Llixhat më të mira për relaksim

Llixhat më të mira

Në ditët e sotme, është e mundur të gjesh llixha përtej vendeve ku ujërat termalë lindin natyrshëm. Prandaj ka llixhat dhe llixhat e mëdha në Spanjë dhe gjithashtu në nivelin evropian që ia vlen të vizitohet. Ne do t'ju japim disa ide në lidhje me llixhat më të mira për t'i dhënë vetes një sezon të qetë.

Ndër llixhat që diskutojmë janë më e mira në Spanjë ose Evropë, si dhe qytete spa në të cilat ujërat termale të saj janë tërheqja kryesore e saj. Padyshim ka gjithnjë e më shumë destinacione kur zgjidhni një pushim relaksimi.

Llixhat në Evropë

Në Evropë ka shumë qytete spa ku mund të shijoni burimet e nxehta më të mira dhe komplekset turistike për shërimin e relaksimit.

Banjë në Budapest

Budapesti është qyteti më i famshëm i llixhave, pasi që ka më shumë se njëqind burime natyrore dhe artificiale. Ujërat që vijnë nga burimet variojnë nga 20 deri në 80 gradë dhe ka disa ndërtesa shumë të famshme që nuk duhet të humbisni. Széchenyi dhe Gellert janë ndër më të njohurit, duke qenë të parët nga më të mëdhenjtë në Evropë.

Karlovy Vary

Karlovy Vary Shtë një vizitë që duhet të bëhet nëse shkojmë në Pragë në Republikën Çeke. Shtë një qytet që prej shekujsh është njohur për vetitë e ujërave termale. Një nga vendet për të shijuar trajtimet është Grand Hotel Pupp. Përveç kësaj, qyteti ka shtimin e të pasurit një stil të shkëlqyeshëm Belle Epoque.

Qyteti i Bathit

La qyteti i banjës Englandshtë i njohur mirë në Angli për burimet e nxehta, pasi është i vetmi qytet banjë që kanë. Këto ujëra ishin të njohur tashmë në kohën romake dhe e bënë qytetin të bëhet një vend ku klasat e larta gëzonin pushimet dhe trajtimet shëndetësore. Ju duhet të vizitoni Termae Bath Spa të rinovuar për të shijuar trajtimet më të mira.

Bagno Vignoni ndodhet në Italia, në luginën e Orzës. Këto burime të nxehta janë përdorur tashmë në kohën romake, prandaj ata gëzojnë popullaritet dhe lashtësi të madhe. Gjëja më interesante është se në zemër të qytetit mund të shihni një pishinë të madhe në natyrë që është më shumë se dy mijë vjet e vjetër me ujë që del në 49 gradë.

Laguna Blu

Nëse ne le të shkojmë në IslandëNe jemi të sigurt për të vizituar kryeqytetin Reykjavik. Epo, shumë afër qytetit është një nga llixhat më të famshme në ajër të hapur në botë. Me siguri keni parë ndonjëherë fotografi të këtij vendi ëndërr, të vendosura në një vend të largët. Ne i referohemi Lagunës Blu ose Lagunës Blu në Grindavik, e cila tërheq mijëra vizitorë çdo vit, të cilët dëshirojnë të shijojnë në të njëjtën kohë burimet e tij të këndshme të nxehta dhe peisazhet me dëborë. Në këtë vend ka një aktivitet të madh gjeotermik dhe kjo është arsyeja pse është një nga vendet më të kërkuara për sa i përket ujërave termale, falë burimeve natyrore.

Hamami në Stamboll

A la Qyteti i Stambollit duhet të shkoni për të provuar hamame ose banjot e vjetra turke. Kjo traditë që sot mund të gjendet në çdo banjë, ishte shumë e pranishme në jetën e muslimanëve me shekuj. Banjo si Sleymaniye mund të gjenden në qytet, dhe ato nuk janë vetëm vende për t'u kujdesur për trupin, por edhe për t'u shoqëruar.

Evian les bains Isshtë një qytet i vogël që është i njohur mirë për mbushjen e ujit me cilësi të lartë që konsumohet në të gjithë botën. Por ky qytet në kufi me Francën dhe Zvicrën ofron shumë më tepër për turistët. Ajo ka një kompleks të madh spa të quajtur Banjat Evian.

Llixhat në Spanjë

Në Spanjë nuk ka aq shumë vende që kanë burime të nxehta natyrore, por është e mundur të gjesh shumë llixha në hotele të rehatshme, për shkak të bum i këtij lloji të turizmit. Ka disa që janë veçanërisht të njohur, si për objektet e tyre dhe për trajtimet e tyre.

Llixhat në Spanjë

El Hotel termik Burgo de Osma Ndodhet në Burgos dhe mund të jetë një zgjedhje e mirë për pushime. Ky ishte një vend historik, pasi pishina e banjës ndodhet në një oborr të kolonave të Rilindjes, në një vetmitar të bukur Mozarabic që daton nga shekulli i XNUMX-të. Ajo ofron një larmi të madhe të qarqeve termike.

En Oviedo ndodhet Villa Caldas Termike, një banjë që sillet rreth një burimi. Ajo ofron pajisje moderne në një mjedis natyror shumë të bukur. Ajo ka një pishinë të hapur dhe shumë trajtime, nga përdorimi i algave të Detit të Vdekur te çokollata.

Llixhat e Spanjës

El Hotel & Spa Alva Park Isshtë një vend i shkëlqyeshëm i vendosur në Lloret de Mar. Një hotel me një banjë ku mund të provoni 'banjën e princeshës hindu'. Një dhomë e zbukuruar në një mënyrë shumë origjinale, ku ka një pishinë me muzikë nën ujë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*