Limanet më të mira në Jávea

Në veri të Alicante është qyteti i Jávea, një vend bregdetar duke shijuar bukur mot i mirë gjatë gjithë vitit, super jeshile dhe shume e zgjedhur nga ata qe duan te kalojne pushime te mira. Bregdeti i Jávea shkon 20 kilometra dhe është i mbushur me plazhe.

Hoy, limanet më të mira të Jávea.

Javea

Siç thamë, është një qytet bregdetar i vendosur në Costa Blanca, në Alicante, dhe rreth 90 kilometra nga Ibiza. Përafërsisht gjysma e popullsisë së saj është e huaj, duket se pensionistët anglezë dhe gjermanë lodhen nga i ftohti dhe vijnë shpesh këtu.

Ashtu si shumë nga qytetet bregdetare në Spanjë dhe në vende të tjera evropiane, bujqësia dhe peshkimi i kanë lënë vendin turizmit si motori i ekonomisë rajonale. Dhe përsëri, ky trend e ka origjinën në vitet '60 kur udhëtarët fillojnë të zbulojnë shumëllojshmërinë dhe bukurinë e plazheve të saj.

Pastaj, Cilat janë limanet më të mira në Jávea?

liman i bardhë

Për shumë është një nga plazhet më të mira në qytet dhe një nga më të njohurit. Pamjet e saj janë diçka spektakolare. Ne me të vërtetë flasim për tre limane të vegjël, të vendosura pranë njëri-tjetrit. Limani kryesor quhet Blanca dhe është rreth 300 metra i gjatë. Natyrisht, quhet kështu sepse shkëmbinjtë dhe guralecat që e përbëjnë janë të asaj ngjyre.

Limani është popullor dhe i njohur sepse është e lehtë për t'u aksesuar. Tani, për të njohur limanet e tjera që e formojnë atë, duhet të bëni disa kthesa. Të Kovi I Është rreth 80 metra larg, në fund të Avenida Ultramar, rruga që shkon në Cala Blanca. Ka një akses që është gjithashtu i lehtë dhe mund të shkohet në Mirador de Cala Blanca pa asnjë problem. A ia vlen? E dukshme.

Limani tjetër është Caleta II, me ujëra të bukur dhe të kristaltë dhe një peizazh të virgjër. Është i vogël, më i vogël se dy të tjerët dhe mund të shkosh atje në këmbë nga Caleta I. Nëse të pëlqejnë pamjet nga lart, duhet të ngjitesh në shkëmbinjtë dhe t'i shijosh ato.

La Kovi i francezëve Është më e egra e grupit dhe arritja atje nuk është aq e lehtë, megjithëse nuk është aspak e pamundur. Është një parajsë e vogël dhe e fshehur që arrin nga Caleta II duke ecur nëpër shkëmbinj ngjitur me detin. Udhetim i mire!

liman portitxol

Njihet gjithashtu me emrin e Kovi Barraca, per banesat tradicionale te peshkatareve qe ndodhen ne zone, kazermat, pergjate bregdetit. Arritet si me makinë ashtu edhe në këmbë. Në këmbë, nga Mirador de la Cruz del Portitxol dhe me makinë, nga rruga që shkon në Cabo de la Nao.

Duke qenë se ky liman është shumë i bukur, këshillohet të shkoni herët. Këtu ju mund të snorkelit, disa zhytje dhe not meqenëse ujërat janë transparente dhe me ngjyrë të mirë.

liman granadella

Të gjithë pajtohen se është një nga limanet më të mira nga të gjithë dhe gjithashtu, Është një nga vendet më të mira në Spanjë për të snorkeluar. Si arrini atje? Me makinë, në këmbë dhe me autobus, duke kombinuar gjithçka. Ju parkoni makinën dhe më pas ose ecni ose merrni autobusin e ofruar nga qyteti i Jávea.

Sido që të jetë, do të keni disa pamje të mrekullueshme të peizazhit, gjatë rrugës dhe një herë në vetë liman. Uji është i mrekullueshëm, dhjetë pikë, transparentju dhe le të shohim dhjetëra mina që notojnë afër fundit. Eshte e bukur. Amen për shkëmbinjtë mbresëlënëse që e rrethojnë.

Është një liman aktiv, i cili ofron sporte ujore, pra ka njerëz që lëvizin dhe zhurma. Mund ta besh zhytje, snorkeling, surfing me vozis, kajak…

breg rëre

Në Jávea ka të gjitha llojet e plazheve, rërë dhe guralecë, për shembull, por Arenal është një nga të paktët plazhe me rërë të bardhë çfarë do të shihni këtu Është unik, më i madhi, për më tepër, dhe për një moment, për shkak të asaj ngjyre, mendon se je në Karaibe apo Polinezi.

Është një plazh i qetë dhe i qetë, për të folur, për të bërë banja dielli, për të lexuar diçka ose për të ecur pak. Keni një shëtitore, me kafene, bare dhe restorante dhe disa dyqane që marrin me qira pajisje sportive ujore. Dhe ju keni parasysh Mali Montgo.

Kovi Ambolo

Gjëja e parë për të thënë për këtë plazh është se zakonisht ka rrëshqitje, prandaj zakonisht e mbyllin. Prandaj, është e këshillueshme që të kontrolloni përpara se të shkoni. Nuk do të thotë se nuk do të mund të hyni, por rreziku është në rrezikun tuaj. Është një liman i vogël me rërë të bardhë, Ndodhet para Cabo de la Nao dhe Është një plazh nudist një nga më të mirat në Javea.  Ka shkëmbinj të lartë dhe ujëra blu. Njerëzit ngjiten në muret e shkëmbinjve ose bëjnë snorkeling.

Nuk ka roje shpëtimi dhe nuk mund të marrësh me qira shezllone apo çadra apo karrige plazhi, por me gati 300 metrat e saj nëse merrni gjërat tuaja do të kaloni shumë mirë. Limani nuk është larg nga Mirador de Ambolo dhe quhet kështu sepse shekuj më parë kishte shumë kulla vrojtimi në bregdet për të paralajmëruar ardhjen e piratëve.

Kovi i Sardinerës

Është një liman i virgjër, me bregun me zhavorr dhe guralecë. Mund të arrini atje duke ecur nga Mirador de la Cruz del Portitxol, përgjatë një shtegu natyror. Shumë njerëz e zgjedhin atë për të notuar ose për snorkel.

Plazhi i Zhavorrit

Siç tregon emri i saj në vend të rërës është zhavorr. është pranë marinës nga qyteti dhe distrikti i vjetër i peshkimit të Duanes de la Mar. Është lehtësisht i arritshëm dhe për shkak të vendndodhjes dhe popullaritetit të tij Ka gjithçka për turistin.

La Grava është një plazh i ujëra të qetë dhe të kristaltë dhe ata janë me krenari nga Flamuri blu. Ka palma në shëtitoren e saj, tregje artizanale dhe një park ujor i hapur gjatë verës që është i mrekullueshëm nëse shkoni me fëmijë.

Plazhi Benisero

ky plazh është ekskluzivisht për atletët. Shtë një plazh i hapur, prandaj fryjnë erëra të forta të cilat janë ideale për të praktikuar surfing dhe kitesurfing. Ndodhet 300 metra nga porti dhe këtyre sporteve mund t'u shtoni kajak, kanotazh dhe ski jet.

Në buzë të plazhit ka shumë bare plazhi ku mund të hani, peshku dhe ushqimet e detit janë në të gjitha menutë, dhe plazhi gjithashtu ofron parkim, tualete publike, shtigje druri për të shmangur djegien e këmbëve dhe marrjen me qira të pajisjeve të plazhit.

Plazhi Benissero zgjatet pak duke i dhënë formë Muntaniari i parë, 1900 metra të bukura që arrijnë në Parador de Jávea. Eshte nje plazh me ujëra bruz dhe guralecës, shumë e bukur, ujërat transparente të së cilës lejojnë praktikën e snorkeling dhe zhytje.

Kovi i ministrit

Është një plazh i vogël Ndodhet në fund të plazhit Primer Muntanyar, prapa Parador de Jávea. Është i vogël dhe shkëmbor dhe shumë i bukur. Ka shumë pishina me faunë dhe pishina natyrore.

Franko kishte një vilë këtu që përfundoi duke ia dhënë Navarro Rubios, ministrit të tij të financave. Prandaj emri. Sot askush nuk jeton në këtë shtëpi, por mund ta shihni nga plazhi. Është një plazh i qetë pa asnjë lloj shërbimi, kështu që nëse vendosni të shkoni, duhet të merrni gjithçka.

Sigurisht, në fund të gjirit ka një këndvështrim të këndshëm nga i cili keni një pamje të mrekullueshme të plazhit Arenal.

Plazhi i Papës

Ky plazh njihet edhe me emrin Plazhi i tangos. Është në skajin verior të qytetit, në anën jugore të Rezervës Detare Cabo de San Antonio. Ka dy gjire të vegjël me rërë të trashë dhe ujëra të pastër kristal.

E vogël por e bukur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*