Cala Macarella

Cala Macarella është një nga plazhet më të bukura në Ishulli Menorka. E vendosur në pjesën jugperëndimore, shumë afër qytetit të bukur të Kala, kryeqyteti i vjetër i ishullit, çdo vit pret mijëra turistë që duan të fotografohen në të.

Sikur të mos mjaftonte tërheqja e këtij limani të vogël të përshtatur me mure gëlqerorësh dhe pothuajse të virgjër, pranë tij ju keni Cala Macarelleta, me dimensione edhe më të vogla dhe ideale për praktikën e nudizmit. Nëse doni të dini më shumë rreth Cala Macarella, ne ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Si është Cala Macarella?

Gjëja e parë që duhet t'ju tregojmë në lidhje me Cala Macarella është se ajo ka një aspekt idilik. Rërat e saj të bardha dhe ujërat blu bruz do t'ju magjepsin. Shtë gjithashtu një vend i izoluar i mbrojtur nga male të vogla me shkëmb të fortë, siç ju thamë, në të cilën janë formuar Cuevas që, që nga kohërat antike, janë përdorur si një strehë për të kaluar fundjavën.

Në pjesën e përparme të saj, ju keni një gjethe pyll me pisha që arrijnë vetë plazhin dhe një peizazh interesant të dunat. Pavarësisht se është një vend i largët, në verë plazhi është i mbushur me njerëz. Ka shumë pak udhëtarë në ishullin e Menorcës që nuk e vizitojnë atë. Të gjithë duan, të paktën, të shkojnë tek ajo për t'u fotografuar në një vend kaq të mrekullueshëm.

Përveç kësaj, ai ka një bar mjaft të madh plazhi ku mund të hani para se të ktheheni në plazh. Për të gjitha këto, mbase do të ishte më mirë nëse do të shkonit në Cala Macarella në pranverë ose fillim të vjeshtës për ta shijuar atë me më shumë qetësi.

Pamje e Cala Macarella

Cala Macarella

Shpellat nënujore

Ky liman i bukur gjithashtu ka disa shpella mbresëlënëse nënujore që mund t'i vizitoni ndërsa praktikoni snorkel. Për t'i gjetur, duhet të notoni nga zona me rërë pranë shkëmbit në të majtë. Në rreth njëqind e pesëdhjetë metra, ju do të gjeni këto zgavra. Ata janë fryt i natyrës karstike të gurit që përbën muret anësore që vendosin plazhin dhe janë gjithashtu mbi nivelin e detit, siç e kishim shpjeguar më parë.

Sidoqoftë, dyshemetë e detit të Cala Macarella nuk janë veçanërisht tërheqëse. Ata janë me rërë dhe jo shumë të pasur me florë dhe faunë. Vështirë se do të shihni lloje të caktuara të algave, disa yje deti dhe sfungjer dhe, me pak fat, një tapaculo (peshk i ngjashëm me tabanin) i kamufluar në rërat në fund.

Si të shkoni në Cala Macarella

Një tjetër prej atraksioneve të shkëlqyera të këtij plazhi të vogël ka të bëjë me mënyrën se si të shkojmë atje. Ju mund ta bëni me rrugë, por nuk po flasim për këtë, por për një rrugë të bukur shëtitjeje: Camí de Cavalls.

Shtegu që rrethon të gjithë ishullin e Menorcës njihet me këtë emër që nga Mesjeta, kur mbreti James II Ai shpalli një ligj që i detyronte menorkanët të kishin një kal për të mbrojtur ishullin kundër sulmeve pirate.

Aktualisht, kjo rrugë e bukur, e cila ju ofron peisazhe të mrekullueshme, rehabilitohet dhe ndahet në faza. Njëri prej tyre, ai që bashkon limanet Turqueta dhe Galdana, kalon përmes Cala Macarella. Pas një ore ecjeje nëpër pyje dhe përroska që ju ofrojnë pamje të lë pa frymë, ju do të arrini në Macarella. Pak më herët, nëse ktheheni djathtas, mund të vizitoni edhe Cala Macarelleta.

Camí de Cavalls

Camí de Cavalls pranë Cala Macarella

Nga ana tjetër, meqenëse keni marrë Camí de Cavalls dhe nëse e gjeni veten me forcë, mund ta ndiqni atë për të Cala Galdana, një tjetër mrekulli e natyrës menorkanase, duke kaluar nëpër disa këndvështrime që ju ofrojnë peisazhe të pakrahasueshme.

Sidoqoftë, siç thamë, mund të shkoni edhe në Macarella duke autostradë. Ka autobusë për në këtë plazh nga Kala. Por, nëse preferoni ta bëni në makinën tuaj, duhet të merrni rrugën që të çon plazhet e jugut, në drejtim të Shën Gjoni i Meshës. Pas devijimit në Kovi bruzJu do të arrini në një park makinash, i cili paguhet dhe është rreth pesëmbëdhjetë minuta në këmbë nga Macarella.

Rrethinat e Cala Macarella

Komplementi perfekt i vizitës tuaj në këtë plazh është qyteti i Kala, pa dyshim më historikja në Menorca. Jo për asgjë, ajo ishte kryeqyteti i saj deri në 1714, kur anglezët e pushtuan atë. Tani kryeqyteti është Mahon, por monumentet e mëdha janë në Ciudadela.

Kala

Ndoshta gjëja më e bukur në lidhje me qytetin është qyteti i tij qytet i vjetër, formuar nga rrugë të ngushta me emra të veçantë (për shembull, «Que no pasa») dhe që konvergojnë në katedralja e santa maria. Kjo është një ndërtim i bukur i stilit gotik katalanas i ndërtuar në shekullin e XNUMX-të në të cilin Kisha e Shpirtrave, e bërë në shekullin e XNUMX-të pas kanoneve të barokut.

Në qytetin e vjetër të Ciudadela keni pika të tjera interesi. Për shembull, Sheshi i lindur, ku do të shihni një obelisk që përkujton fitoren kundër anijeve turke të komanduara nga Admirali Pialí në 1558. Ju gjithashtu mund të vizitoni manastiri i San Agustín, nga shekulli i XNUMX-të dhe brenda të cilit do të gjeni një muze interesant dioqezan. Kjo, përveç argjendarisë fetare, ka edhe pjesë të stërgjyshërve kultura talajotike, zhvilluar në Ishujt Balearik në epokën e bronzit dhe hekurit.

Një tjetër pikë tërheqëse e Ciudadela është port, ku mund të shihni fenomenin kurioz të Rissaga. Në kushte të caktuara atmosferike, deti ngrihet dhe bie derisa të vërshojë. Ju do të impresionoheni kur të shihni se si lëvizin anijet me kapriçot e sulmit detar.

Katedralja e Ciudadela

Katedralja e Citadelës

Shëtitorja ju çon në kalaja e San Nicolás, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të për të mbrojtur qytetin nga sulmet e armikut. Dhe ndërtesa të tjera interesante të Ciudadela sol el Pallati i Torresaura, e cila i përgjigjet gotikës levantine dhe Ayuntamiento, e ndërtuar në një fortesë të vjetër.

Naveta des Tudons

Nga ana tjetër, në rrugën që shkon nga Ciudadela në Mahón, do të gjeni këtë ndërtim funerali që i përket pikërisht Kultura talajotike për çfarë kemi biseduar. Mungon një gur në pjesën e sipërme të tij. Dhe, nëse duhet t'i kushtojmë vëmendje legjendës, kjo ka një shpjegim kurioz.

Dy gjigandë po garonin për dashurinë e një vajze. Për të vendosur se cili prej tyre meritonte të martohej me të, njëri premtoi të gërmonte derisa të gjente ujë, ndërsa tjetri do të ndërtonte një anije prej guri. Kur ky i fundit po merrte të fundit për të përfunduar ndërtimin e tij, ai dëgjoi se si tjetri bërtiti se kishte gjetur ujin. Pastaj, i pari, i mundur dhe i tërbuar, hodhi gurin që po çonte në vrimë, duke vrarë rivalin e tij. I frikësuar nga ajo, ai iku dhe asnjëri prej tyre nuk u martua me vajzën.

Në përfundim, Cala Macarella Shtë një nga plazhet më të bukura në Minorcë si për rërat e bardha dhe ujërat blu bruz dhe për mjedisin e saj spektakolar. Shkoni përpara dhe vizitoni atë. Ju nuk do të pendoheni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*