Atraksionet më të mira turistike në Buenos Aires

Buenos Aires

Buenos Aires është një nga qytetet më të bukura në Amerikën Latine. I mungon eleganca koloniale e Lima-s, bukuria e peizazheve të Rio-s ose gjurma e fortë kulturore e Meksikës DF, por është padyshim një qytet i rëndësishëm. Buenos Aires nuk është kolonialAjo është vajza e emigracionit evropian dhe kjo është e dukshme në rrugët e saj, ndërtesat e saj dhe stilin e njerëzve të saj.

Buenos Aires është një qytet i kontrasteve sepse në të njëjtën kohë është një qytet i Amerikës Latine ku ka aq shumë pasuri dhe elegancë sa ka varfëri dhe pasiguri. Sidoqoftë, krahasuar me destinacionet e tjera amerikane, Shtë një qytet i sigurt që di të mirëpresë vizitorët dhe ka shumë atraksione që e bëjnë atë një qytet të paharrueshëm. Unë të lë ty atraksionet më të mira turistike në Buenos Aires.

Teatri i zorrës së trashë

Teatri i zorrës së trashë

kjo është një nga teatrot më të rëndësishëm të operës dhe baletit në botë dhe kohët e fundit ajo ka pësuar një restaurim të madh, i cili sot është në fazën e tij të dytë. U bë njëqind vjeç në vitin 2008 dhe ndodhet në zemër të qytetit. Ajo zë më shumë se tetë mijë metra katrorë, pesë mijë prej të cilave i përkasin ndërtesës qendrore dhe më shumë se tre mijë janë në bodrum duke shtuar më shumë metra katrorë në totalin e objekteve.

Salla kryesore e teatrit ka kuti deri në katin e tretë dhe 28 metra të lartë. Ka kapacitet për 2.478 ulës dhe 500 spektatorë në këmbë. Kupola e saj ka përmasa 318 metra katrorë, skena është 35 metra e gjerë me 25 e thellë dhe 34 e lartë. Përveç kësaj, ai ka punëtoritë e veta dhe operon brenda një shkolle të shkëlqyeshme baleti. Ka turne me guida çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 5 të pasdites dhe futet përmes Kalimit të Vjetër të Transportit, Tucumán 1171.

Casa Rosada

Casa Rosada

Isshtë pallati presidencial dhe ndodhet në Plaza de Mayo, vendi i të gjitha festimeve dhe protestave që mobilizojnë shoqërinë argjentinase. Shtë selia e Fuqisë Ekzekutive Kombëtare dhe qëndron në vendin e pushtuar në kohërat koloniale nga një fortesë e ndërtuar nga guvernatori i parë, në brigjet e Río de la Plata, në shekullin e XNUMX-të.

Ka Vizita të drejtuara që lejojnë të njohim dhomat e tij, galeritë dhe oborret e brendshme. Sot Muzeu dyvjeçarDy shekuj të pavarësisë argjentinase u festuan në 2010, një sit që mund ta vizitoni nga e Mërkura deri të Dielën dhe pushimet, nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite. Vizita plotësohet nga një shëtitje nëpër shesh, e kufizuar nga Katedralja e Buenos Aires dhe Cabildo, qendra historike e qytetit.

Varrezat Recoleta

Varrezat Recoleta

Isshtë varrezat më të vjetra në qytet dhe si zakonisht përqendrohen në varret dhe qemerët e familjeve patriciane nga qyteti. Isshtë i vogël dhe ndodhet në lagjen Recoleta, më i shtrenjti në Buenos Aires. Përpara tij ka një shesh që gjatë fundjavave pret një panair artizanal shumëngjyrësh dhe një qendër për vendet gastronomike. Varret e oligarkisë lokale janë zbukuruar me art i talentuar me vlera të mëdha, statuja mermeri, punim hekuri, të cilat e kanë kthyer këtë varrezë në një lloj muzeu.

Ka edhe disa varre të figurave të rëndësishme politike dhe kulturore: këtu është varri i Eva Perón, për shembull, dhe gjithashtu të presidentëve dhe ushtrisë. Atje jane Vizita të drejtuara në shumë gjuhë. Unë nuk rekomandoj të shkoni në një ditë shumë të nxehtë, sepse nuk ka hije askund. Turi mund të përfundojë në kishën që është ngjitur me varrezat, e vjetër dhe duke ngrënë diçka në disa nga restorantet aty pranë.

San Telmo

San Telmo

San Telmo është një lagje piktoreske e Buenos Aires që ka ndërtesa të vjetra, rrugë të ngushta, restorante, bare të të gjitha llojeve dhe një shesh që çdo fundjavë strehon një panairi i zanateve dhe antikave shumë turistik. Sheshi nga ana e tij është i rrethuar nga restorante dhe në rrugët përreth ka shumë shtëpi të tjera antike. Shtë një vend i mirë për të ecur i qetë, për të blerë, për të ngrënë, për të bërë foto dhe për të ndjerë moshën e një qyteti që në cepat e tjerë zbulon se është shumë modern.

Avenue e Corrientes

Rrjedhat e foleve

Corrientes rrugë është një rrugë që nuk fle kurrë. Ka shumë teatro që drejtohet gjatë gjithë vitit, në fakt Buenos Aires është një nga qytetet me prodhimin më teatror në Amerikën Latine. Ka edhe restorante dhe piceri dhe megjithëse ka më pak, shumë shitjet e përdorura të librave dhe tregtitë e librave, dyqanet e rekordeve dhe disa dyqane të veshjeve prej lëkure ata janë atje për turistët.

Ju duhet të kaloni nëpër Corrientes natën dhe të arrini në pikën ku është Obelisku, Avenida 9 de Julio, për të pasur një pamje të mirë të qendrës së qytetit. Këshilla ime është të hani pica në këmbë, këtu ka vende emblematike.

Muzetë në Buenos Aires

Muzeu i Arteve Dekorative

Buenos Aires ka disa muze interesantë. Nuk është Muzeu i Arteve Dekorative që punon në një pallat elegant të fillimit të shekullit XX, Muzeu Kombëtar i Arteve të Bukura ku ju mund të vlerësoni pikturën argjentinase dhe MALBA, Muzeu i Artit të Amerikës Latine.

Muzeu Kombëtar i Arteve të Bukura

Ju gjithashtu mund të vizitoni Muzeu Evita, në zonën e kopshtit zoologjik të Buenos Aires, ku do të ketë një shtëpi për gratë. Këtu është një shfaqje e përhershme e objekteve nga Eva Perón dhe një restorant shumë i mirë.

Shtëpia Evita

Palermo Soho dhe Palermo Hollywood

Palermo Soho

Deri më tani ne kemi rishikuar më klasikun e Buenos Aires por për më shumë se pesëmbëdhjetë vjet ka pasur një Lagja Buenos Aires që është rritur shumë: Palermo. Para se të ishte një lagje e qetë e shtëpive të ulta, shumë të pyllëzuara, por gati dy dekada më parë filloi një zhvillim gastronomik i pashembullt dhe shtëpitë e vjetra po bëheshin bare dhe restorante që hapen dhe mbyllen gjatë gjithë kohës.

Në Palermo Soho the dyqane veshjesh, markat kombëtare dhe dizajnerë të pavarur. Ka edhe shumë restorante dhe bare që hapen herët dhe mbyllen vonë në mëngjes. Në krah është Palermo Hollywood, përtej Avenida Juan B. Justo, ka bare dhe restorante dhe më pak dyqane rrobash. Hollwood është pagëzuar sepse poli audioviziv ndodhet këtu dhe ka shumë qindra kompani prodhimi televiziv.

Si një turist mund të përqendrohemi në Palermo Soho. Zemra është Plaza Serrano. Një fakt më shumë: rrobat nuk janë të lira, madje as për të ndryshuar.

Porto Madero

Porto Madero

Puerto Madero është zona e depove të vjetra, mbi lumë. Ka shumë tokë të fituar nga Río de la Plata dhe Në depot dhe depot e vjetra sot ka restorante, zyra dhe hotele. Ajo ofron shëtitje të mira dhe nëse doni të darkoni duke parë rrokaqiejt që pasqyrohen në ujërat e lumit, është një vend i mirë. Një tjetër është Klubi i Peshkatarëve, i cili ndodhet në zonën e aeroportit komunal, në majë të një skelë të gjatë që shkon shumë më larg në ujërat kafe të këtij lumi të stërmadh. Sigurisht, duhet të merrni një taksi dhe të largoheni nga zona Puerto Madero, por është një përvojë tjetër.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Avi Diaz dijo

    Buenos Aires, nëse ka pjesën e tij koloniale, sepse me të vërtetë ishte një koloni, por padyshim që ju nuk e dini dhe duket se një pjesë e madhe e qytetit ka humbur.