Burimi i lumit Mundo

Burimi i lumit Mundo është një nga fenomenet më të bukura natyrore në provincën e Albacete. Duke parë atë, ju mund të mendoni se jeni në një ujëvarë të Hawaii. Megjithatë, ju jeni në Vargmali Alcaraz, një nga ata që përbëjnë Vargmali prebetik.

Lumi Mundo është një degë e I sigurt, së cilës i bashkohet pasi merr, nga ana tjetër, lumenjtë Bogarra dhe Vega de Riópar. Por së pari, duhet një turne që përshkon disa qytete, secili më i bukur dhe historik. Sidoqoftë, ne nuk do ta parashikojmë. Le të fillojmë me burimin e lumit Mundo.

Lindja e lumit Mundo, një fenomen unik

Siç ju thamë, lumi Mundo ka lindur në vargmalin Alcaraz. Konkretisht, ajo del jashtë nga një shpellë shumë e thellë. Ata njihen nga këto tridhjetë e dy kilometra. Nga ana tjetër, gropa është në majë të një kodre të pjerrët karstike.

Kjo klasë e shkëmbinjve ka hapësira poroze nëpër të cilat kalon uji. Kështu, Avion i lumit Mundo ajo bie në formën e një ujëvare ndërsa formon laguna. Nga këto, ajo zhvillon rrjedhën e saj. Vizioni i daljes së ujit dhe zbritja e tij midis bimësisë është një spektakël unik.

Kur të shkojmë dhe si të shkojmë atje

Koha më e mirë për ju për të parë burimin e lumit Mundo me gjithë shkëlqimin e tij është pranverë. Pastaj avioni i ujit del me një fuqi mbresëlënëse në një fenomen të njohur gjerësisht si "shpërthimi".

Burimi i lumit Mundo

Burimi i lumit Mundo

Për të arritur në vendin ku lumi lindi, duhet të përdorni makinën. Që kur Riopar, ju duhet të merrni rrugën që po shkon Heshta. Rreth gjashtë kilometra më vonë do të gjeni devijimin që shkon në burim. Këtë do ta arrini pasi të keni udhëtuar edhe dy kilometra të tjerë. Mos u shqetëso për parkimin sepse ke një parkim me kapacitet për njëqind vetura dhe gjashtë autobusë. Por, pasi keni parë lindjen, keni akoma shumë për të vizituar përgjatë rrjedhës së lumit Mundo.

Rruga për shëtitje e burimit të lumit Mundo

Gjëja e parë që duam të rekomandojmë është që të bëni këtë rrugë të bukur hiking. Pjesë e të njëjtit vend ku lumi ka lindur dhe ka një gjatësi prej rreth shtatë kilometrash. Sidoqoftë, rruga nuk është e lehtë sepse udhëton nëpër lartësi deri në XNUMX metra dhe ka disa rrezikshmëri.

Sidoqoftë, nëse vendosni ta bëni, do të habiteni nga peizazhi që ju ofron. Në fakt, ajo drejton Calares del Mundo dhe Parku Natyror La Sima. Përveç kësaj, rruga arrin deri në grykën e shpellës përmes së cilës del lumi Mundo. Për ta bërë këtë, do t'ju duhet një autorizim i veçantë që gjithashtu do t'ju lejojë të futni atë për rreth XNUMX metra pa nevojën e pajisjeve të shpimit. Por kurrë mos u përpiq të shkosh më tej. Kjo është e përshtatshme vetëm për profesionistë të federuar.

Në çdo rast, itinerari ia vlen. Do të shihni vende si të tijat Calar del Mundo, një pllajë me gropa të bollshme përmes të cilave uji filtrohet në shpellë. Më vonë, kjo zgavër do ta dëbojë atë, duke i dhënë burim lumit Mundo. Ju gjithashtu do të shihni shkaba, shqiponja dhe specie të tjera në zonë.

Rruga e lumit Mundo

Jo vetëm burimi i lumit Mundo është i bukur. Gjithashtu ia vlen të vazhdoni udhëtimin e saj derisa të përfundojë në Segura. Ky turne kalon nëpër qytete shumë të bukura nga të cilat do të flasim me ju më tej.

Riopar

Ky qytet i vogël mban trashëgiminë më të vjetër monumentale në të gjithë rajonin. Në të, ju rekomandojmë të vizitoni mbetjet e kala-kala Epoka muslimane dhe kisha e shpirtit të shenjtë, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, por e restauruar totalisht dhe ka afreske gotike.

Riopar

Pamja e Riópar

Gjithashtu, ju mund të shihni në Riópar the Muzeu i Fabrikave Mbretërore të San Juan de Alcaraz. Isshtë një dëshmi e gjallë e fabrikave të bronzit dhe bronzit që strehuan qytetin midis shekujve XNUMX dhe XNUMX dhe të cilat u krijuan me urdhër të mbretit. Karlos III.

Meson

E vendosur në komunën e Molinicos, ky lokalitet njihej saktësisht si Ríomundo. Ndodhet në një mjedis me natyrë të privilegjuar, me një bollëk pishash dhe kërpudhash. Përveç kësaj, do të jetë shumë e këndshme për ju të ecni nëpër rrugët e tij tipike të veçanta dhe të shihni lavanderi e saj të vjetër.

Kjo

Më shumë ka të bëjë me rrethin e Isso, një qytet i vogël i vendosur në bregun e majtë të lumit Mundo. Në të, ju mund të vizitoni kisha e Santiago Apóstol, e ndërtuar në shekullin e tetëmbëdhjetë dhe e cila strehon imazhin e mbrojtësit të Isso, dhe Kulla Almohad e XIII që përbëhej nga një kështjellë sot u zhduk.

Por, mbi të gjitha, ju këshillojmë të shihni ndryshe ura që kalojnë lumin. Ata janë konsideruar tradicionalisht romakë, megjithatë janë mjaft të vonë. Por, në çdo rast, ato janë pjesë e një peisazhi me bukuri të madhe.

Férez

Quhet edhe «Jewel Serrana», ky qytet është një vend pelegrinazhi për adhuruesit e filmit 'Lindja e Diellit, e cila nuk është diçka e vogël', meqenëse u qëllua pjesërisht në rrugët e saj. Por ka edhe pika të tjera interesi, duke filluar me rrugët e tij të ngushta dhe me kalldrëm.

Ju mund të vizitoni Kisha Famullitare e Fjetjes, ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Brenda, ju gjithashtu mund të shihni një mbresëlënëse organ barok të XVII. Ju gjithashtu mund të shkoni nën Arco de la Mora, e cila ka legjendën e vet për magjepsjet; vizitoni ujësjellësit dhe mullinjtë hidraulikë dhe afrohuni pranë Pikëpamja Híjar, e cila ju ofron pamje spektakolare të maleve të Albacete.

Férez

Pamje e Férez

Lietor

Më në fund, ne do t'ju tregojmë për këtë qytet që ishte gjithashtu skena e filmit të lartpërmendur. Përveç kësaj, ju mund të shihni në të kisha e Santiago Apóstol, e cila është një vend me interes kulturor dhe që strehon Kapelën e bukur Espino; të Vetmia e Zojës së Betlehemit, me altarin e tij të bukur polikrom, dhe Manastiri dhe Kisha e Karmelitëve të Diskaluar, ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të.

Si përfundim, burimi i lumit MundoCastilla-La Mancha, ju ofron një spektakël natyral me shumë bukuri. Por rrethinat e tij ia vlen gjithashtu të vizitoheni për trashëgiminë e saj të pasur monumentale dhe vlerën e madhe ekologjike. A nuk doni të njihni zonën?

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*