Wild Atlantic Way, një rrugë bregdetare në Irlandë

Një mënyrë e mirë për të eksploruar peizazhet e gjelbra dhe të bukura të Irlandës është marrja me qira e një makine. Së pari duhet të shihni se cilën pjesë të vendit dëshironi të vizitoni dhe më pas me siguri shfaqen shumë vende tërheqëse dhe sot, përveç kësaj, shumë rrugët turistike që përshtaten me interesa të ndryshëm të vizitorëve.

Kështu, Irlanda na ofron të njohim gadishuj, të shfletojmë në plazhet e saj, të eksplorojmë shkëmbinjtë, zonat e largëta me ndërtesa megalitike, gjiret dhe bekimet e bregdetit të saj të mrekullueshëm të Atlantikut. Kjo është ajo që Rruga e egër Atlantike.

Rruga e egër Atlantike

Është një itinerar që përshkon 2600 kilometra pra është një nga rrugët më të gjata bregdetare në botë. Ecni bregu perëndimor i Irlandës duke filluar në Gadishullin Inishowen në veri deri në qytetin e Kinsale, në Qarkun historik Cork, në jug.

Shtë një turne absolutisht i veçantë për dashamirët e vendit natyrë dhe peisazhet e saj. Toka dhe oqeani vijnë së bashku përgjatë gjithë këtyre kilometrave duke treguar larminë e tyre (produkt i takimit të vazhdueshëm midis ujit dhe tokës, midis erës dhe plazheve), gdhendjen e shkëmbinjve, prerjen e gjireve, plazhet e gërryerjes, bashkimin e fshatrave, monumenteve antike dhe mrekullive të tjera.

Përpikërisht Rruga e Egër Atlantike fillon në Gadishullin Inishowen, në Qarkun Donegal, kalon nëpër qarqet Leitrim, Sligo, Mayo, Galway, Clare, Limerick dhe Kerry derisa të përfundojë në tapë. Ju mund ta ndani atë në 14 pikë ose etapa përgjatë atyre 2600 kilometrave. Shkruani këto site emblematike të secilës prej tyre:

 • Nga Derry në Letterkenny: Gadishulli Inishowen.
 • Nga Letterkenny te Bunbeg: Fanad Head.
 • Nga Bunbeg në Donegal City: Bregdeti i ligës së slive.
 • nga Donegal në BNallina: Donegal Bay dhe Sligo.
 • Nga Ballina në Belmullet: Erris.
 • Nga Belmullet në Westport: Ishulli Akil dhe Clew Bay.
 • Nga Westport në Clifden: Porti i Killary.
 • Nga Clifden në Galway: Connemara.
 • Galway në Kilkee: Burren dhe West Clare.
 • Nga Kelkee në Tralee: Grykëderdhja e Shannon.
 • Nga Tralee në Castlemaine: the Gadishulli Dingle.
 • Nga Castlemaine në Kenmare: Unaza e Kerry.
 • Nga Kenmare në Durrus: Beara dhe Koka e Deleve.
 • Nga Durrus në Kinsale: West Cork.

Gjiret, malet, fshatrat bregdetare, kokat shkëmbore, shkëmbinjtë marramendës, far, ishuj, parqe kombëtare, plazhe, balena, delfinë, festivale kulturore dhe pyje të gjelbërta. Pak nga gjithcka. Përgjatë kësaj rruge do të keni vende deti i paqes dhe të tjerët, të zhurmshëm, imponues. Për të përfituar sa më shumë nga ajo, Zyra Turistike Irlandeze ju ofron ato Pasaporta e Rrugës së Egër Atlantike, një suvenir unik për të përfunduar turneun.

 

Pasaporta kushton vetëm 10 euro dhe e blini në zyra të caktuara postare përgjatë rrugës. Shtë një libër blu me vizatimin e Irlandës në kopertinë në të cilin ngjitni pullat që merrni në kohën e blerjes dhe që korrespondojnë me vende të ndryshme ose Pikat e Zbulimit (siç quhen ata), përgjatë rrugës. Ju po vulosni vendet që vizitoni dhe ideali është të kompletosh 188 site me 118 pulla.

Kur të arrini në 20 të parët, mund të kontaktoni Zyrën Turistike dhe do t'ju jepet një dhuratë. Pasaporta Theshtë prova se keni udhëtuar në këtë pjesë të Irlandës, që ju keni udhëtuar 2500 kilometra bregdetarë dhe kështu keni fituar Certifikata e Rrugës së Atlantikut të Egër, mirë zyrtar. Cfare ka me shume, përmban informacion të dobishëm në lidhje me itinerarin dhe atraksionet e saj.

Secila nga pasaportat që shiten ka një numër specifik dhe ideale është ta regjistroni në faqen e tyre të internetit sepse në fund të fundit ju mund të merrni pjesë në një konkurs për të fituar një pushim të jetës në Rrugën e Egër të Atlantikut.

Kështjella përgjatë Rrugës së Egër të Atlantikut

Deri më tani kemi parë që rruga bregdetare përqendrohet më shumë te Natyra por e vërteta është se do të shihni edhe kështjella. Ka shumë, por shtatë janë më të spikaturat. Për shembull, në Donegal mund të qëndroni ose të hani në një hotel të kthyer në kështjellë Hotel Solis Lough Eske. Isshtë një shtëpizë me pesë yje që daton në shekullin e XNUMX-të dhe dikur i përkiste klanit O'Donnell, baballarët e Donegalit.

Në Galway ka edhe Kalaja Ballynahinch, gjithashtu i konvertuar në një hotel. Ajo qëndron në brigjet e lumit Owenmore, në tokë që dikur i përkiste klanit O'Flaherty. Në Clare, një hotel tjetër kështjellë është Kalaja Gregan. Isshtë një hotel i mirë për të qëndruar në Burren, një peizazh gur gëlqeror jo mikpritës që frymëzoi JRR Tolkien të shkruante Zoti i unazave.

Në Kerry është Kalaja Ballyseede, në Tralee. Shtë një vend elegant, hotel me katër yje, ish shtëpia e Earls of Desmond dhe, thonë ata, me fantazma! Në vijim, në KS është Kalaja e Desmondit, e hapur për vizitorët vetëm me një udhëzues. Wasshtë ndërtuar nga një Earl of Desmond në shekullin e XNUMX-të, por sot është Muzeu Ndërkombëtar i Verërave. Kalaja e Dunguaire, në Galway, është një shtëpi kullë klasike e ndërtuar në 1520 nga klani O'Hynes. Ishte një pikë takimi për WB Yeats dhe Lady Gregory, në kulmin e ringjalljes së Celtic.

Më në fund, në Leitrim është Kalaja Parke, mu në brigjet e Lough Gill. Kjo është një kështjellë nga epoka e Plantation (koha kur anglezët sollën kolonët anglezë dhe uellsianë për të jetuar në Irlandë, duke konfiskuar tokë nga familjet irlandeze). Në fakt, pronari i këtyre tokave të veçanta u soll në Londër dhe u ekzekutua në 1591.

Akomodimet përgjatë Rrugës së Egër të Atlantikut

Përgjatë kësaj rruge ju mund të qëndroni në komode dhe piktoreske Shtrat dhe Mëngjes, me qira shtëpi private të ofruara për turistët ose hotele. Në faqen e internetit të rrugës bregdetare keni një përzgjedhje të këtyre tre opsioneve.

Mos harroni se nëse nuk e merrni makinën tuaj në Irlandë, gjithmonë mund të merrni me qira një ose edhe një karvan, për ta bërë atë më aventureske ose piktoreske. Kompania West Coast Camper Van ka një flotë karvanësh dhe ofron mundësinë e marrjes së automjetit në pika të ndryshme përgjatë rrugës bregdetare. Në lidhje me makinat, keni shumë kompani në Irlandë (Avis, Sixt, Europcar, etj.).

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*