Lugina e të Rënëve në Madrid

Imazhi | FLICKR Jesús Pérez Pacheco

Malet veriore të Madridit janë një nga vendet më të bukura për t'u vizituar brenda Komunitetit. Një vend plot peisazhe spektakolare që përzihen me trashëgiminë interesante historike dhe kulturore të qyteteve të saj, gjë që e bën çdo ikje një kënaqësi.

Sierra de Guadarrama është një nga ato cepat që ia vlen të vizitohen për natyrën e saj dhe për të qenë shtëpia e një ndërtimi kolosal siç është e ashtuquajtura Lugina e të Rënëve.

Isshtë monumenti më i madh-mauzoleum i Luftës Civile Spanjolle ku janë varrosur më shumë se 30.000 njerëz. Lartësimi i diktaturës Franko për disa dhe Bazilika e pajtimit për të tjerët, e vërteta është se ajo është një ndërtesë e diskutueshme e menaxhuar aktualisht nga Trashëgimia Kombëtare që dëshmon një fazë në historinë e Spanjës.

Imazhi | Vendi

Sipas Trashëgimisë Kombëtare, Lugina e të Rënëve është një kompleks monumental që u urdhërua të ndërtohej nga Gjenerali Francisco Franco për një qëllim fetar dhe shoqëror, siç thuhet në dokumentet themeluese të vitit 1957 dhe 1958. Komisioni iu bë Pedro Muguruza i cili në vitin 1950 u lehtësua nga Diego Méndez për shkak të një sëmundjeje.

Lugina e Kryqit të Rënë

Gjëja më e habitshme në lidhje me pjesën e jashtme të Luginës së të Rënë është një kryq i madh graniti i dukshëm nga rrethinat e monumentit që tejkalon Statujën e famshme të Lirisë në New York me më shumë se 50 metra. Ndodhet në mes të një pylli me pisha në shkëmbin e Cuelgamuros, pranë San Lorenzo de El Escorial.

Imazhi | Flickr Ana Mjerisht

Bazilika e Luginës së të Rënëve

Në kodrën e La Nava është gërmuar Bazilika Sepulchrale. Ajo arrihet nga esplanada e përparme, e mbyllur nga një exedra gjysmë rrethore e harkuar në pjesën e malit që paraqet hyrjen në brendësi të tempullit në qendër të tij. Në derën prej bronzi mund të shihni Pietà de Juan de Ávalos, një skulpturë e bërë me gur të zi nga Calatorao (Zaragoza).

Bazilika e Luginës së të Rënëve është e gjatë 262 metra dhe në kryqëzim arrin lartësinë maksimale, duke arritur 41 metra. Pasi të kaloni nëpër sallat e hyrjes, ju vini te porta që i jep hyrje kishës, veprës së José Espinós.

Brenda bazilikës, në anët, ka gjashtë kishëza kushtuar thirrjeve të ndryshme të Virgjëreshës Mari si Mbrojtëse e Ushtrive dhe për lidhjen e tyre me kapituj të rëndësishëm në historinë e Spanjës.

Në hapësirat midis kishëzave, ishin vendosur tetë sixhade me skena nga Libri i Zbulesës, kopje të një koleksioni flamand të shekullit të XNUMX-të të blera nga mbreti Karlos I i Spanjës. Origjinalët janë në Real Sitio de la Granja de Segovia.

Pas çdo kapele dhe dy kishëzave të mëdha anësore të transeptit (Sepulcher dhe Santísimo) prehen eshtrat e më shumë se 30.000 njerëzve nga të dy anët që vdiqën gjatë Luftës Civile Spanjolle. si simbol i pajtimit dhe vëllazërimit. Këtu është edhe varri i gjeneralit Francisco Franco, kreu i shtetit midis 1939 dhe 1975.

Imazhi | Fe konfidenciale

Lugina e Abacisë së Rënë

Për të marrë pjesë në Bazilikën e Luginës së të Rënë dhe për të dhënë dimensionin shpirtëror të monumentit, ishte ideja e themelimit të një abacie Benediktine në këtë vend. Në vitin 1955 u zgjodh një urdhër monastik dhe Abacisë së Santo Domingo de Silos iu kërkua të kryente punën e themelimit.

Numri aktual i murgjve në Luginë është 23, disa prej të cilëve i përkasin grupit të themeluesve që mbërritën në 1958.

Hospedería Santa Cruz del Escorial

E vendosur brenda kompleksit monumental të Luginës së të Rënëve ndodhet Hospedería Santa Cruz del Escorial. I rrethuar nga natyra dhe i hapur për publikun pothuajse gjatë gjithë vitit, Përdoret si një vend tërheqjeje nga ata që dëshirojnë të kryejnë ushtrime shpirtërore ose të kërkojnë qetësi për të studiuar, pushuar ose kryer një kongres ose kurs.

Hospedería del Valle de los Caídos ka 220 dhoma në dy kate. Ajo gjithashtu ka një kishëz, një bibliotekë dhe një restorant. Ata që qëndrojnë këtu kanë qasje të lirë në Luginën e të Rënëve.

Imazhi | Pressdigital

Orët dhe biletat për në Luginën e të Rënëve

Orar

  • Orari i dimrit (tetor - mars): e martë deri të dielë: 10:00 - 18:00
  • Orët e verës (Prill deri në Shtator): E martë deri të Dielën: 10:00 - 19:00

Mbyllja javore: E hënë gjatë gjithë vitit. Kur jepet masa liturgjike, hyrja në abaci nuk lejohet.

Çmimet e biletave

  • Shkalla bazë: 9 euro
  • Shkalla e reduktuar: 4 euro
  • Tarifa falas: 18 maj (Dita Ndërkombëtare e Muzeut), 12 Tetor (Festa Kombëtare e Spanjës) dhe të papunë.

Si të shkoni në Luginën e të Rënëve?

Lugina e të Rënëve është e vendosur në rrugën Guadarrama / El Escorial. 28209. Lugina e Cuelgamuros (Madrid). Hyrja e vizitorëve në km 1 të autostradës Guadarrama (M-600).

  • Autobus: Për të hyrë nga San Lorenzo de El Escorial: Linja 660 në Plaza de la Virgen de Gracia s / n (Autocares Herranz)
  • Makina: Për të arritur atje nga Madridi: A-6, anashkaloni drejt M-600; dhe nga San Lorenzo de El Escorial: rruga M-600.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*