Lumi Mekong kalon përmes: Tibet, Kinë, Birmani, Tajlandë, Laos, Kamboxhia dhe Vietnami

Mekong

Me siguri keni dëgjuar lumi mekong në shumë filma. Ky lumë i famshëm ka qenë skena e betejave të shumta dhe ndjekjeve, por edhe udhëtimeve ekzotike me anije në disa nga pjesët e tij të lundrueshme, përgjatë rrugës së tij më shumë se 4.000 kilometra. Që nga lindja e tij në pllajën tibetiane Quinghai, ai ka udhëtuar në tokat e Kinës, Burma Tajlandë, Laosi, Camboya dhe Vietnami.

Lumi Mekong është një nga lumenjtë më të mëdhenj në botë, por ndryshimet ekstreme në stinët e ndryshme të vitit, ekzistenca e pragjeve dhe ujëvarave e bëjnë të vështirë lundrimin. Gjysma e udhëtimit të saj është nëpër tokat kineze, ku është i njohur edhe si lumi Lancang ose lumi i turbullt. Më tej, lumi Mekong formon kufirin midis Mianmar dhe Laos për 200 kilometra, në fund të të cilit lumi Ruak takohet me degën e tij. Kjo është pikërisht pika e ndarjes midis Mekongut të Epërm dhe të Poshtëm. Pas larjes së tokave të disa vendeve dhe ndikimit në jetën e më shumë se 90 milion njerëzve, lumi Mekong derdhet në Detin e Kinës.

Verën e kaluar, më në fund lundrova nëpër ujërat e Mekong; diçka për të cilën isha shumë e ngazëllyer për një kohë të gjatë. Likeshtë si ngjitja në Statujën e Lirisë në New York, duke lundruar në Senën Paris ose shikoni Sahat i madh en Londër.

Kjo shëtitje intriguese nëpër Mekong ndodhi gjatë një udhëtimi në Luang Prabang, (Laos), një qytet i pakrahasueshëm, i vendosur në formimin e një lugine të bukur midis lumit Mekong dhe lumit Khan. Pavarësisht shiut të pandërprerë që ra atë ditë, peizazhi ishte i pakrahasueshëm, jeshil i harlisur dhe i gjallë. Guxoj të them, shiu e rriti skenën pasi e bëri atë më reale dhe emocionuese. Përveç kësaj, anijet janë tashmë të përgatitura me një çati metalike, për të mbrojtur veten nga uji i shiut, diçka për të cilën ata janë mësuar shumë dhe së cilës i detyrohen bimësisë së tyre të bollshme dhe të bukur.

Udhëtimet me varka në lumë ju japin mundësinë të shijoni qytetet buzë lumit ose fshatrat nga një këndvështrim tjetër dhe me qetësinë që sjell zhurma dhe rrotullimi i ujit.

Mos harroni kamerën dhe argëtohuni!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*