Kinë: Roli i grave, veshjet tipike dhe sportet tradicionale

Kinë

Kinë, është vendi i njohur si "Gjigandi mijëvjeçar", edhe pse emri i saj tradicional është Zhong guo ose "vendi i qendrës", pasi ideali ishte se ai ishte vendi më qendror në tokë, nga pikëpamja gjeografike, politike, ekonomike dhe kulturore.

Megjithëse kufijtë kanë ndryshuar gjatë shekujve, bërthama e saj qendrore mbetet e paprekur, ajo mbi të cilën u zhvillua lindja e civilizimit kinez: pellgu i lumit Huanghe, i cili për shkak të sedimenteve të tij të loes mori emërtimin e "Toka e verdhe" o "Vendi i verdhë".

Ne mund të flasim për detaje të panumërta të këtij vendi të veçantë, por në këtë artikull kemi dashur të përqendrohemi në tre koncepte (zakonet kineze):

  • Roli që gratë kanë luajtur në këtë civilizim, ndër vite.
  • Veshjet tipike të vendit dhe simbolet e tij.
  • Sportet tradicionale të vendit kinez.

Kinë 2

Gruaja

Shumë, shumë vite më parë, në kohët më të vjetra historike të Kinës, ajo mbretëroi në ato pjesë matriarkati: fëmijët morën mbiemrin e nënës dhe jo atë të babait. Ishte normale të mos e dije emrin e babait në raste, ishte një detaj i parëndësishëm. E gjithë kjo "privilegj" përfundoi gjatë dinastisë zhouKu gruaja humbi funksionet e saj dominueses Që atëherë, dhe deri më tani, misioni i grave në Kinë ishte shtëpia familjare, dhe brenda kësaj, ajo ka qenë gjithmonë e një rëndësie të madhe.

Gjatë viteve, veçanërisht gratë e pasura nga shtresat më të larta shoqërore, ishin në gjendje të zhvillonin aktivitete të ndryshme alternative përtej mureve të shtëpisë:

  • Gjatë dinastisë Erë e fortë: kishte gra që mund të hipnin kuajve.
  • Gjatë dinastisë Këngë dhe në fillim të dinastisë juanKishte gra që mund të udhëtonin vetëm për arsye biznesi dhe madje ishte një murgeshë Taoiste që ishte pioniere e industrisë së pambukut.

Megjithatë, i famshëm praktika e fashimit të këmbëve të grave, gjë që uli në mënyrë drastike aktivitetin e tyre, pasi i aftësoi ata për një mori funksionesh. Megjithëse arsyeja për origjinën e kësaj praktike është e panjohur, thuhet se ishte për të diferencuar gratë kineze nga gratë e huaja, pasi që këto të fundit konsideroheshin inferiore.

Kinë 3

Ishte falë kryengritjes së Përgjimi, që fashimi i këmbëve ishte i ndaluar, duke u dhënë kështu më shumë liri grave.

Misionarët protestantë, në fund të shekullit të XNUMX-të, favorizoi futjen e vajzave në mësimdhënie. Nga ana tjetër, që nga ardhja në pushtet e Partisë Komuniste, ajo ka bërë një përpjekje për të promovuar barazinë midis burrave dhe grave, por pa braktisur disa struktura tradicionale të familjes. Forshtë për këtë arsye, pse edhe sot, disa familje braktisin vajzat në jetimore ku jetojnë keq dhe në disa raste u nënshtrohen praktikave çnjerëzore.

Veshja, pozicioni juaj shoqëror

Kinezët, që nga kohërat antike, gjithmonë i kanë dhënë asaj një simbolikë e veçantë për rrobat e tyre. Për shembull: luftëtarët e mbretërive luftarake kishin dy pendë zogjsh në kokat e tyre. Kjo simbolizonte trimërinë dhe forcën e luftëtarit.

Kinë 5

Një nga veçoritë më të dukshme të veshjes tradicionale kineze është se ajo nuk është vetëm një shenjë e jashtme e elegancës, por gjithashtu është e pajisur me një vlerë të caktuar simbolike. Të gjitha pjesët e kësaj veshjeje komunikojnë forcën jetësore që është e natyrshme në to.

Ato kryesore llojet e veshjeve të traditës kineze shëndoshë:

  • El pien-fu, i përbërë nga dy pjesë, një tunikë që arrin në gjunjë dhe një skaj që arrin në kyçet e këmbëve.
  • El ch'ang-p'ao ose kostum i gjatë, i përdorur si tek burrat ashtu edhe tek gratë.
  • Dhe së fundmi, shen-i, e cila është një përzierje e dy mëparshme.

Në këto fustane ngjyrat e errëta mbizotërojnë mbi ato të lehta, dhe janë bërë nga qëndisje të punuara në mënyrë të hollë me ngjyra shumë të ndritshme. Ngjyrat e lehta liheshin për çdo ditë, për të punuar, etj. Kinezët shoqëro disa ngjyra me stinët e vitit: jeshile paraqet pranverën; e kuqe, verë; e bardha, vjeshta dhe e zeza, dimri.

sportet tradicionale

Kinë 4

Ushtrimi më tradicional kinez është 'wushu', i njohur për ne si 'Kung fu'. Kjo ushtrimi i vetëmbrojtjes dhe trajnimi i trupit Praktikohet nga populli kinez për mijëra vjet dhe sot, praktika e tij është intensifikuar.

Ky sport konsiston në ekzekutimin e sulmeve dhe lëvizjeve mbrojtëse duke përdorur forcën dhe shkathtësinë. Ekzistojnë dy kategori të tij:

  • Asnjë armë.
  • Me armë.

Ky sport i traditës dhe historisë antike u shpik dhe u zhvillua nga Kinezët, si si terapi, për luftime dhe për punë produktive. Brenda 'wushu' Ka ndarje dhe lloje të ndryshme dhe armët e përdorura në disa prej tyre janë saber, shtizë, shpatë, shkop ose kamxhik, ndër të tjera.

Faleminderit bukuria e levizjeve të këtij sporti, 'wushu' erdhi gjithashtu në skenë dhe në teatrin kinez, ku akrobacia është aftësia më e parë e parë.

Të gjitha kombësitë kineze gjithmonë kanë pëlqyer përleshjet sportive, duke luftuar si aftësia kryesore e zhvilluar prej tyre.

Nëse do të vizitoni vendin e verdhë së shpejti ose e keni atë si një destinacion të ardhshëm, tani ju dini disa nga veçoritë e shumta që ka. Nëse jeni të interesuar për këto lloj artikujsh ku ne paraqesim origjinën e kulturave të ndryshme aktuale, na tregoni në seksionin e komenteve. Faleminderit!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*