashkohet, pikërisht, kështjella e Sant'Angelo me Vatikan.

Isshtë mezi gjysmë milje, por ka qenë skena e të gjitha llojeve patate të rrjedhura dhe klerikë të tjerë i cili kërkonte të fshihej në kohë lufte dhe plaçkitje. Sidoqoftë, legjenda thotë që kushdo që e kalon shtatëdhjetë herë do të shohë që të gjitha problemet e tyre po marrin fund.

Aq legjendare është historia e pasaportës di Borgo saqë është shfaqur në filma të shumtë, seriale televizive dhe madje edhe lojëra video.

Ishulli Tiber

Ishulli Tiber

Ishulli Tiber

Ne përfundojmë turneun tonë në legjendat e Romës në këtë ishull, të cilin ju mund ta shihni edhe sot në mes të Tiberit. Isshtë formuar si një varkë dhe mezi është 270 metra e gjatë dhe 70 metra e gjerë. Sidoqoftë, ajo ka qenë temë e tregimeve mitike që nga kohërat e lashta.

Në fakt, ato ndikojnë në pamjen e tyre të jashtme. Thuhet se mbreti i fundit i Romës, Tarquinius i Madhërishmi, u hodh në lumë nga bashkëqytetarët e tij. Ai kishte qenë një njeri i korruptuar që madje u vodhi grurin. Menjëherë pas kësaj ngjarje, ishulli filloi të shfaqej dhe romakët menduan se ai kishte origjinën falë sedimenteve të grumbulluara rreth trupit të monarkut, një pjesë e mirë e së cilës ishte, pikërisht, grurin që kishte vjedhur.

Për të gjitha këto, Tiberina mbillte gjithmonë frikë midis qytetarëve të Romës. Kjo zgjati për disa shekuj derisa, gjatë një epidemie murtaje, a serpiente (simbol i mjekësisë) që i dha fund sëmundjes. Si një falënderim, Romakët ndërtuan një tempull në nder të Eskulapit në ishull dhe ata ndaluan të kenë frikë ta vizitojnë atë. Ju kujtojmë se kjo figurë ishte pikërisht perëndia romake e mjekësisë.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga më të njohurat legjendat e Romës. Sidoqoftë, një qytet aq i vjetër sa ky duhet të ketë shumë të tjerë. Midis atyre që kanë mbetur në tubacion dhe mbase do t'ju tregojmë në një artikull tjetër janë ai që i referohet Perandori Nero dhe Bazilika e Santa Maria del Pueblo, Një nga Dioscuri Castor dhe Pollux, e të Goja e së Vërtetës ose të shumtët që kanë si protagonist Hercules.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*