Më i miri i Costa Brava: Cala Corbs

është Castell Cala Corbs

Sot unë do të flas me ju në lidhje me zonën time të preferuar të Costa Brava e Girona-s, zona e mbrojtur me interes natyror të Cap Roig. Në veçanti do të përqendrohem në një nga limanët më të bukur, korbat e limanit.

Cala Corbs është përfshirë në zonën natyrore të Es Castell, një nga enklavat e virgjra që mbeten ende në bregdetin e Girona, në komunën e Palamós. Shtë një hyrje e ngushtë deti e mbrojtur nga era dhe valët ku deti merr një ngjyrë blu mbresëlënëse bruz.

10 km vijë bregdetare nga Palamós në Calella de Palafrugell krejt i paprishur dhe me një bukuri që ia vlen të shihet, autenti Costa Brava. Pyjet me pisha që arrijnë vetë detin, plazhet shkëmbore dhe ujërat e kristalta, një reflektim i asaj që ishte Costa Brava para bumit turistik spanjoll të viteve 60 dhe 70.

Edhe Salvador Dalí vuri re bukurinë e Cap Roig. Studioja e tij e pikturës ishte këtu, si dhe ajo e piktorit Josep Maria Sert.

korbat e limanit

Pak histori. Në vitin 1994, banorët e Palamós u konsultuan në një referendum mbi ndërtimin e një fushe golfi në Es Castell. Shumica dërrmuese e popullsisë kundërshtuan për projektin dhe për spekulimet dhe për këtë arsye, zona mbetet e paprishur, pa ndërtesa dhe e mbrojtur plotësisht. Ajo i ka mbijetuar presionit të madh turistik dhe pasurive të patundshme që rajoni ka. Që nga ajo kohë, bashkia e Palamós dhe qytetet fqinje e kanë mbrojtur zonën dhe kanë përshtatur hyrjet në të, në mënyrë që të gjithë ta shijojnë duke respektuar mjedisin.

Si të arrini atje dhe çfarë të bëni në Cala Corbs?

Tek Cala Corbs Mund të arrihet vetëm nga deti ose në këmbë nga Playa de Castell (Palamos).

Për të arritur në Playa de Castell, duhet të merrni autostradën që lidh Girona dhe La Bisbal d'Empordà me Costa Brava (Playa de Aro, Palamós dhe Palafrugell). Shumë afër Palamós dhe pranë Vall-llobrega do të shohim devijimin që tregon Castell. Vazhdojmë përgjatë këtij devijimi, është një rrugë lokale. Në vetëm 5 minuta dhe gjithmonë duke shkuar drejt në rrugë do të arrijmë në zonën e parkimit Playa de Castell. Hyrja në verë nuk është falas, kushton rreth 3 Euro për një ditë të tërë, të destinuara për ruajtjen dhe mbrojtjen e mjedisit.

kapak i rojeve Cala Corbs

Nëse dëshironi të shijoni Cap Roig për disa ditë mund të qëndroni në hotelet e shumta në rajon (qoftë në Palamós, Calella de Palafrugell ose në brendësi të rajonit) si dhe kampe, njëra prej të cilave ndodhet pranë Es Castell (Camping Benelux).

Pasi të parkohet, mu përpara është Es Castell, një plazh i paprishur dhe mjaft i madh. Në të majtën tuaj ne do të shohim shtegun që do të na çojë në Cala Corbs (e cila është pjesë e Rruga Ronda e Girona, e cila shkon nga Franca në Blanes, Barcelona.).

Disa minuta pas fillimit të rrugës për në Ronda dhe pranë detit do të shohim dy tipare karakteristike të kësaj zone. Në një dorë, Liman Foradada, një hyrje e vogël detare shkëmbore me një vrimë në shkëmb përmes së cilës qarkullon uji dhe në formën e një tuneli. Ne anen tjeter, qyteti iberik Es Castell (Shekujt XNUMX para Krishtit deri në XNUMX pas Krishtit) që i jep emrin plazhit.

Në këtë pikë rruga degëzohet në pika të ndryshme. Këtu jemi ne ne mund të vendosim nëse do ta bëjmë rrugën më të afërt me detin (më e vështirë, me shumë ulje dhe ngritje, por më e bukur dhe spektakolare, rekomandohet të vishni këpucë të përshtatshme) ose rruga e brendshme përgjatë rrugës kryesore derisa të arrihet në devijimin përfundimtar për në Cala Corbs.

kosta brava Cala Corbs

Unë personalisht Unë ju rekomandoj që të shkoni në një mënyrë dhe të ktheni tjetrën nëse është e mundur. Edhe pse rruga bregdetare është më e vështirë, ajo ka një bukuri që nuk do të zhgënjejë askënd. Shkëmbinjtë ngrihen gati 100 metra mbi det duke shkaktuar shpate vertikale shumë të pjerrëta dhe pyjet me pisha pushtojnë këto gryka derisa të arrijnë në det. Gjithsesi koha e parashikuar e ecjes nga Es Castell është rreth 30 minuta afërsisht

Cala Corbs është një nga plazhet e para që do të gjejmë përgjatë shtegut bregdetar. Nëse do të donim të vazhdonim në veri do të arrinim një plazh tjetër që unë ju rekomandoj, Cala Estreta, rreth 20 minuta nga Cala Corbs. Akoma më në veri do të arrinim në Calella de Palafrugell.

Sapo të shkojmë atje, një shkallë do të na japë hyrje në plazh. Aty mund të shijojmë si peisazhin, ashtu edhe fundin e detit. Pranë limanit dhe në të majtë tuaj ka një këndvështrim natyror që del drejt detit si një ishull ku ne mund të vëzhgojmë bukurinë e mjedisit.

Një tjetër mundësi shumë tërheqëse për të eksploruar bregdetin e Es Castell është duke marrë me qira një kajak në plazhin La Fosca (2 km më në jug) Unë vozis nëpër të gjithë zonën gjatë mëngjesit derisa të arrijmë në Cala Corbs.

Cala Corbs liman i ngushtë

Nëse ju pëlqejnë plazhet e virgjra dhe të qeta, Cala Corbs dhe Cap Roig është destinacioni juaj. Dhjetëra plazhe të vogla shkëmbore ku mund të zhyteni, të notoni dhe të pushoni në një mjedis të mbrojtur natyror.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*