10 librat kryesorë të udhëtimeve për adhuruesit e aventurave

Udhëtimi është një nga aktivitetet më emocionuese dhe pasuruese në botë. Sidoqoftë, ndonjëherë, ne jemi të detyruar të heqim dorë nga dëshira për të eksploruar për shkak të nevojës për të qëndruar në një vend fiks ose për shkak të mungesës së pushimeve. Lexoni për vendet e largëta në planet dhe mësoni për përvojën e udhëtarëve të tjerë, është një mënyrë e mirë për të vrarë të metën dhe për të filluar planifikimin e rrugëve tuaja të ardhshme. Unë ju lë në këtë postim një listë të atyre që janë për mua 10 librat më të mirë të udhëtimit për adhuruesit e aventurave Mos e humbisni! 

Mënyra më e shkurtër

Mënyra më e shkurtër Manuel Leguineche

12 vjet më vonë, gazetari Manuel Leguineche rrëfen në "Mënyra më e shkurtër" aventurat e tij jetuan si pjesë e Ekspedita e Rekordeve Botërore Trans, një udhëtim që filloi nga gadishulli dhe që i çoi protagonistët e tij të udhëtonin më shumë se 35000 km në një 4 x 4. Gjithashtu është historia e një djali që me më shumë dëshirë sesa përvojë, çeliku veten për të përmbushur një ëndërr: "Për të shkuar nëpër botë".

Ekspedita, e cila zgjati më shumë se dy vjet, kaloi nëpër Afrika, Azia, Australia dhe Amerika, në një kohë kur 29 nga vendet në itinerar ishin në luftë. Pa dyshim, një histori emocionuese dhe një lexim i domosdoshëm për dashamirët e aventurave të rrëfyera mirë.

Në Patagoni

Në Patagonia Chatwin

Një klasik i letërsisë së udhëtimit, një histori shumë personale që fillon nga fëmijëria e autorit të saj, Bruce Chatwin.

Nëse jeni duke kërkuar ashpërsi, ky mund të mos jetë libri që po kërkoni, sepse ndonjëherë realiteti përzihet me kujtime dhe histori fiktive. Por nëse e provoni, do të shijoni udhëtimin e Chatwin dhe ju do të zbuloni thelbin e Patagonia, një nga vendet më magjike dhe të veçanta në planet.

Suita Italiane: Një udhëtim në Venecia, Triestë dhe Siçili

Kostum Italian Reverte

Prodhimi letrar i Javier Reverte, i përqendruar kryesisht në udhëtime, është rekomandohet shumë të ëndërroni destinacionet më të mira pa u larguar nga shtëpia.

Suita Italiane: Një Udhëtim në Venecia, Triestë dhe Siçili është pothuajse një ese letrare në të cilën Reverte na çon në peisazhet më të bukura dhe joshëse të Italisë. Përveç kësaj, kronika e udhëtimit është e përzier me histori dhe të dhëna historike që ndihmojnë për të kuptuar më mirë zonën.

Agimi në Azinë Juglindore

Agimi në Azinë Juglindore Carmen Grau

Kush nuk ka menduar ndonjëherë të thyejë monotoninë? Autorja e Agimit në Azinë Juglindore, Carmen Grau, vendosi të bënte një hap përpara dhe të linte punën për të jetuar një përvojë që e kishte ëndërruar gjithmonë. Ajo braktisi jetën e saj në Barcelonë dhe e pajisur me një çantë shpine, ajo nisi një udhëtim të shkëlqyeshëm.

Për shtatë muaj ai bëri një turne Tajlanda, Laosi, Vietnami, Kamboxhia, Birmania, Hong Kongu, Malajzia, Sumatra dhe Singapori. Në librin e tij, ai ndan të gjitha detajet e aventurës së tij, udhëtimet me anije, autobusë, trena dhe netët në një hotel.

Dreamsndrrat e Jupiterit

ëndrrat e jupiterit ted simon

Në ëndrrat e Jupiterit, gazetari Ted Simon tregon aventurat e tij duke udhëtuar nëpër botë me një motor Triumf. Simon e filloi udhëtimin e tij në 1974, nga Mbretëria e Bashkuar dhe gjatë katër viteve ai vizitoi gjithsej 45 vende. Ky libër është historia e rrugëtimit të tij nëpër pesë kontinentet. Nëse jeni nga ata që e duan asfaltin, nuk mund ta humbisni!

Udhëzues për udhëtarët e pafajshëm

udhëzues për udhëtarët e pafajshëm Mark Twain

Mos prisni një udhëzues tipik udhëtimi kur të lexoni këtë libër. Mark Twain, i cili mund të tingëllojë i njohur për ju si krijuesi i Tom Sayer, punoi në 1867 për gazetën Alta California. Po atë vit, ai u largua nga Nju Jorku udhëtimi i parë i organizuar turistik në historinë moderne dhe Twain erdhi për të shkruar një seri kronikash me kërkesë të gazetës.

Në udhëzues për udhëtarët e pafajshëm mbledh atë udhëtim të madh që do ta çonte nga Shtetet e Bashkuara në Tokën e Shenjtë dhe, me përshkrimet e tij, ai tregon kalimin e tij përgjatë brigjeve të Mesdheut dhe nëpër vende të tilla si Egjipti, Greqia ose Krimea. Një tjetër pikë pozitive e librit është stili personal i Twain, ka nje humor shume karakteristik që e bën leximin të kënaqshëm dhe shumë argëtues.

Hija e Rrugës së Mëndafshit

Hija e Rrugës së Mëndafshit Colin Thubron

Colin Thubron është një autor i domosdoshëm i literaturës së udhëtimit, një nga ata udhëtarët e palodhur që kanë udhëtuar më shumë se gjysmën e botës dhe dinë ta tregojnë shumë mirë. Punimet e tij janë vlerësuar gjerësisht dhe janë përkthyer në më shumë se 20 gjuhë. Librat e parë të zhanrit që ai botoi përqendruan në rajonin e Lindjes së Mesme dhe, më vonë, udhëtimet e tij u zhvendosën në ish-BRSS. A) Po, e gjithë bibliografia e tij e udhëtimit lëviz mes Azisë dhe Euroazisë dhe konfiguroni një autentik Rrezet X të kësaj zone të gjerë të planetit ku konflikti, ndryshimet politike dhe historia përzihen me traditat dhe peizazhet.

Në vitin 2006, Thubron boton Hija e Rrugës së Mëndafshit, një libër në të cilin ai ndan udhëtimin e tij të pabesueshëm përgjatë rrugës më të madhe tokësore në botë. Ajo u largua nga Kina dhe udhëtoi nëpër pjesën më të madhe të Azisë për të arritur malet e Azisë Qendrore, më shumë se njëmbëdhjetë mijë kilometra në një periudhë prej 8 muajsh. Gjëja më e mirë për këtë libër është vlera që i jep përvoja e autorit të tij. Ai kishte udhëtuar më parë një pjesë të madhe të atyre vendeve dhe, duke u kthyer vite më vonë, jo vetëm që rimëkëmbet historinë e një rruge që ishte me rëndësi jetike për zhvillimin e tregtisë perëndimore, ai ofron krahasime dhe një vizion se si ndryshimi dhe përmbysja kanë transformuar zonë

Pesë udhëtime në ferr: Aventurat me mua dhe atë tjetër

Pesë aventurat në Ferr Martha Gellhorn

Martha Gellhorn ishte një pioniere e korrespodentit të luftës, gazetari amerikan mbuloi konfliktet në Evropën e shekullit XNUMX, mbuloi Luftën e Dytë Botërore, ishte një nga të parët që raportoi për kampin e përqendrimit Dachau (Mynih) dhe madje ishte dëshmitar i uljes së Normandisë.

Gellhorn kaloi nëpër skenarët më të rrezikshëm në planet dhe rreziku ishte një konstante në aventurat e tij, në Pesë udhëtime në ferr: Aventurat me mua dhe atë tjetër, flet për ato vështirësi, është një përpilimi i më të mirëve të udhëtimeve të tij më të këqija në të cilën ai tregon se si u përball me frikën dhe fatkeqësinë pa humbur shpresën. Ky libër përfshin udhëtimin e tij nëpër Kinë me Ernest Hemingway gjatë Luftës së Dytë Sino-Japoneze, ekspeditën e tij përmes Karaibeve në kërkim të nëndetëseve gjermane, rrugën e tij nëpër Afrikë dhe kalimin e tij nëpër Rusinë e BRSS.

Drejt rrugëve të egra

në Jon Krakauer të egër

En Drejt rrugëve të egra Shkrimtari amerikan Jon Krakauer tregon historinë e Christopher Johnson McCandless, një djalë i ri nga Virxhinia i cili në 1992, pasi u diplomua në Histori dhe Antropologji në Universitetin Emory (Atlanta), vendos të japë të gjitha paratë e tij dhe të shkojë në një udhëtim në thellësitë e Alaskës. Ai u largua pa i thënë lamtumirë dhe me zor asnjë pajisje. Katër muaj më vonë, gjuetarët gjetën trupin e tij. Libri jo vetëm që rrëfen udhëtimin e McCandless, thellohet në jetën e tij dhe arsyet që e çoi një të ri nga një familje e pasur të bënte një ndryshim kaq rrënjësor të jetës.

Tre letra nga Los Andes

tre letra nga Andes Fermor

Rajoni malor i Andeve Peruane është një nga destinacionet e preferuara për dashamirët e natyrës dhe turizmit aventuresk. Në tre letra nga Andet, udhëtari Patrick Leigh Fermor ndan rrugën e tij nëpër këtë rajon. Ai e filloi udhëtimin e tij në qytetin e Cuzco, në 1971, dhe prej andej në Urubamba. Pesë shokë e shoqëruan, dhe ndoshta personaliteti i grupit është një nga elementët më tërheqës në këtë histori. Ekspedita ishte shumë e larmishme, e përbërë nga një poet i shoqëruar nga gruaja e tij, një skijator dhe argjendar profesionist zviceran, një antropolog social, një aristokrat i Nottinghamshire, një dukë dhe Fermor. Në libër, ai tregon të gjitha përvojat e grupit, sesi ato plotësojnë njëra-tjetrën edhe pse janë shumë të ndryshme dhe se si i bashkon vizioni i tyre për botën dhe shija e tyre për udhëtime.

Por përtej historisë, padyshim shumë tërheqëse, Tre Letra nga Andet Gut një udhëtim mbresëlënës që shkon nga qyteti, nga Cuzco, në vendet më të largëta të vendit. Të pesë udhëtarët shkuan nga Puno në Juni, afër Liqenit Titicaca dhe nga Arequipa u nisën për në Lima. Faqet e këtij libri ju çojnë në secilin prej atyre vendeve Nuk ka ndonjë histori më të mirë për të mbyllur këtë listë të 10 librave më të mirë të udhëtimit për adhuruesit e aventurave!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*