Llojet e turizmit në Spanjë

Llojet e turizmit

Kur mendojmë për turizmin nuk mendojmë se ka lloje të ndryshme, pasi jo të gjithë udhëtojnë për të njëjtat arsye. Në fakt ka rajone që kanë një lloj specifik të turizmit të cilave ata përqendrohen në mënyrë që të përfitojnë sa më shumë nga komuniteti i tyre. Kjo është arsyeja pse ne do të shohim llojet e turizmit që mund të gjejmë në Spanjë.

Spanja është padyshim një vend i turizmit, i cili tërheq mijëra njerëz çdo vit që duan të shijojnë gjëra të ndryshme, nga gastronomia te hapësirat natyrore, plazhet ose kultura e saj. Zbuloni se çfarë lloj turizmi mund të jetë interesant për të zbuluar në Spanjë, pasi ka mënyra të ndryshme për të udhëtuar.

Turizëm kulturor

Muzetë në Spanjë

Turizmi kulturor ka qenë gjithmonë një nga më kryesorët. Në këtë lloj turizmi përfshijmë atë që orientohet në zbulimin e historisë, monumenteve, mbetjeve arkeologjike dhe muzeve. Në Spanjë mund të gjejmë shumë rajone me historinë dhe muzetë e tyre. Guggenheim në Bilbao ose Muzeu Prado në Madrid ato janë shembuj të shkëlqyeshëm. Monumentet janë gjithashtu domethënëse pasi që gjejmë vende të tilla si Giralda në Sevilje, Alhambra në Granada, Sagrada Familia në Barcelonë, Katedralja e Santiago de Compostela ose ajo e León, Alcázar e Toledo, ajo e Segovia ose Teatri Romak i Meridës

Turizmi në plazh

Turizmi në plazh

Ne e dimë që në Spanjë një pjesë e madhe e turizmit është e orientuar drejt bregdetit të saj, pasi ka edhe mot shumë të mirë. Në zonën e Mesdheu gjejmë zona të tilla si Valencia, zona e Katalonjës dhe sigurisht Ishujt Balearik me qendra turistike si Majorka ose Ibiza. Nga ana tjetër, ka shumë njerëz që shijojnë plazhet Andaluziane ose që vendosin të shkojnë në Ishujt Kanarie, të cilët gëzojnë një klimë të shkëlqyeshme gjatë gjithë vitit.

Turizmi gastronomik

Nuk ka dyshim që Spanja është një nga vendet me gastronominë më të mirë në Evropë dhe për këtë arsye turizmi gastronomik është një tjetër nga atraksionet e tij të shkëlqyera. Në veri ka pjata të shkëlqyera me peshk dhe prodhime deti. Në fakt Vendi Bask, Rioja ose Galicia janë një nga vendet të preferuarat për turizmin gastronomik për cilësinë e lartë të pjatave dhe produkteve të saj. Në Andaluzi gjejmë një nga vendet e preferuara për tapas. Përveç kësaj, në këto vende është e zakonshme të gjesh festivale kushtuar gastronomisë, të cilat gjithashtu tërheqin shumë turistë çdo vit, të tilla si Festa e Ushqimit të Detit në O Grove, Galicia.

Turizmi i verës

Turizmi i verës

Turizmi i verës është një lloj turizmi i lidhur me verën, diçka që ne gjithashtu mund ta shohim në shumë rajone të Spanjës që janë të famshëm për verërat e tyre. Vende si La Rioja, Katalonia, Galicia ose Andaluzia Me verën e tyre Jerez, ata kanë emërtimet e origjinës që tërheqin vëmendjen e qindra turistëve që duan të afrohen në zonat e prodhimit për të parë kantinat e verës dhe vreshtat dhe për të shijuar përvojën e verës në tërësinë e saj, përveç provave ose kurseve.

Turizmi ekologjik

Ky lloj turizmi është shumë i ri, pasi një turizëm i orientuar nga një pikëpamje ekologjike është shfaqur disa vjet më parë. Turizmi masiv shkatërron zonat dhe në shumë raste dëmton hapësirat natyrore. Kjo është arsyeja pse një e re turizmi ekologjik i krijuar për të rritur ndërgjegjësimin dhe në mënyrë që ata njerëz që gëzojnë një mënyrë jetese ekologjike të mund të udhëtojnë ndërsa gjithashtu kujdesen për mjedisin. Hotelet janë ekologjike dhe zakonisht shijohen në vende natyrore ku mund të shijoni të mësoni nga natyra pa e dëmtuar atë.

Udhëtim aventureske

Turizmi aventuresk është i orientuar drejt atyre njerëzve që janë shumë aktivë dhe që gëzojnë të gjitha llojet e sporteve. Në vende si bregu verior i detit Kantabrian ose bregdetit Andaluzian, ne gjejmë plazhe ideale për sporte të tilla si surfing ose kitesurfing, me shkolla që janë përdorur për të filluar në sport. Ka edhe shumë zona në Spanjë në të cilat mund të bëni sporte të tilla si shëtitje në vende natyrore, nga Galicia në Asturias ose Katalonjë. Edhe pse sot është e lehtë të gjesh vende me shtigje të reja shëtitjeje.

turizmi rural

turizmi rural

Turizmi rural është ai që është rritur në zona rurale dhe të qeta, në shtëpi të bukura të vendit të rinovuara për të shijuar këtë mënyrë jetese të qetë. Vende si Galicia janë ekspertë në këtë lloj turizmi. Qëndrimi në shtëpi të bukura rurale, i rrethuar nga natyra është një luks sot për t’i shpëtuar zhurmës së qytetit.

Turizmi i borës

Turizmi i borës

Ky është një lloj tjetër turizmi që mund ta gjejmë në Spanjë në sezonin e dimrit. Vende të tilla si Lugina e Arán në Lleida, Puerto de Navacerrada në Madrid, Formigal në Huesca ose Sierra Nevada në Granada janë disa nga vendet që ofrojnë vendpushime skish të përgatitura me të gjitha llojet e zonave, akomodim dhe argëtim për të gjithë familjen.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*