Më i miri i Portugalisë

Portugali

Portugalia është një vend me plot surpriza, të vendet historike dhe hapësirat natyrore që mund t’i marrë frymën kujtdo. Shtë e vështirë të zgjedhësh vetëm një rajon për t'u vizituar, sepse të gjithë kanë vende të veçanta. Le të shohim në mënyrë të përmbledhur se cila është më e mira e Portugalisë, për të menduar për udhëtimet tona të ardhshme.

Në Portugali kemi male dhe kilometra vijë bregdetare, ishuj dhe qytete plot argëtim, kështu që mund të thuhet se ekziston një lloj turizmi për të gjitha shijet. Nëse dëshironi të shijoni qoshet e saj më të pabesueshme, ne ju japim disa ide interesante.

Lisbona dhe Sintra

Lisbonës

Ju duhet të filloni turneun me kryeqytetin e Portugalisë dhe një nga qytetet e saj më interesante. Lisbona është padyshim një destinacion i ëndërruar nga shumë njerëz në të cilin mund të shijojnë thelbin autentik portugez. Në këtë qytet të shkëlqyeshëm mund të shijojmë lagje që kanë shumë personalitet dhe bukuri si p.sh. Lagja Alfama dhe lagjja Chiado. Katedralja e Lisbonës është e shekullit të XNUMX-të dhe ju gjithashtu duhet të shihni Manastirin Carmo, i cili është shkatërruar, por është po aq i bukur. Ju duhet të hipni në tramvaj për të shkuar në pjesën e sipërme të qytetit, për të vizituar Manastirin Jerónimos dhe për të ecur në Torre de Belem. Vende të tjera që nuk duhen humbur janë Plaza del Comercio dhe Castillo de San Jorge.

Shumë afër Lisbonës ne gjejmë një qytet shumë piktoresk që vizitohet pothuajse gjithmonë në lidhje me kryeqytetin. Ne i referohemi Qyteti Sintra, ku do të gjejmë Palacio da Pena, më të gjallën dhe argëtimin në botë. Ju gjithashtu duhet të vizitoni Quinta da Regaleira, me një nga kopshtet më të bukura në botë.

Porto dhe Aveiro

Oporto

Porto është qyteti tjetër që është një klasik kur bëhet fjalë për të udhëtuar në Portugali. Ky destinacion na ofron mundësinë e shijimit të verës së famshme me të njëjtin emër. Në qytet duhet të humbni në rrugët e tij, të shijoni një udhëtim me anije në Douro dhe të hani në restorantet në brigjet e lumit. Në qytet ju gjithashtu duhet të shihni Libraria Lello, Ura Don Luis I, Kulla Clérigos, Katedralja ose Sé, Tregu Bolhao dhe Rúa Santa Catarina, më komercialja në qytet.

Pranë Portos kemi Aveiro, i cili është një tjetër destinacion interesant që mund të shihet brenda pak orësh. Shtë një qytet i vogël ku bien në sy moliceirot, disa anije që ishin komerciale, por tani e kanë kthyer atë në Venedikun e vogël të Portugalisë. Pranë Aveiro kemi edhe Costa Nova, një vend me shtëpi të bukura të pikturuara me vija me ngjyra.

Algarve me plazhet e saj

Algarve

Pjesa jugore e Portugalisë është gjithashtu më turistike me një turizëm të theksuar në plazh. Në Algarve mund të gjejmë kilometra vijë bregdetare me plazhe të pabesueshme si Benagil ose Playa da Rocha e bukur. Por ka edhe disa qytete dhe qyteza që ia vlen të vizitohen. Albufeira, Lagos ose Faro janë pika me interes në këtë zonë, si dhe Parku Natyror Ria Formosa. Ato janë bërthama që mund të shihen qetësisht brenda një dite.

Idbidos dhe Coimbra në qendër

Idbidos

Nëse shkojmë te zona qendrore e vendit duhet të vizitoni qytetin e idbidos, një vend me mure me shumë histori. Ne do të jemi në gjendje të shohim Porta da Vila, me pllakat e bukura blu që janë kaq karakteristike në Portugali, duke ecur përgjatë mureve që rrethojnë qytetin dhe të shohim kështjellën mesjetare të qytetit që daton nga shekulli i XNUMX-të. Në Rua Direita do të gjejmë të gjitha llojet e dyqaneve për të blerë edhe pijen më të famshme të këtij vendi, ginja, një liker të shijshëm qershie.

Coimbra është gjithashtu një qytet që zakonisht vizitohet, me universitetin më të vjetër në vend që gjithashtu mund të vizitohet pasi ka nga dhoma e armëve në dhomën e provimeve private. Kopshti Botanik ose Sheshi i Tregtisë janë vende të tjera që mund të shihen.

Maderë

Maderë

Në ishullin e bukur të Madeira ka shumë rrugë me pikëpamje dhe peisazhe natyrore për të parë. Pikëpamja Cabo Girao Faja dos Padres ose Ponta do Sol janë disa prej tyre. Përvojat si teleferiku Funchal ose pishinat natyrore të Porto Moriz nuk duhet të mungojnë. Funchal është kryeqyteti dhe në qytet mund të shihni vende si kopshti botanik dhe katedralja.

Azores

Azores

Në Azore ka disa ishuj për të parë. Në më të madhin që është ai i San Miguel është Miradouro da Boca do Inferno i famshëm nga e cila mund të shihni Laguna del Canario. Një aktivitet i zakonshëm në këto ishuj është të hipni në një anije për të parë cetace. Ju gjithashtu mund të ngjiteni në Serra de Santa Bárbara ku është pika më e lartë në ishullin Terceira.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*