Legjendat e Galicës

Legjendat e Galicisë i përgjigjen idiosinkrazisë së një territori me histori qindra vjeçare. Klima e saj e errët dhe me shi, brigjet e saj të thyer dhe luginat e saj të thella me pyje gjithashtu i japin hijen mrekullisht shfaqjes së përrallave mitike dhe të zymta.

Prandaj, jo rastësisht Galicia është një vend me plot histori legjendare. Disa i kanë rrënjët në mjegullat e kohës dhe, për kuriozitet, lidhen me histori të ngjashme të lindura në Evropën qendrore dhe veriore. Nga ana tjetër, të tjerët janë vërtet autoktonë dhe u përgjigjen më të pastërve mitologjia antike. Nëse ju pëlqen bota mitike, ju ftojmë të vazhdoni të lexoni, pasi do t'ju tregojmë për disa nga legjendat më të veçanta dhe të famshme të Galicës.

Legjendat e Galicës: Një trashëgimi e jashtëzakonshme gojore

Legjendat e shumta të Galicisë që kanë mbijetuar deri më sot i kanë rezistuar kohës falë të jashtëzakonshmes tradita gojore të asaj toke. Sepse shumë vijnë nga kultura popullore e transmetuar nga brezi në brez përmes historive të treguara në netët e ftohta në këmbët e zjarrit. Por, pa zhurmë të mëtejshme, ne do t'ju tregojmë për disa nga këto legjenda.

Kompania e Shenjtë

Santa Compaña

Kompania e Shenjtë

Ndoshta kjo është, në të njëjtën kohë, legjenda më e popullarizuar e Galicisë dhe më e përsëritura në të pesë kontinentet. Duke folur gjerësisht, ai thotë se një procesion i të vdekurve kalon nëpër tokat Galician natën për të paralajmëruar për një vdekje në të ardhmen. Përpara një procesioni kaq të tmerrshëm shkon një spektër më i madh i quajtur Stade dhe kush e sheh duhet ta ndjekë me shandan dhe kazan.

Siç ju thamë më parë, kjo legjendë ka korrelacionet e saj në pjesë të tjera të Evropës. Për shembull, është lidhur me Wild Hunt o Helikinë Mesnie të tokave gjermane. Por nuk duhet të shkojmë kaq larg. Përralla të ngjashme gjenden në mitologjitë e tjera gadishullore. Si shembull, mund të përmendim Güestia në Asturias, Frika në Castile dhe  Corteju në Extremadura dhe histori të tjera në vende të ndryshme.

Nga ana tjetër, si çdo legjendë e mirë tmerri që ia vlen kripa, kjo gjithashtu ka mënyrat e saj për të kundërvepruar me efektet e shikimit të Santa Compaña. Midis tyre, formoni një kryq në një farë mënyre, vizatoni një rreth në tokë dhe futuni brenda duke kaluar ose hipni në shkallën e një anijeje udhëtimi.

Costa da Morte, një pus legjendash

Kosta da Morte

Kosta da Morte

Siç e dini, në pjesën veriperëndimore të Galicia është Kosta da Morte o Costa de la Muerte, një territor emri i të cilit tashmë i jep vetes ekzistencën e legjendave. E para prej tyre daton që nga kohërat romake, pasi që ata konsideruan se ajo shënonte finis terrae, domethënë fundi i tokës.

Aty filloi oqeani dhe, sipas besimit romak, ata që hynë në të u përpinë, ose nga vetë ujërat, ose nga krijesat monstruoze. Para tyre, keltët praktikonin adhurimin e diellit në ato toka.

Por realiteti është se egërsia e atyre brigjeve dhe forca e Atlantikut të tërbuar kanë shkaktuar të shumta mbytjet e anijeve. Dhe këto janë një terren tjetër i përsosur për legjendat. Midis tyre, ato të qyteteve mitike të Antikitetit që ishin varrosur nga ujërat, ato me gurë të mrekullueshëm ose ato të shenjtorëve që shërojnë meigallo (syri i keq).

Kulla e Herkulit

Kulla e Herkulit

Kulla e Herkulit

Isshtë far i vetëm nga kohërat romake që mbetet në këmbë. Prandaj, ajo ka dy mijë vjet histori. Siç do ta kuptoni, është logjike që legjenda të shumta dhe histori mitologjike janë zhvilluar rreth kullës.

Më e popullarizuara është se banorët e Brigantium ose Breogan ata jetuan në tmerrin e gjigandit Geryon, të cilët kërkuan të gjitha llojet e homazheve prej tyre, përfshirë fëmijët e tyre. Përballë pamundësisë për ta mposhtur, ata kërkuan ndihmë nga Hercules, i cili e sfidoi atë në një duel dhe e mposhti pas një përplasje të përgjakshme.

Pastaj heroi varrosi Geryon dhe, mbi varrin e tij, ngriti një kullë që e kurorëzoi me një pishtar. Shumë afër, përveç kësaj, ai krijoi një qytet dhe, siç quhej gruaja e parë që erdhi në të Krusha, Hercules e quajti fshatin e ri me emrin La Coruña.

Një legjendë tjetër për kullën e Herkulit thotë se në vendin ku Kulla Breogán. Ky do të kishte qenë një mbret legjendar galik i cili shfaqet në mitologjia irlandeze, posaçërisht në Lebor Gábála Érenn o Libri Irlandez i Pushtimit.

Sipas legjendës, Breogán do ta kishte ngritur këtë kullë dhe, nga maja e saj, fëmijët e tij mund të shihnin një tokë të gjelbër. Duke dashur ta takonin, ata hipën dhe arritën atje Irlandë. Në fakt, në këmbët e Kullës së Herkulit mund të shihni sot një statujë të shenjtëruar për mbretin legjendar, një nga figurat e mëdha të mitologjisë Galician.

Kurora e zjarrit, një legjendë e ashpër mesjetare

Monforte de Lemos

Kalaja e Monforte de Lemos

Monforte de Lemos është një nga qytetet më monumentale në Galicia. Një nga legjendat e saj saktësisht thotë se midis kala të qytetit dhe Manastiri benediktin i San Vicente del Pino kishte një kalim të fshehtë nëntokësor.

Një nga herë që Kont i Lemos Ai mungoi në kështjellë për të përmbushur disa komisione nga mbreti, abati i manastirit përfitoi nga kalimi për të vizituar vajzën e aristokratit, me të cilën kishte filluar një lidhje.

Pas kthimit të tij, burri nga Lemos e mori vesh dhe e ftoi priftin të hante. Por në kohën e ëmbëlsirës, ​​në vend të këtyre, ai i shërbeu atij një kurorë hekuri të nxehtë, e vuri në kokë dhe vdiq. Ende sot, pranë font pagëzimit të kishës së manastirit, ju mund të shihni varrin e abatit fatkeq, emri i të cilit ishte Diego Garcia.

Kisha e Santa María de Castrelos dhe legjenda e farkëtarit

Santa Maria de Castrelos

Kisha e Santa María de Castrelos

Legjenda thotë se në qytetin Vigo të Castrelos ajo jetoi një farkëtar që isha dashuruar marrëzisht një grua e re. Ai tashmë ishte në moshë të shtyrë dhe ishte hera e parë që i kishte ndodhur. Ai vendosi atëherë t'i dhuronte asaj një xhevahir të madh, por vajza e refuzoi atë.

Me gjykimin e tij të humbur, ai zgjodhi ta rrëmbente dhe ta mbyllte në fabrikën e tij. Sidoqoftë, e reja i kërkoi atij që ta linte të shkonte në meshë çdo ditë. Meqenëse kisha ishte përpara punishtes së tij, burri pranoi.

Megjithatë, një meiga ai vizitoi kovaçin për të njoftuar se së shpejti do të vdiste dhe se i dashuri i tij do të martohej me një burrë tjetër shumë më të ri se ai. I verbuar nga zemërimi, ai mori një hekur të nxehtë dhe shkoi në kishë për të shëmtuar fytyrën e vajzës. Megjithatë, Zot ai kishte plane të tjera. Shpejt, ai bllokoi derën e hyrjes në tempull për ta mbrojtur atë. Ju ende mund të shihni fasadën jugore të kishës sot me të me tulla derën.

San Andrés de Teixido

San Andrés de Teixido

Kisha e San Andrés de Teixido

Kjo famulli e vogël në qytetin e Coruña të Cedeira Ka një vetmitar që është objekt pelegrinazhi. Ndër vendasit e zonës thënia është e njohur «Në San Andrés de Teixido shkon de morto ose ajo non foi de vivo» dhe i përgjigjet një legjende kurioze.

Thotë që San Andres Isha ziliqar Santiago, i cili tashmë ishte objekt pelegrinazhi. Ai e bëri ankesën e tij te Zot, i cili u prek nga trishtimi i tij. Kështu që ai i premtoi atij që të gjithë njerëzit e vdekshëm do të shkonin në procesion në shenjtëroren e tij dhe se, kush nuk jetonte, do ta bënte këtë pasi të vdiste, gjithashtu i rimishëruar në një kafshë.

Një variant i kësaj legjende thotë që San Andrés u mbyt me anije në këto brigje dhe se anija u shndërrua në gurë që sot përbëjnë një ishull të vogël në bregdetin spektakolar të Cedeira. Aq tronditëse ishte mbytja e anijes sa Zoti i premtoi shenjtorit se do të vizitohej në vetmitar nga të gjithë njerëzit e vdekshëm.

Shpella e mbretit Cintolo

Pamje e shpellës së mbretit CIntolo

Shpella e mbretit Cintolo

Ne do ta përfundojmë udhëtimin tonë nëpër legjendat e Galicës me këtë që përfshin mbretër të mirë, princesha të reja, magjistarë të ligj që kryejnë inat të tmerrshëm dhe djem të dashuruar.

Shpella e Mbretit Cintolo është më e madhja në Galicia, me më shumë se 6 metra gjatësi. Shtë e plotë Mariña Lucense, konkretisht në famullinë e Argomoz. Epo, sipas legjendës, në kohët antike, zona ishte e begatë mbretëria e Bría monarku i të cilit ishte Rrip.

Në atë kohë, ai kishte një vajzë të bukur të quajtur Xila i cili ishte thellësisht i dashuruar me të riun Uxío, i cili i përgjigjej. Edhe pse ai nuk ishte fisnik, dasma mes të dyve ishte rënë dakord kur magjistari i fuqishëm Manilan Ai e kërcënoi mbretin me krijimin e një magji që do t'i jepte fund mbretërisë së tij nëse nuk dorëzonte Xilën si grua të tij.

Por Uxío nuk ishte i gatshëm ta lejonte atë dhe vrau magjistarin. Sidoqoftë, ai tashmë e kishte përgatitur magjinë e tij dhe, kur dashnorja e guximshme u kthye në Bría, ajo tashmë ishte zhdukur. Në vendin ku kishte qenë, ai gjeti vetëm grykën e një shpelle. I dëshpëruar, ai hyri në të për të kërkuar të dashurin e tij dhe nuk doli më.

Si përfundim, ne ju kemi thënë disa nga legjendat e Galicisë Më popullor. Por ka shumë të tjerë që ne do t'i lëmë, ndoshta, për një artikull tjetër. Midis tyre, ai i themeli i Pontevedra, atë të paralaja e malit, atë të mrekulli e Bouzas ose ajo e Mali Pindo. Gjithçka që rrethon Galicinë është magjike dhe emocionuese, kështu që nëse mundeni, mos e humbni rastin të arratiseni në disa nga vendet që kemi përmendur dhe të shijoni bukurinë e turizmi rural në zonë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*