Liqeni Kawaguchiko, rrëzë malit Fuji dhe afër Tokios

Japonia është një vend që nuk mund të shihet në një udhëtim të vetëm. Ka aq shumë "Japoni" sa udhëton. Secili ishull që përbën këtë vend është unik dhe varësisht nga koha e vitit ku shkoni do të shihni ngjyra okër dhe ari, zarzavate intensive, të bardha bore, bruz ...

Një nga simbolet e Japonisë është Fujisan ose Mali Fuji dhe pa dyshim që është një destinacion që duhet të dihet. Ngjitja në të është një gjë tjetër, për aventurierët ose alpinistët, por të shkosh në këmbë, ta shohësh, me shpresë, është diçka që duhet të bëjmë nëse udhëtojmë në tokën e diellit që lind. Dhe një destinacion ideal është Liqeni Kawaguchiko.

5 liqenet e Fuji

Kjo është një zonë e përbërë nga pesë liqene malore dhe më e arritshmja nga Tokio dhe për shërbimet dhe objektet turistike që ka është Liqeni Kawaguchiko. Një udhëtim me tren dhe me autobus është i mjaftueshëm për të qenë në fshatin malor, një banjë termale, përveç kësaj, që duhet të përfitoni.

Përvoja e një onsen rekomandohet gjithashtu kur dikush udhëton në Japoni dhe nuk ka asgjë më të mirë sesa ta bësh këtu, me male dhe pyje përreth. Pamjet më të mira të Fujisan, siç e quajnë ata, janë nga bregu i veriut por nuk është aty ku përqendrohen hotelet, restorantet dhe dyqanet, por në anën lindore. Brigjet e tjera janë ideale për të ecur pak dhe për të parë malin gjigant, për sa kohë që maja e tij nuk është e mbuluar me re.

Liqeni është liqeni i dytë më i madh nga pesë liqenet në zonë dhe është më e ulta, vetëm 800 metra mbi nivelin e detit. Kjo është arsyeja pse është një destinacion i mirë kur vera godet Tokion pasi temperaturat këtu janë më të buta. Sigurisht, në dimër duhet të grumbulloheni.

Pa asnjë dyshim është liqeni më i njohur dhe ai me një industri turistike më të zhvilluar. Mund të bazoheni këtu dhe të regjistroheni për shëtitje rreth rrethit për të pasur një kartolinë më të plotë.

Si të shkoni në Liqenin Kawaguchiko

Për të shkuar në këtë zonë nga Tokio mund të merrni një autobus ose shkoni me tren dhe kombinonir Unë preferoj trenat dhe më shumë kur ju tashmë keni pagesa Kalim hekurudhor Japoneze. Ju duhet të merrni JR Chuo Line nga Stacioni Shinjuku në Stacionin Otsuki. Nëse merrni trenin lokal, duhen gati dy orë, nëse merrni shprehjen e kufizuar vetëm 70 minuta. Nga Otsuki ju merrni Hekurudhën Fujikyu për në Stacionin Kawaguchiko. Udhëtimi zgjat rreth një orë.

Ju mund të përdorni JRP për të lidhur Shinjuku me Otsuki asgjë tjetër. Një pasim që mbulon gjithë këtë transferim është JR Tokio Wide Pass. A ju pëlqen autobusi? Pastaj mund të marrësh një nga Shin juku, ata lënë dy në orë dhe duhen dy orë me një çmim prej 1750 jen. Ato operohen nga ndërmarrjet Fujikyu dhe Keio. Nga Tokyo Fujikyu dhe JR Kanto Bus gjithashtu kanë dy shërbime në orë me një çmim të ngjashëm.

Një opsion, nëse ju pëlqen pasimet, është Qafa e Fuji Hakone e cila është ekskluzive për të huajt: lejon përdorimin e pakufizuar të autobusëve, trenave, anijeve, teleferikëve dhe funiculars në zonën e Hakone dhe Pesë Liqenet e Fuji. Zgjat tre ditë rresht dhe përfshin një biletë Tokyo-Hakone në trenat Odakyu dhe një biletë në një drejtim vetëm midis Tokios dhe Pesë Liqeneve.

Nga Shinjuku kushton 8000 jen (rreth 80 dollarë), dhe nga Odawara është më e lirë, 5650 jen. Veryshtë shumë e plotë, nëse do të lëvizni shumë.

Zona e Fujisan ka dy stacione kryesore: Fujisan dhe Kawaguchiko, dhe autobusët largohen nga të dy që ofrojnë qasje në të gjithë rajonin. Ka një detaj të bukur: ka autobusë retro që janë të veçantë për turistët. Linja Kawaguchiko që kalon përgjatë brigjeve lindore dhe veriore dhe Saiko që kalon përgjatë bregdetit jugor dhe arrin në Liqenin Saiko. Ju mund të blini një leje të pakufizuar për të dy linjat që zgjat 48 orë dhe kushton 1200 jen.

qartë Udhëtojnë edhe autobusë të rregullt dhe nëse doni të arrini liqene më të largëta duhet t'i merrni. Më në fund, nëse guxoni të vozisni në anën tjetër, mundeni merr nje makine me qera dhe faleminderit zotit që mundeni gjithmonë marr me qira një biçikletë.

Çfarë të shihni në Liqenin Kawaguchiko

Përveç të Fujisan Nëse jemi me fat? Pra ka muzetë, shëtitje me varkë në liqen, banjot termale dhe një ngjitje të këndshme në mal nga teleferiku. Teleferik teleferik Kachi Kachi ngjiteni pothuajse në majën e malit Tenjo dhe mund të shihni liqenin dhe Fujisan. Nëse shkoni në shëtitje nga këtu mund të ecni Mali Mitsutoge, cfare ka me shume. Kushton 800 jen vajtje-ardhje.

Ka disa onsen ketu Këshilla ime është që nëse mund të qëndroni në një ryokan (strehim tradicional japonez), me onsen-in e vet, por nëse nuk mundeni, atëherë mund të shijoni një banjë termale në një publik publik ose në një hotel që hap të vetin. Midis këtij të fundit është Royal Hotel Kawaguchiko, në bregdetin jugor, megjithëse nuk ka pamje nga mali. Një tjetër është Hotel Mifujien, në bregdetin verilindor. Banjat e saj janë të ndara sipas gjinisë, por ka pamje të Fujisan.

Jashtë hoteleve është Tensui Kawaguchiko, një person publik në mes të pyllit, pranë Muzeut Kubota Itchiku. Ka tre pishina të hapura, banjë të brendshëm dhe një sauna për gra dhe burra. Sigurisht, asgjë nga Fujisan midis pemëve. Nëse doni një kartolinë me ujë të nxehtë, djali / vajza juaj në vendin fqinj dhe Fujisan përpara duhet të shikoni. Kjo ndarje gjinore e banjove është një problem, prandaj ju thashë që do të qëndroni në një ryokan me personat e vet.

Më në fund, në itinerarin e autobusit të kuq ka dy qytete të nxehta pranverore, Funatsu-Hama dhe Azagawa. Secili ka hotele dhe persona publik që mund t'i shijoni. Duke folur për muzetë, Kubota Itchiku është shumë e bukur dhe gjithashtu rrethinat e tij me kopshte, pyje dhe ujëvara. Itchiku Kubota ishte një specialist në ngjyrosjen e pëlhurave të modës së vjetër dhe shfaqja është e bukur.

Ekziston edhe një shtëpi çaji brenda muzeut, me pamje nga mali Fuji. Nëse shkoni në vjeshtë, zona bëhet një oaz okër, i kuq dhe i artë dhe nëse shkoni midis prillit dhe fundit të majit do të shihni të gjitha lulet shumëngjyrëshe dhe madje fushat e livandës dhe boronicave.

Siç e shihni Liqeni Kawaguchiko ia vlen të vizitohet nëse jeni në Tokio. Tre ditë janë të mjaftueshme për të thithur peisazhe malore dhe kush e di, nëse Fujisan do të shihet ju do të keni atë kujtim të madh përgjithmonë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*