Shpella e Majorkës

Shpella e Majorkës

L udhëtimet në kërkim të arratisjes janë rendi i ditës. Pothuajse të gjithëve u pëlqen plazhi, dielli, moti i mirë dhe larja në ujëra të kristalta si një mënyrë për tu shkëputur. Kështu që nuk është për t'u habitur që turizmi në ishullin e Majorka po rritet kaq shumë, pasi që është një vend ideal për të zbuluar plazhe dhe limane të bukura.

Do ta shohim disa nga limanët më të mirë në Majorka. Ky ishull shquhet kryesisht për ata limane të vegjël që ofrojnë qoshe ëndërruese në të cilat mund të bëni fotografitë më të mira dhe të kaloni ditën duke pushuar. Nëse do të udhëtoni në ishull dhe nuk jeni akoma i sigurt se ku të laheni, vini re limanët që duhet të vizitoni.

Planifikoni udhëtimin tuaj në Majorka

El duhet të planifikohet udhëtimi në Majorka, pasi ka shumë për të parë në ishull. Fluturimet mbërrijnë direkt në aeroportin Palma de Mallorca, pranë kryeqytetit, kështu që është më mirë të gjesh strehim pikërisht në këtë zonë qendrore dhe të lëvizësh nga këtu. Një nga gjërat më të mira që mund të bëni kur bëhet fjalë për të parë limanet e Majorkës është të merrni me qira një makinë. Makinat me qira na japin mundësinë për të lëvizur lirshëm. Në këtë mënyrë ne do të jemi në gjendje të shohim edhe cepat më të vegjël, pasi që jo të gjithë limanët kanë qasje të mirë dhe shumë prej tyre është më mirë të shkojmë së pari në mëngjes për të shmangur mbipopullimin.

Caló des Moro

Kovi i Maurit

Caló des Moro Ndodhet në komunën e Santañí dhe është një tjetër nga ata limane të bukur në Majorka ku mund të shohim ujë aq të pastër sa duket si një vend parajsor. Për të arritur në këtë pikë është e nevojshme të ecim pak, në mënyrë që të mund të shijojmë një liman disi të izoluar, në të cilin të bëhemi banja dielli. Si pothuajse të gjithë limanët e vegjël në Majorka, pas mbërritjes do të jemi në gjendje të shohim zona shkëmbore, ujëra shumë të pastra për shkak të tërheqjes së cekët dhe rërës së bardhë. Kjo e bën vizionin e këtyre limane të duket e pabesueshme për ne. Ato janë peisazhe vërtet të bukura sepse janë të rrethuara edhe nga hapësira natyrore pasi janë disi të izoluara.

Kovi Agulës

Kovi Agulës

Ky është një liman me rërë që ka edhe flamurin blu. Shtë një zonë e madhe nëse e krahasojmë me limane të tjerë në ishull, të cilët zakonisht janë mjaft të vegjël. Shtë në zonën e Cala Ratjada dhe ne mund të shijojmë disa shërbime. Ajo është gjithashtu e rrethuar nga një pyll i bukur me pisha që e bën atë vendin ideal për të kaluar gjithë ditën me familjen, pasi ne mund të hamë në zonë. Shtë afër limaneve të tjerë me interes të tillë si Cala Mesquida dhe Cala Moltó, të gjitha janë shpallur Zonë Natyrale me Interes të Veçantë.

Cala Mondrago

Cala Mondrago

Ky liman i bukur ndodhet në një park natyror i vendosur në juglindje të Majorka. Shtë një zonë e veçantë mbrojtëse për zogjtë dhe një vend i ëndërruar. Ndërsa ne shijojmë këtë liman të bukur do të jemi në gjendje të shohim vende të tjera në parkun natyror. Në këtë vend mund të shihni pellgun dhe plazhin e S'Amador, një plazh që konsiderohet si një nga më të bukurit në ishull. Cala Mondragó është mjaft i mbushur me njerëz, veçanërisht në sezonin e lartë, por ia vlen ta shijoni për ujërat e pastra dhe rërën e imët. Për të arritur atje duhet të bëni një shëtitje të vogël. Për më tepër, nëse jemi lodhur nga limani, në këtë zonë kemi disa rrugë shëtitjeje, siç është itinerari Ses Puntes de Ses Gatoves ose itinerari S'Amador.

liman varques

liman varques

Ky liman i gjatë 90 metra është një vend ku akoma mund të shijoni pak qetësi. Isshtë disa kilometra larg Porto Cristo, një vend turistik në Manacor, shumë afër Shpellave të njohura Drach, kështu që mund të përfitoni nga momenti për të vizituar të dyja. Hyrja është e rrethuar nga një pyll me pisha në të cilën mund të shihni disa shpella dhe galeri nënujore. Megjithatë, gjatë sezonit të lartë, është një vend i njohur për ata që dinë të shkojnë atje. Goodshtë mirë të shkosh herët për të shijuar ujërat e tij të pabesueshëm të pastër dhe atë qetësi. Stillshtë akoma më pak i mbushur me njerëz se të tjerët dhe një vend për të shijuar motin e mirë, megjithëse i mungojnë shërbimet, kështu që nëse duam ta kalojmë ditën atje do të duhet të sjellim gjithçka që na nevojitet.

Shpella në Menorca

Cala Mitjana është një nga ato që rekomandohet gjithmonë nëse vizitoni ishullin e Menorcës. Për të arritur atje duhet të shkoni nga Ciudadela drejt Mahón. Është limani ndodhet pranë Cala Galdana, e cila është gjithashtu shumë e bukur. Ka disa limane të njohur në ishull që nuk duhen humbur, të tilla si Cala Macarella ose Cala Macarelleta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*