Xian, duke vizituar qytetin kinez të luftëtarëve terrakote

Luftëtarët e Xian janë tërheqja kryesore turistike e këtij qyteti kinez me më shumë se gjashtë milion banorë që ndodhet në veri të vendit, afër kufirit me Mongoli. Sidoqoftë, ky qytet ka më shumë atraksione për të njohur midis ndërtesave, monumenteve, murit ose lagjes piktoreske myslimane.

Tjetra, ne ecim rrugëve të Xian për të njohur pak më mirë tokën e ushtarëve më të famshëm të terrakotës në Lindjen e Largët. Mund të vini me ne?

Ku ndodhet Xian?

Xian është kryeqyteti i provincës Shaanxi. Ajo është e vendosur në Kinën veriore, afër kufirit me Mongoli, dhe është një nga qytetet më të vjetra dhe më historike në vend. Përveç kësaj, ajo konsiderohet si skaji më lindor i Rrugës së famshme të Mëndafshit, një nga rrugët tregtare më të ngarkuara në planet.

Atraksione turistike Xian

Luftëtarët e Xian

Ky është atraksioni i tij kryesor turistik dhe është një orë udhëtim me autobus nga Xian. Mauzoleumi i Perandorit Qin Shi Huang është zbulimi më i madh i epokës moderne. Siç ndodh shpesh, zbulimi ndodhi për fat të mirë në 1974 kur disa fshatarë u përplasën mbi një strukturë me kupolë që përmbante luftëtarët ndërsa përpiqeshin të ndërtonin një pus.

Që nga ajo kohë arkeologët kanë gjetur më shumë se 6.000 figura, të gjitha të ndryshme nga njëra-tjetra, nga një total i vlerësuar prej 8.000. Por Ushtria Terrakote është vetëm maja e ajsbergut të asaj që është fshehur me të vërtetë nën tokë.

Në Mauzoleun e Perandorit Qin Shi Huang ka ende shumë thesare për t'u zbuluar, të cilat kanë mbetur të paprekura për më shumë se 2.200 vjet brenda një piramide trekatëshe, 76 metra të lartë, të mbuluar me tokë dhe të ruajtura nga një sistem i komplikuar. dhe kurthe që do të parandalonin aksesin në stilin më të pastër të Indiana Jones.

Sido që të jetë, qeveria nuk dëshiron të ndërmarrë ndonjë rrezik dhe preferon të presë për momentin e duhur për të hetuar piramidën dhe pallatin Qin kur teknologjia është më e përparuar.

Kush ishte Qin Shi Huang?

Perandori Qin Shi Huang ishte sundimtari i parë bashkues i Kinës dhe një pararendës në ndërtimin e murit të parë. Falë strategjisë së tij të zgjuar ushtarake, ai ishte në gjendje të aneksonte mbretëritë feudale përreth derisa të bashkonte vendin rreth vitit 221 para Krishtit.

Perandori vdiq vite më vonë, në 210 para Krishtit, ndërsa ishte në një udhëtim në jug të vendit, ata thonë se kërkojnë jetën e përjetshme në ishujt legjendar të Pavdekshëm.

Nëse ishte nga frika se armiqtë e tij do të donin të hakmerreshin ndaj tij në jetën e përtejme ose thjesht për shkak të megalomanisë së tij, e vërteta është se ai urdhëroi ndërtimin e një mauzoleumi të madh që do të regjistronte fuqinë e tij në tokë.

Si është vendi arkeologjik?

Zona arkeologjike është e rrethuar me male dhe është e ndarë në tre zona. Në kohën e fillimit të vizitës, ia vlen të filloni t'i shihni ata në enklavën e fundit (më pak goditëse) dhe të ngjiteni deri sa të përfundoni në të parën ku gjenden luftëtarët me gurë, disa të rindërtuara dhe të tjerët të copëtuar në tokë .

Këta ushtarë japin një ide të dimensioneve të mëdha gjeografike dhe njerëzore që kanë përcaktuar Kinën që nga kohërat antike. Gjithashtu i rëndësishëm është fakti që secili luftëtar Xian ka fizionominë e tij dhe detajet e individualizuara në veshjet dhe pozat e tij.

Rreth gërmimeve ekziston një rrjet turistik dyqanesh dhe restorantesh për të kaluar ditën ku mund të blini të gjitha llojet e ushqimeve të shpejta dhe suvenireve. Por nëse keni vetëm një ditë për ta vizituar, është më mirë të ktheheni dhe të përfitoni nga koha me alternativa të tjera.

Lagja Myslimane e Xian

Xhamia e Madhe e Xian

Plot kabina dhe stalla, për të ngrënë ia vlen të vizitosh lagjen piktoreske myslimane të Xian. Aty mund të shijoni shijshme të tilla si topa të mbushur me mish ose perime, Yang Rou Pao Mo (supë me supë me dele me copa bukë), Liangpi (petë të ftohta) ose kabobs (pjekje mishi). Një nga gjërat që tërheq më shumë vëmendjen në lidhje me gastronominë e Xian në këtë zonë është se ju mund të provoni pjata tipike të kuzhinës myslimane por në stilin kinez.

Islami u instalua në rajon më shumë se një mijëvjeçar më parë, por praktika e tij u lejua nga 651 Pas Krishtit dhe sot më shumë se 50.000 njerëz të grupit etnik Hui jetojnë këtu. Xhamia e Madhe e Xian është më e madhja në vend dhe paraqet një arkitekturë shumë të veçantë, duke qenë një përzierje e arkitekturës kineze dhe islamike. Brenda Xhamisë së Madhe gjejmë katër oborre me një përzierje të ndërtesave dhe zonave të kopshtit. Në oborrin e tretë është kulla karakteristike e lutjes dhe në të katërtën, më e madhja nga dhomat me kapacitet për të akomoduar deri në një mijë njerëz.

Pamjet e tjera të Xian

Kulla e ziles

Një nga monumentet më të shquara në Xian është Kulla e Ziles, një ndërtesë në formë katrore që është e mbuluar me çatinë tipike kineze. Sipas legjendës, këmbanat e përfshira në këtë kullë janë bërë për të trembur dragoin.

Monumente të tjerë interesantë janë Kulla e Daulleve (që daton nga shekulli i XNUMX-të dhe përmban daulle brenda) dhe Pagoda e Madhe e Patëave të Egra që qëndron pranë tempullit të hirit të nënës.

Ne nuk mund të harrojmë murin mbresëlënës që rrethon Xian, më i ruajturi në të gjithë Kinën që u ndërtua në shekullin e XNUMX-të mbi një të mëparshëm. Ajo është e rrethuar nga një hendek dhe pikësohet nga parapet dhe kulla. Ajo ka një lartësi deri në 12 metra, kështu që ka pamje spektakolare dhe është më e madhja që ekziston në Kinën e brendshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*