Lumi më i gjatë në botë

Lumi legjendar Nil gjithmonë është besuar të jetë më i gjati në botë, por çfarë nëse nuk do të ishte? Matja e këtyre rrjedhave nuk është aq e lehtë sa tingëllon, madje as për hartografët hidrografikë pasi varet nga faktorë të ndryshëm: shkalla e matjes që përdoret, ku fillon një lumë dhe mbaron një tjetër (pasi shumë përrenj takohen në sistemet e lumenjve), gjatësia e tyre ose vëllimi.

Shumë ekspertë argumentojnë se lumi më i gjatë në planet është në të vërtetë Amazon. Por pse ka kaq shumë polemika mbi këtë temë? Cili është në të vërtetë lumi më i gjatë në botë?

Lumi Nil

Aktualisht, ky titull rekord Guinness është në mosmarrëveshje midis Nilit dhe Amazon. Tradicionalisht, lumi Nil është konsideruar më i gjati me 6.695 kilometra, i cili buron nga Afrika Lindore dhe derdhet në Detin Mesdhe. Përgjatë udhëtimit të saj kalon dhjetë vende:

 • Republika Demokratike e Kongos
 • Burundi
 • Ruanda
 • Tanzania
 • Kenia
 • uganda
 • Etiopia
 • Eritrea
 • Sudan
 • Egjipt

Kjo do të thotë që më shumë se 300 milion njerëz varen nga lumi Nil për furnizimin me ujë dhe ujitjen e të korrave. Përveç kësaj, energjia nga kjo rrymë natyrore e ujit shfrytëzohet nga Diga e Lartë e Aswan, për të siguruar energji hidroelektrike dhe për të kontrolluar përmbytjet e verës që nga 1970, viti i ndërtimit të tij. E mahnitshme! te verteten?

Lumi amazon

Imazhi | Pixabay

Sipas shërbimit të Parqeve Kombëtare të Shteteve të Bashkuara, lumi Amazon mat afërsisht 6.400 kilometra. Megjithëse nuk është lumi më i gjatë, ai është më i madhi në botë për nga vëllimi: rreth 60 herë më shumë se lumi Nil, rrjedha e të cilit është vetëm 1,5% e Amazonës.

Nëse shikojmë rrjedhën e tij, lumi Amerikan është mbreti i të gjithë lumenjve pasi shkarkon mesatarisht 200.000 metra kub çdo sekondë në Oqeanin Atlantik. E tillë është sasia e ujit që ajo nxjerr jashtë në vetëm 5 ditë që mund të mbushë të gjithë Liqenin e Gjenevës (150 metra të thellë dhe 72 kilometra të gjatë). Absolutisht e tmerrshme.

Amazon ka gjithashtu basenin më të madh hidrografik në Tokë, i cili kalon nëpër vende të tilla si:

 • Peru
 • Ekuador
 • Kolumbi
 • Bolivi
 • Brasil

Pylli i Amazonës ndodhet gjithashtu në pellgun e tij, i cili është shtëpia e shumë specieve të egra si gjitarët, zvarranikët ose zogjtë.

Nga ana tjetër, lumi Amazon është më i gjati në botë. Kur nuk tejmbush, seksionet kryesore të tij mund të jenë të gjera deri në 11 kilometra. Soshtë kaq jashtëzakonisht e gjerë sa që përpjekja për ta kaluar atë në këmbë do të zgjaste 3 orë. Ju lexoni mirë, 3 orë!

Ku është polemika atëherë?

Imazhi | Pixabay

Sipas shërbimit të Parqeve Kombëtare të Shteteve të Bashkuara, lumi Nil është lumi më i gjatë në botë me 6650 kilometra ndërsa Amazon është i dyti me 6.400 kilometra. Problemi lind kur ekspertë të tjerë argumentojnë se Lumi Amerikan është në të vërtetë 6.992 kilometra i gjatë.

Instituti Brazilian i Gjeografisë dhe Statistikave publikoi disa vjet më parë një hetim duke deklaruar se Amazon është lumi më i gjatë në botë. Ata arritën në përfundimin se burimi i lumit është në një pikë në jug të Perusë në vend të në veri siç ishte argumentuar deri më tani.

Për të kryer këtë hulumtim, shkencëtarët udhëtuan për dy javë për të vendosur lartësinë në rreth 5.000 metra. Deri në atë kohë, burimi i Amazonës ishte vendosur në luginën Carhuasanta dhe malin e mbuluar me dëborë Mismi, por Shoqëria Gjeografike e Lima-s konfirmoi përmes imazheve satelitore se lumi Amazon filloi në grykën Apacheta (Arequipa), prandaj e cila do të bëhej lumi më i gjatë në botë, duke tejkaluar lumin Nil me gati 400 kilometra.

Kush e ka arsyen?

Komuniteti shkencor në përgjithësi vazhdon të këmbëngulë se lumi Nil është më i gjati në botë. Kush e ka arsyen? Nuk dihet me siguri sepse çështja është ende nën debat. Megjithëse, duke pasur parasysh gjerësinë dhe vëllimin e saj të madh, mbase do të ishte e nevojshme të anojmë drejt Amazonës.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*