Luzon, ishulli më i madh në Filipine

Ishulli Luzon

Luzon është ishulli më i madh dhe më i populluar në Filipine dhe është brenda 15 më të mirëve të ishujve më të mëdhenj në botë. Filipinet kanë një popullsi prej rreth 100 milion njerëz dhe 48 milion prej tyre janë këtu. Ajo strehon kryeqytetin, Manila.

Ajo ka një prani shumë të rëndësishme në historinë e Filipineve dhe shumë popuj të fuqishëm e kanë pushtuar atë gjatë gjithë historisë. Ndër evropianët të parët ishin portugezët. Në hartën e epokës koloniale ajo shfaqet në shekullin e XNUMX-të, megjithëse në pjesën e fundit të së njëjtës spanjollët do të mbizotëronin në ishull, duke mundur mbretëritë që kishin ndikim në të. Sot, Luzon është porta hyrëse në botën magjepsëse të kulturës që është Filipinet.

Luzon, ishulli

Manila

Ka një sipërfaqe prej gati 110 mijë kilometra katrorë, pothuajse perfekt në formën e tij drejtkëndëshe edhe pse një bisht shpëton në juglindje duke formuar një gadishull. Të mendosh për Luzon do të thotë të mendosh South Luzon, Central Luzon, North Luzon dhe rajoni i kryeqytetit kombëtar.

Ishulli ka pjesë të sheshta, pyjet tropikale pisha, të ndryshme vargjet malore (më e rëndësishmja është Sierra Madre, lagunat dhe pyjet e shiut afër maleve. Maja më e lartë është gati tre mijë metra e lartë dhe prej andej rrjedhin disa lumenj.

Laguna e Palawanit

Liqeni më i madh është Laguna e Gjirit Dhe nuk është vetëm më e madhja në ishull dhe në vend, por në të gjithë Azinë Juglindore. Përkundrazi, liqeni më i vogël është Taal, një liqen tip kaldera vullkan i formuar nga ai që supozohet se ka qenë vullkani më i madh në ishull. Më në fund, Gadishulli Bicol është një varg i ngushtë malor i mbushur me vullkanet, limanet, gjiret dhe gjiret.

Rreth Luzon janë gjithashtu një pjesë e ishujve të bukur, duke përfshirë edhe ishujt Ishujt Palawan, Masbate dhe Mindoro, për shembull. Reallyshtë me të vërtetë një ishull shumë i madh prandaj duhet të mendoni me kujdes se çfarë duhet të dimë dhe çfarë jo.

Transporti në Luzon

Aeroporti i Luzonit

Ishulli ka katër aeroporte ndërkombëtare Dhe ndërsa kryeqyteti është shtëpia e tyre, ata janë me të vërtetë aeroporte të zënë. Më i rëndësishmi nga të gjithë është Aeroporti Ndërkombëtar Ninoy Aquino dhe me siguri do ta arrini atë dhe kaosin e tij të vogël operacional.

Për të lëvizur nëpër ishull ka shumë mundësi, nga makina me qira për taksi, multitaksi dhe biçikleta, ideal për rrugë të ngushta dhe distanca të shkurtra. xhipni Ata janë jashtëzakonisht të njohur dhe janë automjete me shumë persona për një tarifë të sheshtë që është e lirë. Ata bëjnë distanca të shkurtra dhe të gjata dhe norma fikse është që tre kilometrat e parë të rriten me një kilometër nga atje. E njëjta gjë vlen edhe për multitaksi, menaxhohen me tarifa fikse.

Xhipni

Në Manila ekziston edhe një Metro dhe në lidhje me trenat ekziston vetëm një sistemi hekurudhor që kalon përmes veriut të ishullit si Calamba, Bicol ose Baguio. Isshtë një tren i mirë, me ajër të kondicionuar dhe udhëtimi midis Manilës dhe Nagës, vetëm për të dhënë një shembull, zgjat 14 orë dhe bileta nuk kushton 9 euro. A ka autobusë? Po, ka autobusë me ajër dhe pa kondicioner bileta e dytë është më e shtrenjtë. Ka edhe anije për të lëvizur nga ishulli në ishull dhe çmimet varen nga distancat. Ekzistojnë tre lloje të anijeve:

  • Stolat: këto janë varkat tradicionale, me motor, janë të lira dhe zakonisht udhëtojnë në distanca të shkurtra. Ka edhe pa motor, por ato zakonisht përdoren për të shkuar në peshkim.
  • Tragete: ata janë të rehatshëm dhe një mundësi e mirë për të shkuar nga Luzon në ishuj të tjerë. Ka disa kompani dhe ka udhëtime të rregullta midis ishujve kryesorë
  • Hovercraft: ato janë ato varka që lëvizin mbi një dyshek ajri. Këtu janë ato nga flota Super Cat.

Çfarë të shohësh në Luzon

Katedralja e Manilës

El qyteti i vjetër i Manilës është një bukuri koloniale që mund të hulumtohet në këmbë. Ai qëndron në brigjet e gjirit dhe është i banuar nga rreth 1.6 milion njerëz, kështu që duket se është qyteti më i populluar dendur në botë, domethënë ka shumë njerëz për kilometër katror.

Ju duhet të vizitoni Parku Rizal, Katedralja, Pallati i Kryepeshkopit, Pallati i Guvernatorit, Pallati i Santa Powerna, Fort Santiago dhe Kazermat e Santa Lucía. Nuk mungojnë sheshet piktoreske, qendrat tregtare, pazaret dhe tregjet.

Intramuralet e Manilës

Për sa i përket kulturës ekzistojnë disa institucione interesante si ajo Muzeu Kombëtar, Muzeu i Popullit Filipinas, Muzeu i Historisë Natyrore, Muzeu i Artit Bashkëkohor, Muzeu i Shkencave dhe Arteve dhe Muzeu i Historisë së Ideveajo e Historia politike dhe ndonjë muze tjetër fetar ndër më interesantët.

Të kalosh rreth qytetit të brendshëm, qytetit të vjetër, është e lehtë sepse qarkullojnë buggies të ndryshme, karrocat me kuaj që datojnë që nga kohërat koloniale dhe përdoren vetëm nga turistët sot. Dikur jashtë Manilës ka qoshe të tjerë të ishullit Luzon që janë ndër të preferuarat.

Buggies në Manila

Ka dy vullkane, Vullkani Pinatubo dhe Taal. I pari është një vullkan aktiv që ishte në gjumë për një kohë të gjatë derisa shpërtheu në 1991 dhe ishte jashtëzakonisht shkatërrues, i krahasueshëm me Krakatoa të vitit 1883. I dyti është gjithmonë aktiv dhe ka regjistruar 33 shpërthime, pothuajse të gjitha në ishullin e Liqenit Taal ujërat e të cilit plotësoni pjesërisht kaldera që u formua miliona vjet më parë.

Në pjesën veriore të Luzon ka shumë bukur tarraca për kultivimin e orizit dhe fiset lokale që ia vlen të dihen sepse është më autoktone në termat filipinas. Dhe peisazhet më të bukura për të pushuar dhe shijuar janë ato që ofrojnë ato Subic Bay dhe Angeles City. Gjiri është vetëm 100 kilometra nga Manila dhe përdoret për të pritur një bazë të madhe detare amerikane.

Lumi nëntokësor

Nën ujërat e tij ka aeroplanë dhe anije të panumërta të fundosura nga luftërat e shekullit të XNUMX-të, veçanërisht japoneze dhe amerikane. Nëse ju pëlqen ecja ose shëtitja mund të provoni peisazhet dhe rrugët e Sagada, këtu është e bukura Shpella Simigang dhe ato popullore arkivole të varur në shpatin shkëmbor të malit.

Plazhi në subic

Nëse ju pëlqen deti janë plazhet e Subic, ata kanë shumë bukuri dhe në Pagudpud ka rërë të bardhë si miell të imët. Të njëjtën gjë që ju gjeni në Ishulli Magalawa. Më në fund, për t’u thelluar në të kaluarën koloniale të ishullit, mund të vizitoni një qytet kolonial me shumë hijeshi evropiane: Vigan me rrugët e saj me kalldrëm, shtëpitë e tij Spanjolle dhe stilin e saj të larmishëm.

Siç mund ta shihni, disa ditë në ishullin Luzan është mënyra më e mirë për të njohur dhe përjetuar Filipinet.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*