Cala Moraig

Cala Moraig është një nga plazhet më të bukura në Costa Blanca. Ndodhet në rajonin e Alicante të Marina Alta dhe, më konkretisht, në Poble Nou de Benitachell, në gjysmë të rrugës midis Javea dhe Moraira.

Ky liman i vogël me rërë të bardhë dhe ujëra të kristalta duket pas imponimit Masivi Puig de la Llorença, i cili bie në bregdet duke formuar imponues shkëmbinjtë deri në njëqind metra të lartë midis të cilave ka, pikërisht, plazhe të vegjël. Nëse doni të dini më shumë rreth Cala Moraig, ju ftojmë të vazhdoni leximin.

Gjërat për të bërë në Cala Moraig

Gjëja e parë që duhet të dini për Cala Moraig është se këndi i tij i majtë është një traditë nudiste. Por, më të rëndësishme janë gjërat që mund të bëni nëse vizitoni këtë plazh të bukur.

Zona është e përkryer që ju të praktikoni zhytja dhe snorkeling. Vetë shkëmbinjtë që bien në plazh përbëjnë formacione kapriçioze shkëmbore në ujin ku jetojnë specie të ndryshme.

Cova dels Arcs

Midis atyre peisazheve shkëmbore, bie në sy tërheqja kryesore e Cala Moraig. Bëhet fjalë për thirrjen Cova dels Arcs, e cila ka zgavra si në sipërfaqe ashtu edhe nën ujë. Ishte produkt i sistemit të kullimit karstik të ushtruar nga deti në shkëmb dhe një pjesë e mirë e tij ishte zhytur rreth 6000 miliard vjet më parë.

Dihet që ishte e njohur për njerëzit që kur kolonët e parë mbërritën në zonë. Më vonë, ai shërbeu si një strehë për marinarët, megjithëse do të rizbulohej kur përgatiteshin punimet e rrugës që lidh Poble Nou de Benitachell me urbanizimet e zonës.

Cala Moraig

Cala Moraig

Pjesa e jashtme e Cova dels Arcs ju ofron kartolina të mrekullueshme të perëndimit të diellit. Dhe, brenda, quhet pjesa më e njohur e shpellës Salla e zhytësve, i quajtur gjithashtu "Dritarja e Yjeve". Nga atje, ju gjithashtu mund të përdorni dhoma të bollshme të ulëta që komunikojnë drejtpërdrejt me detin e hapur.

Sidoqoftë, para se të hyni në shpellë duhet të merrni disa masa paraprake. Para së gjithash, nuk duhet ta bëni kur batica është e lartë dhe deti po përplaset sepse mund të shkaktojë që të goditni gurët. Gjithashtu dhe së dyti, sipërfaqja e zgavrës është e rrëshqitshme dhe nuk është e vështirë të biesh. Por, në çdo rast, është një çudia e natyrës e cila gjithashtu konsiderohet dalja më e gjatë e ujërave nëntokësore në det në të gjithë Spanjën.

Shtigje shëtitjeje

Nga ana tjetër, nga Cala Moraig ka disa rrugë hiking dhe biçikletash që kalojnë nëpër masivin e lartpërmendur të Puig de la Llorença, i quajtur gjithashtu Cumbre del Sol. Shquhen midis tyre ai që bashkon Abiar me Calistros, i cili kalon nëpër tarraca të kultivimit të hardhisë dhe ju tregon ndërtimet tradicionale të rajonit të quajtur riurau, ku ruhej rrushi. Përfundon në zonën rekreative të qytetit të parë që kemi përmendur.

Së bashku me këtë rrugë, të cilën mund ta bëni si në këmbë ashtu edhe me biçikletë, e keni atë të Penya-Segats, tërheqja kryesore e së cilës qëndron në pamjet që ju ofron të shpellave në bregdet. Dhe në mënyrë të barabartë, atë të fajit Moraig, e cila ka një vlerë të lartë gjeologjike. Por rruga që do t'ju befasojë më shumë është thirrja Rruga e shkëmbinjve, i cili ndjek shtegun SL-CV 50, i shënuar dhe me pikëpamje të shumta.

Si të shkoni në Cala Moraig

Mënyra e vetme për të arritur në Cala Moraig është rruga. Ju duhet të shkoni për të CV-737 dhe të marrë rrugën e tërthortë që të çon Urbanizimi i Cumbre del Sol. Pasi ta kaloni këtë, do të gjeni një parking në pjesën e sipërme të limanit, ku do t'ju duhet të parkoni automjetin tuaj dhe pjesën tjetër të rrugës ta bëni në këmbë. Kjo nuk është shumë e gjatë, megjithëse është e theksuar.

Cova dels Arcs

Cova dels Arcs

Rrethinat e Cala Moraig

Nga ana tjetër, pas një dite në plazh në Cala Moraig, ju gjithashtu do të dëshironi të njihni rrethinat. Marina Alta Alicante ka disa qytete shumë të bukura që ia vlen të vizitoheni. Ne do t'ju tregojmë më të afërtën me limanin.

Benitachell

Gjëja e parë që duhet t'ju tregojmë në lidhje me këtë qytet është se, në zonën e tij komunale, ju keni limane të tjerë të bukur si psh nga Testos y nga Llebeig. Por gjithashtu ju ofron monumente interesante. Midis këtyre, kisha e Santa Maria Magdalena, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të në stilin barok. Përveç kësaj, ju këshillojmë të shihni Oratoria e Jaime Llobell, ndërtuar në XIX.

Nga e njëjta kohë është Ayuntamiento dhe shumë më e vjetër Portalet, e cila ishte një nga portat e murit mesjetar dhe sot jep hyrje në sheshin e kishës.

Moraira

Shumë afër Cala Moraig është edhe ky qytet i vogël me rreth XNUMX banorë që ka një port të bukur. Lidhur me monumentet e saj, kala, e cila ishte një fortifikim i mbikëqyrjes bregdetare për të mbrojtur zonën nga sulmet e piratëve.

Benisa

Ky qytet i vogël është një nga më të rekomanduarit në këtë pjesë të provincës Alicante. Ju do të habiteni nga sasia e monumenteve që ka. Midis tyre, grupi i shtëpi feudali dhe pallate që shërbejnë si seli në mjediset e Universitetit të Alicante.

Ata gjithashtu theksojnë manastir i Etërve Françeskanë, që daton nga viti 1645; të Pallati Torres-Orduña, sot shtëpia e kulturës; të Kisha Neo-Gotike e Konceptimit të Papërlyer dhe, mbi të gjitha, Fetë, datuar në shekullin e XNUMX-të dhe e cila është ndërtesa më e vjetër në qytet.

Lonja de Benisa

Lonja de Benisa

Javea

Isshtë qyteti më i rëndësishëm në zonë dhe mbrohet nga Masivi Montgó, rreth të cilit keni një park natyror madhështor. Në këtë të fundit, ju mund të afroheni me Kepi ​​San Antonio, e cila, me shkëmbinjtë e saj spektakolar, ju ofron pamje të mrekullueshme të Costa Blanca.

Lidhur me monumentet e Javes, ajo bie mbi të gjitha kisha e San Bartolomé, ndërtuar në shekullin e 1931-të. Ajo ndërthur karakteristikat e një fortese për shkak të planit të saj drejtkëndëshe dhe mbështetëseve të saj të fuqishme me kthjelltësinë fetare të një tempulli. Përveç kësaj, këmbanorja e saj është e dukshme nga shumë vende në rajon. Që nga viti XNUMX është një Monument Kombëtar Artistik.

Gjithashtu vlen vizita juaj është kisha e Zojës së Loreto-s, e cila është në port dhe kulmi i së cilës simulon dushkën e një anijeje. Nga ana tjetër, nëse shkoni në Cape San Antonio, do të gjeni manastiri i Virgjëreshës së Engjëjve dhe disa kulla vrojtimi që kontrollonin ardhjen e piratëve.

Në përfundim, Cala Moraig Shtë një nga plazhet më të bukura në të gjithë Costa Blanca. Ju ofron mrekulli si ajo Cova dels Arcs. Por edhe qytetet në zonë ia vlen të vizitoheni. A nuk doni të dini këtë cep të Provinca Alicante?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*