Great Salt Lake, Utah

Great Salt Lake, Utah

Shtetet e Bashkuara janë një vend i pasurisë së madhe të peizazheve, i shumë kontrasteve dhe i vendeve dhe dukurive kurioze, si ai me të cilin kemi të bëjmë sot. Dhe në këtë artikull do të dimë pak më shumë Liqeni i Kripur i MadhJo sepse është i famshëm, nuk është më një fenomen i pazakontë natyror që ndodh vetëm në disa pjesë të botës.

Liqeni i Kripur i Madh është mbetja e liqenit parahistorik Bonneville, një përqendrim i madh uji që ekzistonte të paktën 15 mijë vjet më parë, dhe që praktikisht mbuloi të gjithë shtetin e Utah, dhe një pjesë të Idaho ose Nevada. Nuk është për t'u habitur, kryeqyteti i shtetit i Utah, Salt Lake City dhe zona metropolitane e saj, në të cilën jetojnë më shumë se një milion njerëz, ndodhet në shtratin e këtij liqeni antik, i rrethuar nga Liqeni i Kripur aktual dhe disa vargmale të larta malore, gjë që e bën atë të ketë një klimë mjaft të komplikuar.

Përqendrimi i lartë i këtij liqeni është për faktin se uji nuk ka daljeAs me filtrim, siç është gjithashtu rasti në Detin Kaspik, më i madhi i deteve të kripura, ose Deti i Vdekur, mbase më i famshmi. Kripa depozitohet, duke formuar një kurioz shkretëtirë e bardhë i papërlyer Ashtu si në këto vende, indeksi i lundrimit është shumë i lartë por nuk është një vend i mirë për faunën detare. Sigurisht, koloni të rëndësishme të zogjve bashkëjetojnë këtu dhe gjithashtu shumë antilopa, këto në Parku Shtetëror Ishulli Antilopë.

Ky ishull, një nga shumë katalogët brenda këtij liqeni, është një nga atraksionet më të bukura natyrore të këtij vendi dhe të Salt Lake City. Great Salt Lake është një destinacion ideal për ata që pëlqejnë çdo sport që lidhet me lundrimin, si lundrimi, kanoe ose kayaking, dhe muajt e verës janë koha më e mirë për të njohur këtë vend dhe qytetin që lindi në këmbët e tij.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*