Limane në Kadiz

Roche fsheh

L limane në Cadiz i përkasin thirrjes Kosta de la Luz, që përfshin vijën bregdetare të krahinës dhe gjithashtu atë të fqinjësisë Santa. E merr këtë emër për klimën e saj të lakmueshme, e cila ju ofron shumë orë dielli në fund të vitit dhe, rastësisht, temperatura të lakmueshme.

Janë plazhe të rëra e imët e artë të cilat, përveç kësaj, ndodhen pranë mrekullive të tjera natyrore si p.sh Parku kombëtar Doñana, Parku Natyror i Breña dhe Barbate Marshes, Kovi i Bolonjës me dunën e saj të famshme ose Parku Natyror i ngushticës. Po kështu këto plazhe i përkasin bashkive si p.sh Porto Real o Konil kufiri, të cilat kanë monumente të çmuara. Për të gjitha këto, ne do t'ju tregojmë disa nga limanet më të mira në Cádiz dhe gjithashtu se çfarë mund të shihni se ku ndodhen ato.

Kovi i naftës

Kovi i naftës

Cala del Aceite, në Conil de la Frontera

Pikërisht, është në Konil kufiri, pranë portit të saj të bukur të peshkimit. Është mezi dyqind e pesëdhjetë metra e gjatë, por ka disa shërbime. Midis tyre, shpëtimtari dhe pastrimi. Ka gjithashtu një bar në plazh që të mund të rimbusni bateritë pasi të bëni banjë.

Rërat e saj janë të imta dhe të arta dhe ujërat e saj janë të pastra dhe të qeta, me pak valë. Kjo është për shkak se ajo është e strehuar nga shkëmbinjtë spektakolar të kuqërremtë. Prandaj, është ideale për ju të shkoni me fëmijë të vegjël ose të praktikoni zhytje. Ju mund të hyni në këtë liman në këmbë ose me makinë përgjatë një rruge të paasfaltuar që fillon jashtë rrugës CA-4202 dhe ka parkim.

Nga ana tjetër, siç do ta kuptoni, nuk është i vetmi plazh në Conil de la Frontera. Shumë më të mëdha se ajo e naftës janë ato të Fuente del Gallo, La Fontanilla, Los Bateles apo El Roqueo, si dhe limanet e Roche, për të cilën do të flasim në vijim.

Po kështu, Conil është një nga qytetet më tipike në Costa de la Luz. Nëse e vizitoni, mos humbisni shikimin spektakolar Kulla e Guzmanit, e ndërtuar në shekullin e katërmbëdhjetë, dhe Kisha e Shën Katerinës, e cila aktualisht përdoret si qendër kulturore. Por, në përgjithësi, ecni nëpër rrugët e ngushta të qendrës së saj historike dhe pini një pije në tarracat e Sheshi Spanjë.

Për të dalë nga kjo, ju keni Porta e Vilës, me harkun e tij gjysmërrethor. Dhe ne gjithashtu ju këshillojmë të vizitoni Kisha e Virtyteve. E ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, ajo strehon një gdhendje polikrome të Virgen de las Virtudes, shenjt mbrojtës i qytetit dhe një Krisht nga shekulli i XNUMX-të.

Kovi El Puffin

Një nga limanet e Roche

Roche përfshin disa nga limanet më të mira në Cádiz

Vazhdojmë në zonën komunale të Konil kufiri për t'ju treguar, saktësisht, një nga limanet e Roche për të cilën aluduam më parë. Ata e marrin këtë emër nga pelerina Roche duke dominuar vijën bregdetare në atë zonë. Ka edhe një urbanizim me të njëjtin emër.

Ne kemi zgjedhur midis këtyre brigjeve ranore Kovi El Frailecillo, e cila, si të tjerat, është e rrethuar nga shkëmbinjtë e rërës së kuqërremtë. Është një plazh pothuajse i virgjër që arrihet nga një shteg gjarpërues dhe më pas zbret nga një shkallë që shkon përgjatë shkëmbit. Për shkak të izolimit të saj, në muajt e fluksit më të ulët aty praktikohet nudizmi.

Por në Roche keni gjashtë limane të tjera të bukura të ndërlidhura kur batica shuhet. Janë Tío Juan, Faro, Pato, Cala Encendida, Cala Enebro dhe Cala El Áspero. Më në fund, meqë i vizitoni këto plazhe, ejani edhe në pelerina Roche. Në të ka një far për të cilin është përdorur një kullë vrojtimi bregdetar i shekullit të XNUMX-të. Përveç kësaj, ajo ju ofron pamje të mrekullueshme të bregdetit të Cadiz, me të pelerinë trafalgar, skena e betejës legjendare detare kundër francezëve.

Plazhi i gjermanëve

Plazhi gjerman

Plazhi i gjermanëve

Tani po i afrohemi komunës së Tarifa t'ju tregoj për këtë liman që është më tepër një plazh. Sepse është afërsisht një kilometra e gjysmë e gjatë dhe rreth pesëdhjetë e gjerë. Ajo është përshtatur nga Cabos de Gracia dhe Plata dhe rëra e saj është e bardhë dhe e imët. Mbi këtë të fundit do të shihni një bunker dhe, mbi të parën, bunkerin Far Camarinal. Kjo gjendet edhe në një kullë vrojtimi të shekullit të XNUMX-të, e shpallur me interes kulturor.

Është interesante se megjithëse ky liman i përket Tarifës, qyteti më i afërt me të është Zahara e Tunës, kjo është e barbate. Gjithsesi, pavarësisht përmasave, nuk është më i frekuentuari në zonë. Pushuesit preferojnë aty pranë plazhi i atlanterrës, emri i të cilit është për shkak të urbanizimit homonim pranë tij. Në fakt, i mungojnë shërbimet, megjithëse ka parkim për automjetet dhe akses të lehtë në këmbë. Gjithashtu, në rast se doni të hani, në urbanizimin e lartpërmendur të Atlanterrës keni bare dhe restorante të shumta.

Nga ana tjetër, nëse shkoni te gjermanët, përfitoni nga rasti për t'u takuar Zahara e Tunës. Është një fshat i vjetër peshkimi i transformuar nga turizmi. Por ajo ka arritur të ruajë hijeshinë e rrugëve të saj të ngushta dhe shtëpive të zbardhura.

Plazhi Chica

Plazhi Chica

Plazh i vogël, në Tarifa

Vazhdojmë në komunën e Tarifa për t'ju treguar për një tjetër nga limanet më të bukur në Cádiz. Po flasim për Playa Chica, e cila është rreth dyqind metra e gjatë dhe rreth tridhjetë metra e gjerë. Njihet gjithashtu si El Rincón dhe është a plazh shumë i qetë familjar. Kjo veçori, së bashku me afërsinë e saj me qendrën e qytetit dhe ujërat e tij të qeta, e bëjnë atë ideal për ju të shkoni me fëmijët tuaj të vegjël.

Ata kënaqen shumë kur tragetet mbërrijnë në portin e Tarifës, i cili ndodhet në një nga skajet e tij. Në vend të kësaj, në anën tjetër është spektakolare ishull pëllumbash, aktualisht i lidhur me qytetin me nje rruge. Megjithatë, ky breg rëre ka një problem: erën e Levantes, e cila zakonisht fryn fort. Megjithatë, ne do t'ju japim disa këshilla. Nëse qëndroni përballë detit nën shkëmbinjtë në të majtë, do të shmangni vijat e tij.

Në çdo rast, Playa Chica nuk është e vetmja zonë me rërë që keni në Tarifa. Gjithashtu, ju mund të zgjidhni plazhi i shtizave, e cila ka rreth pesë kilometra rërë të bardhë, apo edhe më popullore nga Bolonja, me rërën e saj të imët dhe ujërat transparente.

Nga ana tjetër, duke qenë se jeni në Tarifa, përfitoni nga rasti për të vizituar këtë zonë. Për shkak të natyrës së saj mbresëlënëse, gjashtëdhjetë për qind e komunës është e mbrojtur. Të Parku Natyror Alcornocales zë pothuajse tetëmbëdhjetë mijë hektarë dhe, për më tepër, ndan me Algeciras Parku Natyror i ngushticës.

Tashmë në vetë qytetin e Tarifës keni monumente me interes. Qendra e saj historike, e kufizuar nga muret mesjetare, është me interes kulturor. Gjithashtu ruhet në to Porta Jerez. Por edhe më interesante është kështjella e Guzmanes, ndërtimi i të cilit filloi në shekullin e XNUMX. Megjithatë, Kulla Guzmán el Bueno Është nga e trembëdhjetë.

Sa i përket trashëgimisë fetare të Tarifës, ju këshillojmë të vizitoni kisha e San Mateo, e ndërtuar në shekullin e pesëmbëdhjetë duke ndjekur kanunet e gotikës së vonë. Në vend të kësaj, ai në San Francisko, nga shekulli i XNUMX-të, kombinon barok dhe neoklasik, dhe e Santiagos Është më i vjetri, pasi daton nga shekulli XIV. Tashmë në periferi, ju keni kështjella e Santa Catalina, e cila, pavarësisht nga emri i saj, është një ndërtesë neo-gotike e vitit 1933.

Plazhi Cachucha

Kapaku

Playa de la Cachucha, një nga limanet më të vendosura në Cádiz

Pavarësisht nga emri i tij, ne mund ta përfshijmë atë edhe në limanet në Cádiz, pasi është vetëm rreth katërqind metra i gjatë. Ka rërë portokalli të grimcuar dhe ujëra transparente dhe të qeta për shkak të dy valvulave që e mbrojnë pasi ndodhet në pjesën e brendshme të Gjiri i Kadizit.

Është një liman urban rreth shtatëdhjetë metra i gjerë që ka një shëtitore të bukur. Tradicionalisht, ujërat e saj janë konsideruar të kenë Karakteristikat e talasoterapisë dhe ju ofron te gjitha sherbimet. Ka roje plazhi, pastrim, dhoma zhveshjeje me tualete dhe çantë të ndihmës së parë. Përveç kësaj, duke qenë në qendër urbane të Porto Real, do të jetë e lehtë për ju të gjeni bare dhe restorante ku mund të rimbushni bateritë tuaja pasi të kaloni kohë në plazh.

Nga ana tjetër, ju keni shumë gjëra të tjera për të bërë në këtë qytet të bukur në Cadiz. Lagjja e saj e vjetër është shpallur një kompleks historiko-artistik për shkak të strukturës urbane dhe rrugëve të ngushta të shtëpive të bardha. Por ju keni edhe monumente në bregdetin e saj. Është rasti i Royal Carenero, një kantier detar i shekullit të XNUMX-të dhe Ura Zuazo, që e bashkon atë me San Fernando dhe kursen tubin Sancti Petri.

Nga ana e saj, kisha e San Jose është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe është neoklasike. Në vend të kësaj, atë të San Sebastianit Ajo u ndërtua midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, kështu që kombinon stilet gotike dhe të rilindjes. Dhe Kisha e Manastirit Fitore, që daton nga shekulli i XNUMX-të, strehon imazhin spektakolar të Nuestra Señora de la Soledad, një xhevahir barok vepër e Luisa Roldan, imazhe të famshme andaluziane. Së fundi, arka e ujit ishte koka e një ujësjellësi të shekullit të XNUMX-të; të tregu i ushqimit, nga e njëjta periudhë, është një mrekulli neoklasike; të Rruga e harkut Kjo është një nga rrugët më të bukura në të gjithë Puerto Real dhe Teatri Kryesor Është një nga më të vjetrat në të gjitha Andaluzi.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga më të bukurat limane në Cadiz. Në fund do të përmendim të tjera si p.sh ai i Arroyo del Cañuelo në Zahara de los Atunes; CWing Sands në Algeciras; Cala Melchior në Conil de la Frontera ose Silver Mile Cove në qytetin e bukur të San Roque. A nuk mendoni se këto janë arsye të mjaftueshme për të vizituar bregdetin e Kadizit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*