Limanet e Menorkës

Liman Pregonda

L limanet e Menorcës janë një nga atraksionet e mëdha të këtij ishulli që i përket Baleares. Është i dyti më i madhi në arkipelag dhe i shtati në Spanjë. Është gjithashtu i treti më i populluari, pas Mallorca dhe Ibiza.

Ajo ka një histori të pasur që fillon me kultura talajotike, vende të shumta interesante, qytete tipike dhe parqe natyrore që do t'ju magjepsin. Për të gjitha këto, ne do t'ju tregojmë disa nga limanet më të mira në Menorca. Por ne gjithashtu do të flasim me ju për atë që mund të vizitoni një herë në to. Në këtë mënyrë, ju qëndroni në ato plazhe të mrekullueshme do të jetë më pasuruese.

Limanet e Menorkës: Peizazhe ëndërrimtare dhe ujëra blu bruz

Aq shumë është larmia e limaneve të Menorkës, saqë mund t'i gjeni të bollshme dhe me të gjitha shërbimet. Por edhe të tjera më të largëta dhe piktoreske që kanë ruajtur karakterin e tyre gjysmë të egër.

Shumica e tyre janë të lidhura me të ashtuquajturat Camí de Cavalls, një rrugë prej gati dyqind e njëzet kilometrash që përshkon gjithë ishullin. Origjina e tij daton në shekullin e shtatëmbëdhjetë dhe kishte funksionin e mbrojtjes së Menorkës nga sulmet detare. Megjithatë, ajo aktualisht formon një rrugë ideale për ju për të ecur në shëtitje. Por, pa vonesë, ne do t'ju tregojmë disa nga limanet më të mira në Menorca.

Cala Macarella

Liman Macarella

Cala Macarella

E vendosur në juglindje të ishullit, është një nga limanet më të njohura në Menorca. Është gjithashtu një nga më të bukurat. Ju mund ta vlerësoni atë duke parë rërën e bardhë të imët, ujërat e saj blu bruz dhe pyjet me pisha që e mbrojnë atë. Por edhe duke vëzhguar shkëmbinjtë e lartë tridhjetë metra që e inkuadrojnë atë.

Pikërisht, përmes Camí de Cavalls, mund të afroheni më shumë Limani Macarelleta. Siç tregon edhe vetë emri, është edhe më i vogël se ai i mëparshmi, por jo më pak simpatik. Përveç kësaj, në këtë ju mund të praktikoni nudizëm, nëse dëshironi.

Nga ana tjetër, pranë Macarella keni dy nga vendet më të bukura në Menorca. Njëri është fshati Talayotic i torrellafuda, një nga më të rëndësishmet në ishull. I përket parahistorisë, kur kjo kulturë dominonte në ishull. Nëse e vizitoni, do të mund të vlerësoni disa talayote ose ndërtesa tipike, taula ose monumente, shpella varrimi dhe mbetjet e shtëpive.

Ndërsa vendi i dytë është spektakolar Shpella e Muradës, më në perëndim. Është më i madhi nga të gjitha Përroi Algendar dhe, megjithëse është për shkak të erozionit natyror, më vonë u retushua nga njeriu. Konkretisht shtoi thellësi dhe mbi të gjitha ndërtoi mure ciklopike. Edhe këto i përkasin periudhës talajotike dhe qëllimi i këtyre zgavrave, duket se ishte të shërbenin si varrime kolektive.

Cala Morell

Liman Morell

Cala Morell, një nga limanet më tërheqëse në Menorca

Tani i drejtohemi një tjetër limani më të bukur në Menorca, i vendosur në verilindje të ishullit, shumë afër Fari Punta Nati. Kjo është një nga ato që përbën thirrjen Rruga e shtatë farave, një turne i bukur bregdetar i këtyre ndërtesave që përfshin edhe ato të Cavallería, Favàritx, Artrutx, San Carles, Ciudadela dhe Isla del Aire.

Duke u kthyer në Cala Morell, mund të zhgënjeheni nga madhësia e saj e vogël. Është një plazh i vogël që mezi ka rërë dhe madje është dashur të ndërtohen platforma mbi shkëmbinj për të lehtësuar notin.

Megjithatë, ajo ka arritur të ruajë të gjithë hijeshinë e saj natyrore dhe piktoreske pavarësisht se është në një zonë turistike. Përveç kësaj, ujërat e saj janë të pastër kristal dhe janë të rrethuar nga një peizazh spektakolar shkëmbor. Sikur të mos mjaftonin të gjitha këto, pranë saj do të shihni një nekropol talajotik me shpella të shumta prehistorike.

Një tjetër tërheqje që e bën Morellin një nga limanet më interesante në Menorca është afërsia me të Kala, kryeqyteti i lashtë dhe qyteti më i populluar në ishull. Ndoshta kjo është arsyeja pse ka një ajër madhështor dhe një qytet të vjetër shumë të bukur.

Ai përbëhet nga rrugë të ngushta dhe piktoreske dhe përfshin monumente si p.sh Katedralja e Menorkës, një ndërtim gotik i shekullit të katërmbëdhjetë. Shumë afër tij është Plaza del Borne, ku mund të shihni një obelisk që i bën haraç mbrojtjes së ishullit kundër turqve në 1558.

Pranë atij të mëparshmit është Plaza de la Esplanada dhe, shumë afër, porti ku Rissaga. Ky fenomen natyror konsiston në atë që batica e bën ujin të lëkundet deri në dy metra derisa të vërshohet dhe të jetë spektakolar. Megjithatë, do të mund ta shihni vetëm në verë dhe në kushte të caktuara atmosferike.

Së fundi, ju mund të vizitoni në Ciudadela kalaja e San Nicolás, i ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të dhe Muzeu Komunal, i cili ekspozon një numër të madh objektesh prehistorike.

Kovi bruz

Gjiri i En Turqueta

Kovi bruz

Kthehemi në juglindje të Menorkës për të vizituar këtë liman tjetër, shumë afër Macarellës. Në fakt, atyre u bashkohen Camí de Cavalls për të cilat ju kemi treguar tashmë. Emri i saj i referohet ngjyrës blu intensive bruz të ujërave të saj.

Ajo është e rrethuar nga pyje pishe ku do të gjeni hije në ditët më me diell dhe një shkëmb ndan rërën e tij në dysh. Është një plazh gjysmë i egër, por tashmë ka një shërbim shpëtimtari dhe madje një plazh të vogël ku mund të hash.

Nga ana tjetër, pranë tij janë liman Talaier dhe arena e Son Saura. Por do t'ju duket gjithashtu interesante të dini se pak më tej është Cova des Pardals. Më parë përdorej nga peshkatarët dhe kontrabandistët, por tani mund ta vizitoni dhe të shijoni pamje të jashtëzakonshme të Mesdheut. Qasja është e lehtë, pasi ka edhe shkallë.

Cala Galdana

Limani i Galdanës

Cala Galdana

Gjendet edhe në juglindje të ishullit, por, në këtë rast, më në perëndim se ato të mëparshmet. Është një liman i gjerë që ka aktivitete të shumta çlodhëse. Për shembull, ju mund të merrni me qira varka me motor ose me pedale. Pavarësisht se ka kaq shumë shërbime, nuk është një plazh i madh. Është mezi disa qindra metra e gjatë dhe gati dyzet metra e gjerë. Përveç kësaj, ajo ka një formë guaskë, gjë që e bën atë shumë të sigurt për banjën.

Ju gjithashtu keni një park makinash pranë plazhit, megjithëse ka një linjë autobusi. Megjithatë, duke qenë se po flasim për varka, është mirë që ju të shkoni në këtë liman me një nga varkat që kalojnë përgjatë bregdetit Menorcan dhe të ndaloni atje. Mbani në mend se Galdana është dalja natyrore në det nga një përroskë. Për këtë arsye, ajo është e rrethuar nga shkëmbinj spektakolar dhe shumë bimësi. Për rrjedhojë, pamjet nga deti janë mbresëlënëse.

Pas larjes në ujërat e tij të kristalta, ju këshillojmë të ngjiteni edhe në këndvështrimin që ndodhet në një nga shkëmbinjtë që kornizojnë plazhin. Do të keni pamje spektakolare të bregdetit Menorcan.

Kovë në Porter

Liman në Porter

Kovë në Porter

Ndoshta edhe më mbresëlënës është ky liman i vendosur në jug të Menorca. Ajo është e përshtatur nga dy shkëmbinj imponues dhe ka shërbim hamak dhe pajisje të tjera. Pasi të keni shijuar ujërat e saj blu bruz, mund të argëtoheni duke shkuar atje Cova në Xoroi, një shpellë natyrore në të cilën është vendosur një disko.

Por, përveç kësaj, pranë Cala en Porter do të gjeni Mahon, qyteti tjetër i madh në ishull dhe kryeqyteti i tij aktual. Mos harroni ta vizitoni, pasi ka shumë për t'ju ofruar. Si kuriozitet, do t'ju themi se në mandatin e saj komunal është pika më lindore e gjithë Spanjës.

Por ju këshillojmë të shkoni në portin e tij natyror, i cili është shumë i bukur dhe gjithashtu ka katër ishuj: ata të Mbretit, Lazaretos, Karantinës dhe Pintos. Pikërisht, në grykëderdhjen e portit është Kalaja La Mola, e ndërtuar në mesin e shekullit të nëntëmbëdhjetë për të mbrojtur ishullin.

Ju gjithashtu duhet të vizitoni në Mahón Bastioni i Shën Rocit, një mbetje e murit të vjetër që mbronte qytetin. Por mbi të gjitha, kisha e Santa Maria, me organin e saj spektakolar dhe manastirin e Carmen. Nga ana e saj, godina e Bashkisë i përgjigjet stilit neoklasik.

Së fundi, pranë Mahón ju keni Kalaja Marlborough dhe mbetjet talajotike të Talatí i Dalt. Dhe, nëse i afroheni zonës së Albufera des Grau, do të shihni një peizazh të ndryshëm nga pjesa tjetër e ishullit.

Cala Mitjana, një nga limanet më spektakolare në Menorca

Cala Mitjana

Cala Mitjana

E vendosur në jug të Menorca-s, dallohet gjithashtu për rërën e bardhë të imët dhe ujërat blu bruz. Konsiderohet si një liman i virgjër dhe ju ofron një peizazh spektakolar. Megjithatë, nëse ju duket pak e egër, pranë saj keni Cala Mitjaneta, akoma më i vogël dhe më pak i vizituar.

Ka nje parkim makinash shume afer dhe eshte dalja ne det nga nje perroske. Për këtë arsye, ajo është e rrethuar nga shkëmbinj spektakolar dhe shumë bimësi. Sidoqoftë, aksesi në liman është i lehtë. Ka edhe një linjë autobusi. Por, nëse preferoni ta bëni udhëtimin në një mënyrë edhe më të rehatshme, ju rekomandojmë ta bëni në rrugë detare. Ka disa varka që kalojnë bregdetin e Menorca dhe ndalojnë atje.

Nga ana tjetër, ky plazh ndodhet në komunën e Hekuri, ku eshte kështjella e Santa Águeda, i vendosur në majë të kodrës homonime. E ndërtuar në kohën arabe në një fortifikim të vjetër romak, besohet se është ndërtuar në shekullin e 1987-të. Që nga viti XNUMX ka qenë një pasuri me interes kulturor.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga limanet më të mira në Menorca, si dhe vende interesante pranë tyre që mund të jenë edhe aktivitete me niños. Por ka edhe shumë zona të tjera ranore që janë po aq të bukura. Për shembull, Liman Pregonda, liman Pilar o Liman Escorxada.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*