Legjendat e Seviljes

Sevilja është një destinacion ideal për adhuruesit e kulturës, përveç të pafundmeve planet që mund të bëni në qytet, historitë dhe legjendat e tyre janë sa të shumta aq edhe të bukura dhe befasuese. Vini re se origjina e saj shkon të paktën në qytetin romak të Hispalis Themeluar nga Julius Cezari në shekullin I para Krishtit.

Sikur të mos mjaftonte, qyteti Andaluzian gëzonte forcë të madhe në kohën mesjetare, kur u ripopullua nga aristokratët kastilianë pasi u ripushtua nga Ferdinand III Shenjtori në 1248. Dhe akoma më shumë në kohën e Austrias, kur u bë porti i parë tregtar me Botën e Re dhe qendra ekonomike e perandorisë Spanjolle. Një histori e tillë e pasur domosdoshmërisht duhej të lindte histori të shumta mitike. Prandaj, nëse doni të dini legjendat e Seviljes, ne do t'ju tregojmë disa nga ato më interesantet.

Historia e bukuroshes Susona

E kaluara e dhunshme e qytetit shfaqet në këtë histori që është pjesë e legjendave të Seviljes. Kthehu në Mesjetë, pati një sulm në lagjen hebraike të Seviljes dhe, si përgjigje, hebrenjtë komplotuan me maurët për të marrë kontrollin e qytetit.

Për të organizuar planin, ata u takuan në shtëpinë e bankierit Diego Susón, vajza e së cilës ishte e famshme për bukurinë e saj në të gjithë zonën. Quhej Susana Ben Susón dhe ai kishte hyrë në marrëdhënie të fshehta me një zotëri të ri të krishterë.

Meqenëse u bë një komplot në shtëpinë e tij, ai e dinte nga dora e parë se çfarë do të përbënte. Plani ishte vrasja e aristokratëve kryesorë të qytetit. Dhe ajo, nga frika për jetën e të dashurit të saj, shkoi ta tregojë atë që kishte ndodhur. Ai nuk e kuptoi se, duke vepruar kështu, ai po rrezikonte familjen e tij dhe të gjithë hebrenjtë Sevillian.

Zotëria nuk vonoi shumë dhe paralajmëroi autoritetet për komplotin, të cilët urdhëruan arrestimin e drejtuesve të komplotit, përfshirë babanë e Susonës. Ata u varën disa ditë në Tablada, një vend ku u ekzekutuan kriminelët më të këqij në qytet.

Susona

Susona përfaqësohej në një pllakë në parkun María Luisa në Sevilje

Gruaja e re u refuzua nga njerëzit e saj, të cilët e konsideronin atë tradhtare, dhe gjithashtu nga zotëria me të cilin ajo kishte marrëdhënie. Dhe, nga këtu, legjenda ofron dy versione. Sipas të parës, ai kërkoi ndihmë nga kryeprifti i katedrales, Reginaldo i Toledos, i cili e liroi atë dhe ndërhyri në mënyrë që ajo të dilte në pension në një manastir. Nga ana tjetër, e dyta thotë se ajo kishte dy fëmijë me një peshkop dhe, pasi u hodh poshtë nga ai, ajo u bë e dashura e një biznesmeni Sevillian.

Sidoqoftë, legjenda është unifikuar përsëri në fund të saj. Kur Susona vdiq, testamenti i saj u hap. Ai tha se e dëshironte atë koka e tij u pre dhe u vendos në derën e shtëpisë së tij si një dëshmi e mjerimit të tij. Ju mund ta shihni edhe sot, nëse kaloni nëpër rruga e vdekjes, një pllakë me një kafkë në të cilën do të kishte qenë shtëpia e Susonës. Në fakt, ajo rrugë është e njohur edhe me emrin e vajzës.

Doña María Coronel dhe vaji i vluar

Kjo legjendë nga Sevilja ka shumë përbërës të një telenovele, veçanërisht dashurinë dhe dëshirën për hakmarrje. Përveç kësaj, ajo na çon në kohën e ripushtimit të qytetit. Zonja Maria Coronel Ajo ishte një vajzë e zonjës Castiliane Z. Alfonso Fernández Coronel, i cili ishte një mbështetës i Alfonso XI nga Castile. Ai gjithashtu u martua don Juan de la Cerda, i cili nga ana e tij ushtroi midis mbrojtësve të djalit të tij, Henry II, kur u përball me njerkun e tij Pedro I për trashëgiminë në fron.

Për këtë arsye, ky i fundit vrau don Juan de la Cerda dhe i sekuestroi të gjitha pasuritë, duke e lënë të venë në shkatërrim. Pedro nuk e njihja personalisht, por kur e pa, ai ishte i dashuruar me të. Sidoqoftë, Do Mara María Coronel nuk ishte e gatshme të lidhej me personin që kishte urdhëruar vrasjen e burrit të saj dhe kishte hyrë në manastirin Sevillian të Santa Clara.

As edhe kështu ajo e bëri Pedro I, i quajtur gjithashtu "Mizori", të hiqte dorë nga përpjekja e tij për ta pasur atë si konkubinë. Derisa një ditë, e ngopur me drerën e saj mbretërore, ajo hyri në kuzhinën e manastirit dhe u derdh vaj i vluar nëpër fytyrë për ta shpërfytyruar. Në këtë mënyrë ajo arriti që Pedro I ta linte të qetë.

Manastiri i Santa Inés

Manastiri i Santa Inés

Ai ishte akoma në gjendje të dëshmonte vdekjen e monarkut nga dora e vëllait të tij Enrique II, i cili u ktheu pasuritë e konfiskuara motrave Coronel sepse kishin qëndruar besnikë ndaj çështjes së tyre. Kështu, këto dy zonja ishin në gjendje të gjenin manastiri i Santa Inés në pallatin që kishte qenë babai i tij. Abatja e parë do të ishte, saktësisht, Doña María Coronel, e cila vdiq rreth vitit 1411.

Kreu i mbretit Pedro I, një figurë e shquar në legjendat e Seviljes

Pikërisht monarku mizor Castilian luan gjithashtu në shumë legjenda të tjera të Seviljes. Për shembull, ai që ne do t'ju tregojmë. Gjatë një prej lëvizjeve të tij të natës nëpër qytet, Pedro u takua me të Djali i Niebla-s, familja që mbështeste Henry II, siç ju thamë vëllai i tij njerk. Shpatat nuk vonuan të dilnin dhe Mizori vrau tjetrin.

Sidoqoftë, dueli u zgjua një grua e moshuar që ajo u hodh një vështrim me një llambë dhe, e tronditur kur njohu vrasësin, u kthye të mbyllej në shtëpinë e saj, pa e rënë llambën që po mbante në tokë. Pedro hipokrit i premtoi familjes së viktimës se Unë do të pres kokën e fajtorëve të vdekjes së tij dhe ta ekspozojë atë në publik.

Duke e ditur që ai ishte parë nga plaka, ai e thirri atë në praninë e saj për ta pyetur për identitetin e kriminelit. Gruaja vuri një pasqyrë përpara mbretit dhe tha "atje ke vrasësin". Pastaj, Don Pedro urdhëroi që koka të pritej një nga statujat e mermerit se i bënë homazhe dhe se u vendos në një kamare prej druri. Ai gjithashtu urdhëroi që kutia të lihej në të njëjtën rrugë ku kishte ndodhur ngjarja e dhunshme, por që ajo të mos hapej deri në vdekjen e tij.

Edhe sot mund ta shihni atë bust në rrugë të quajtur, saktësisht, Kreu i mbretit Don Pedro. Dhe, për të kujtuar këtë fakt legjendar, thirret ai përballë, ku jetonte dëshmitari Rruga e kandilit.

Kreu i mbretit Don Pedro

Kreu i mbretit Don Pedro

Njeriu prej guri

Ne vazhdojmë në Mesjetë për të folur për këtë legjendë tjetër të Seviljes. Ai tregon se, në shekullin e pesëmbëdhjetë, kishte një tavernëRruga e fytyrës së mirë, që i përkasin lagjes së San Lorenzo, ku ndaluan njerëzit e të gjitha llojeve.

Pra, ishte zakon që, ashtu si Sakrament i Bekuar, njerëzit u gjunjëzuan. Kur një grup shokësh në lokal e dëgjuan atë duke u afruar, ata dolën dhe u gjunjëzuan ndërsa kalonte procesioni. Të gjithë përveç një. Thirrja Mateo «el Rubio» ai donte të bëhej protagonist dhe, duke akuzuar miqtë e tij se ishin të bekuar, tha me zë të lartë se ai nuk u gjunjëzua.

Në atë moment, a rrezja hyjnore ra mbi fatkeqin Mateo duke e kthyer trupin e tij në gur. Edhe sot mund të shihni bustin e një burri në atë material të veshur nga kalimi i kohës në rrugën Buen Rostro, i cili që atëherë është quajtur, saktësisht, Njeri gur.

Historia e Këlyshit, një klasik midis legjendave të Seviljes

Nëse e keni vizituar tashmë qytetin Andaluzian, do ta dini shumë mirë se sa i rëndësishëm është ai për banorët e tij Qenush Triana, emër me të cilin ata kanë pagëzuar gjerësisht Krishti i Skadimit. Çdo javë të shenjtë vëllazëria e tij e nxjerr në procesion nga bazilika e saj e rrethuar nga një atmosferë imponuese.

Nuk mund të na habisë, pra, që midis legjendave të Seviljes ka disa që e kanë këtë figurë si protagoniste. Një nga më të njohurit është ai për të cilin do t'ju tregojmë më poshtë.

Ajo tregon se një djalë cigan i quajtur saktësisht Qenush Kaloja urën e Barcas çdo ditë nga Triana, atëherë një periferi e qytetit, për në Sevilje. Një nga njerëzit që e panë atë duke bërë atë turne filloi të dyshonte se ai ishte duke shkuar për të vizituar gruan e tij. Kjo është, ajo kishte marrëdhënie të mishit me të.

Këlyshi

Krishti i Skadimit, i njohur si "Këlyshi"

Një ditë, ai e priti atë pranë shitjes së Vela dhe e goditi me thikë shtatë herë. Disa njerëz erdhën në britmat e djalit dhe nuk mundën të shmangin sulmin. Midis tyre ishte skulptori Francisco Ruiz Gijón, i cili në fund do të ishte autori i figurës së Krishtit të Shuarjes.

Thuhet se ai, i tronditur nga dhimbja e të riut, u frymëzua nga fytyra e tij për të gdhendur atë të Krishtit të famshëm. Nga rruga, ai nuk do të vizitonte gruan e vrasësit, por një motër që askush nuk e dinte kështu që takimet e tyre ishin të fshehta.

Legjenda e Calle Sierpes

Kjo rrugë qendrore është një nga më të famshmet në Sevilje, por jo të gjithë banorët e qytetit e dinë arsyen e emrit të saj, e cila është gjithashtu për shkak të një legjende të Seviljes. Ata thonë se, përsëri në shekullin e XNUMX-të, në atë që quhej atëherë Rruga Espalderos Fëmijët filluan të zhdukeshin pa ndonjë arsye të dukshme.

Ata nuk u dëgjuan përsëri dhe kjo situatë dramatike shkaktoi panik në mesin e banorëve të zonës. Regjenti i atëhershëm i Seviljes, Alfonso de Cárdenas, nuk di çfarë të bëj. Derisa një i burgosur ofroi të zgjidhte misterin në këmbim të lirisë së tij.

Epokë Melchor de Quintana dhe ai ishte në burg për pjesëmarrjen në një kryengritje kundër mbretit. Regjenti pranoi dhe pastaj njeriu i dënuar e çoi në vendin ku kishte një gjarpër i madh e gjatë rreth njëzet metra. Kishte një kamë në të dhe kishte vdekur. Kishte qenë vetë Melchior që ishte përballur me të dhe e kishte vrarë.

Rruga Sierpes

Rruga Sierpes

Gjarpri ose gjarpri u ekspozua në Calle Espalderos për të qetësuar banorët e tij. Thuhet se ata erdhën ta shohin atë nga të gjitha lagjet e qytetit dhe, që nga ajo kohë, rruga u thirr të Sierpes.

Si përfundim, ne ju kemi treguar legjendat më të njohura të Seviljes. Ka shumë të tjerë si Krishti i Fuqisë së Madhee Santa Librada ose atë të Shenjtorët Justa dhe Rufina. Por këto histori do të lihen për një herë tjetër. Nëse jeni në qytet, shijojeni. Ne ju lëmë në këtë lidhje një listë me ekskursione që mund të bëni nga Sevilja në rast se keni kohë për të eksploruar rrethinat, nuk do të pendoheni!

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*