Luani i Fjetur, duke u zhytur në Ishujt Galapagos

Luani i fjetur

Luani i Fjetur (ose Shkëmbi i Kicker në anglisht) është një ishull i pabanuar disa kilometra nga arkipelagu San Cristóbal, në Parkun Kombëtar të Ishujve Galapagos (Ekuador). Shtë një vend krejtësisht i mbrojtur ku është e ndaluar të ankoroheni, të flini ose të kryeni ndonjë aktivitet, lejohen vetëm zhytjet dhe shkimet rreth shkëmbit.

Isshtë një formacion shumë karakteristik shkëmbor me origjinë vullkanike i formuar nga dy ishuj të mëdhenj që janë ndarë nga gërryerja e detit, secila prej tyre arrin më shumë se 100 metra mbi det dhe 100 të tjera nën det. Dy mure vertikale spektakolare në secilin shkëmb dhe një kanal të ngushtë në mes përmes të cilit qarkullon uji i detit.

Kjo rregullim i veçantë i ishullit e ka bërë atë një nga pikat më të mira të zhytjes në ishujt Galapagos dhe në botë. Rreth Shkëmbit të Kicker-it banojnë të gjitha llojet e koraleve dhe specieve detare të tilla si breshka, peshkaqenë me çekan, peshkaqen blu, luanë deti, ...

Plazhi i Luanit të Fjetur

Si të shkoni në León Dormido?

Duke qenë një ishull dhe duke qenë i mbrojtur nga ligji i parqeve kombëtare të Ekuadorit, mund të arrihet vetëm nga deti. Për të hyrë në Galapagos duhet të bëhet me aeroplan nga kontinenti, shumica dërrmuese e fluturimeve nisen nga Ekuadori dhe konkretisht Guayaquil, është gjithashtu e mundur të arrihen në ishujt parajsorë nga Amerika Qendrore. Në çdo hyrje dhe dalje të një ishulli ata bëjnë një kontroll të vogël për të kontrolluar që nuk po hyni ose mbani ndonjë gjë që mund të pengojë ekosistemin unik të parkut.

Gjëja më e lehtë është të fillosh nga Puerto Baquerizo Moreno, qyteti më i rëndësishëm i ishullit San Cristóbal. Në më pak se dy orë arrihet në ishull. Isla San Cristóbal mund të arrihet me det nga Santa Cruz (2 deri në 3 orë) ose me aeroplan nga kontinenti, është një nga ishujt e paktë që ka një aeroport.

Një tjetër mundësi është nga kryeqyteti i Galapagos, Puerto Ayora në ishullin Santa Cruz.. Në këtë rast do të ishte një udhëtim prej rreth 4 orësh. Nga ana tjetër, ju mund të punësoni një varkë private për disa ditë dhe të shkoni duke eksploruar ishujt më të rëndësishëm të parkut kombëtar duke përfshirë një zhytje këtu.

Rrezet e Luanit të Fjetur Manta

Cilado qoftë porti i origjinës, është e detyrueshme të shkosh me një varkë kënaqësie me leje të veçantë nga qeveria lokale dhe Ekuadoriane, domethënë, afrimi për t'u zhytur në Luanin e Fjetur kërkon punësimin e një agjencie ose kompanie private me leje.

Çmimi i përafërt për person nga Puerto Baquerizo Moreno është rreth 80 dollarë dhe përfshin një rrugë të plotë ditore ndalimi në plazhet e virgjra (kryesisht Playa del Maglesito), pajisjet e zhytjes dhe zhytjes në det dhe zhytja vetë prej rreth 2 orësh në Kicker's Rock. Unë nuk e di çmimin nga Puerto Ayora. Çmimi për të marrë me qira anije për një javë ose disa ditë është shumë i lartë, edhe pse turneu në Ishujt Galapagos vetë nuk është i lirë. Në rastin tim, e kalova vetë dhe e morra me qira ekskursionin nga Puerto Baquerizo Moreno.

Breshka e Luanit të Fjetur

Çfarë të bëjmë dhe çfarë të shohim në Shkëmbin e Ayer?

Ndërsa i afrohemi më shumë León Dormido, tashmë shohim se është një vend magjik, spektakolar, me siguri një nga më të bukurit në të gjithë vendin. Varkat gjithmonë ata shkojnë rreth ishullit për të parë karakteristikat unike morfologjike të shkëmbinjve të tij dhe zogjve që banojnë në të. Pjerrësia e mureve të saj është aq e drejtë dhe thellësia aq e lartë sa mund të afrohesh shumë pranë ishullit për të soditur të gjitha speciet shtazore të ishullit (shumë prej tyre shihen vetëm në Galapagos). Ajo që mund të shihet këtu është shumë e ndryshme nga ajo që mund të shohim në Mesdhe, shumë më e larmishme dhe e virgjër.

Luani i Fjetur po zhytet

Tërheqja kryesore është padyshim nën det, zhytje ose snorkeling. Nëse valët dhe moti e lejojnë atë, ju mund të zhyteni përmes kanalit të ngushtë. Në këtë pikë të oqeanit rrymat e detit janë të forta, prandaj ju rekomandoj të vishni rroba të veshura pavarësisht nëse jeni duke u zhytur apo duke u zhytur në det, temperatura e detit është përgjithësisht e lartë gjatë gjithë vitit, por më mirë të vishni kostume.

Në rastin tim, para se të hidhesha në ujë pashë dhjetra luanë deti që notojnë pranë varkësMë dha ca përshtypje dhe frikë, por gjithsesi, do të ishte një përvojë unike, kështu që unë u hodha në ujë pa e menduar.

Në ujë, vura syzet e mia, shikova poshtë dhe befasova! Një peshkaqen, një peshkaqen blu. Ai nuk ishte zhytur kurrë, aq më pak kishte notuar me peshkaqenë. Në Spanjë ata mbyllin plazhe të tëra kur një tintorera afrohet në plazh, këtu ne do të shkonim duke notuar me ta sikur të mos kishte ndodhur asgjë, po, në një distancë të caktuar për çdo rast.

Ylli i detit Lion i Fjetur

Në fillim zhytemi nëpër kanalin që ndan dy shkëmbinjtë, duke parë poshtë u panë peshkaqenë, të gjitha llojet e peshqve dhe ndonjë luan deti. Në fund të këtij kanali shkojmë në ishullin e madh për të menduar koral dhe peshq që jetojnë pranë tij, të gjitha me ngjyra ekzotike. Luanët e detit që luajnë me ne në çdo kohë, shumë afër grupit.

Ne shkuam rreth gjithë ishullit për të shijuar ngjyrat e gurit, peshkut dhe koraleve, në çdo kohë që ato mund të shiheshin breshka, rrezet dhe luanët. Ne nuk i pamë më peshkaqenët, pasi na thanë se ata pothuajse gjithmonë lëvizin pranë kanalit.

2 në zhytje totale dhe snorkeling. Thjesht e pabesueshme, një përvojë që unë rekomandoj nëse udhëtoni ndonjëherë në Ekuador dhe Galapagos.

Unë mendoj se është destinacioni më i mirë për të shijuar ose mësuar të zhyteni, gjithçka që shihni është me një bukuri të pallogaritshme, jam i sigurt që nuk do të zhgënjeheni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*