Malësitë skoceze

 

Highlands

Ka peizazhe që kinemaja na i jep mrekullisht mirë. Kush nuk ka rënë në dashuri me Parisin, Romën apo Nju Jorkun film pas filmi, shumë më tepër sesa të shohë fotografi? Për mua një shembull tjetër është Malësi, Skoci.

Tokë e pazbutur, tokë e gjelbër dhe shkëmbore, tokë e njerëzve me furrë dhe toka e William Wallace në atë film legjendar me protagonist dhe regjisor Mel Gibson shumë kohë më parë. Nëse jeni duke vizituar Britaninë e Madhe dhe vendosni të vizitoni Skocinë, një ekskursion në Malësi apo Malësi nuk mund të mungojë në rrugëtimin tuaj.

Highlands

Malësia 1

Kjo është një rajon historik brenda Skocisë, i cili ndodhet në veri dhe perëndim, pa kufij të mirëpërcaktuar dhe me pak banorë. Atje jane shumë male, janë peizazhi dominues, duke qenë më i larti nga të gjithë Ben Nevis. me 1345 metra.

Më shumë njerëz jetonin në këto peizazhe të bukura dhe tradicionale, por gjatë shekujve XNUMX dhe XNUMX shumë njerëz emigruan, qoftë në qytete të tjera britanike ose në Australi, Kanada dhe Shtetet e Bashkuara. Qendra e tij administrative është qyteti i Inverness.

Historikisht kjo zonë e Skocisë kishte gjuhën e vet, gale, edhe pse sot flitet më shumë anglisht skocez, të ndikuar gjithsesi nga ajo gjuhë tradicionale. Malësia janë Tokat e klanit skocez se në një moment të historisë ata konkurruan me mbretin, kështu që pati shumë tensione derisa më në fund, rreth shekullit të XNUMX-të, integrimi i udhëheqësve të klaneve në shoqërinë skoceze mund të ndodhte me njëfarë suksesi.

Malësitë skoceze

Kështu, shumë prej tyre u shndërruan nga kryetarë klanesh në pronarë tokash të angazhuar në tregti dhe struktura shoqërore ndryshoi me kalimin e shekujve. Tregtia dhe ndryshimet në aktivitetet tradicionale nënkuptonin që anglishtja u adoptua ngadalë si 'gjuha e punës', kështu që përfundimisht, së bashku me masat e tjera të marra nga qeveria britanike, sistemi klanor u shemb.

Natyrisht, ajo nuk ishte pa kthesat e saj dhe kështu kultura e Malësisë nuk u zhduk kurrë. Rezultati ishte se tartani dhe fustani u bënë të veçantë për elitën sociale skoceze dhe nga pena e Walter Scott, poet dhe shkrimtar, njëfarë romantizmi u thur rreth Malësisë Skoceze, duke formuar një identitet shumë të fortë të vetin.

Sot, Është një nga rajonet prodhuese të uiskit më të mirë në botë. Në total ka më shumë se 30 distileri që prodhojnë një pije të ëmbël, frutash dhe pikante. Sigurisht, askush nuk largohet nga Skocia pa e provuar uiskinë e tij, kështu që mos harroni.

Malësia 2

Çfarë klime ka Malësia? Mund të mendojmë se për shkak të vendndodhjes së tyre do të kishin e njëjta klimë me rajonin e Labradorit të Kanadasë, por nuk është pak më të ngrohtë për shkak të Rrjedhës së Gjirit. Është e mbushur me liqene, kështjella dhe peizazhe mesjetare që duken të marra nga ndonjë roman fantazi. Një ëndërr.

Çfarë duhet bërë në malësi

Liqeni Ness

Ka shumë për të bërë këtu eksploroni liqenet e tij (ndër to të famshmit Liqeni Nes), Ecni Parku Kombëtar Cairngorms, vizitoni Kështjella e Ishullit të Skye, ngjiten në Ben Nevis ose eksploroni bregun e egër të caithness, vetëm për të dhënë disa shembuj.

Arritja në Malësi nuk është e vështirë: ju mund të shkoni me makinë, me tren, me autobus ose me avion. Autobusët dhe trenat lidhin zonën nëpërmjet Edinburgut, Glasgow dhe qyteteve të tjera të mëdha skoceze. Autobusët shkojnë nga qytetet Crianlarich dhe Glencoe në Fort William dhe më gjerë, ndërsa trenat lidhin Inverness deri në veri deri në Wick dhe Duirinish. Nga ana tjetër, tragetet arrijnë në ishujt më të mëdhenj dhe Inverness arrihet lehtësisht nga Londra me tren ose me ajër.

E vërteta është se përtej qyteteve peizazhi natyror i Malësisë është i mrekullueshëm dhe turizmi në natyrë Është më e mira që mund të bësh. Në zemër të rajonit është Parku Kombëtar Cairngorms me shtigje për ecje e jashtëzakonshme, mundësia e ngjitjes në akull, skijimit, snowboarding-ut dhe shumë më tepër.

ishull qiellor

Në perëndim është Ishulli i Skye, një vend magjik, me pellgjet e tij përrallore, të Gama e Kuillin dhe i famshëm i tij Old Mand of Storr. Është një vend i mrekullueshëm për të shëtitje, kajak, kamp.. Pishina zanash Janë pellgje uji kristalor blu të formuar në lumin Brittle. Ju mund të bëni ecjen përkatëse prej 24 miljesh në rreth 40 minuta ose më shumë, nëse nuk ndaloni kurrë. Midis pellgjeve ka ujëvara të bukura.

Dhe sigurisht, nuk mund të ndalemi së përmenduri Loch Ness, i famshëm për përbindëshin e tij. Ka gjithmonë udhëtime me varkë dhe një qendër interpretimi për të mësuar më shumë rreth historisë së krijesës mitologjike. A ka kështjella në Malësi? Sigurisht.

kështjella në malësi

Historia e malësive skoceze është e gjatë dhe shumë komplekse kudo ka kështjella dhe fortesa. Është e pamundur të dihet historia e të gjithëve, por ka të paktën 10 kështjella që janë shumë të famshme: dunrobin, shekulli i XNUMX-të, fort George, shekulli i XNUMX-të, kështjella brodie, Urquhart, në bregun e Loch Ness me më shumë se një mijë vjet, the kështjella e invernesit,dunvegan, Loch an Eilein, Kalaja Cawdor, Donan Eilean dhe Kalaja e Leodit, selia e klanit McKenzie, pak jashtë Inverness.

Nëpër malësi mund të ecësh ose mundesh edhe duke hipur në biçikletë. Është një mënyrë e shkëlqyer për të eksploruar këto toka sepse mund të praktikoni disa turizmi rural. Një rrugë e mirë çiklizmi është Rruga e Ciklit Rrethor Achiltibuie, sfiduese por shumë e bukur sepse kaloni nëpër plazhe, liqene dhe disa nga malet më të famshme skoceze. Udhëton brenda shtatë orë, por gjithmonë mund të merrni rrugë më të shkurtra.

Donan Eilean

Pra këtu në malësitë e Skocisë ju mund të ecni, të ngjiteni, të bëni kajak në liqene dhe lumenj, të lundroni nga bregu i mrekullueshëm i vendit ose nga liqenet e tij jo më pak të bukur në brendësi, njihuni me plazhet, gjiret dhe limanet vende të fshehura që nuk mund të arrihen kurrë me makinë, peshkimi salmon, troftë dhe shumë peshk të tjerë, nga lumi ose nga deti, ose thjesht merrni lundrime panoramike që ju lejon të vlerësoni profilin e Skocisë nga uji.

Kafshët e egra të malësisë janë një bukuri. Këto toka janë një destinacion i mrekullueshëm për të parë shumë lloje, duke përfshirë ujqër, zogj të të gjitha llojeve dhe më shumë. Një parajsë për adhuruesit e florës dhe faunës. Qëllimi: brenda Rezervati Natyror Cairngorms ka dy zona të mbrojtura përrallore: Rezerva e Kënetave të Brendshme dhe Rezerva e Abernethy. ekziston edhe Parku i kafshëve të egra në malësi e cila, në bregun perëndimor, ka shumë ishuj të vegjël dhe hapësira të hapura për të parë balena, peshkaqenë dhe foka.

Kafshët e egra të malësisë

Nga ana e tij, bregdeti verior u ofron udhëtarëve North Coast 500, një rrugë e pabesueshme që na lejon të vizitojmë zona të ndryshme të kafshëve të egra përgjatë një bregdeti që me peizazhet e tij të lë pa frymë. Ne nuk i harrojmë ishujt. Ka shumë ishuj në brigjet veriore të Skocisë, Skye, Orkney, Shetland, për shembull.

Ka disa që janë shumë larg, nëse nuk keni kohë, por Ishulli i Skye dhe Hebridet Ato të jashtme janë më afër dhe janë lehtësisht të arritshme. E para, pjesë e Malësisë, arrihet me makinë duke kaluar një urë që e lidh atë me kontinentin. Rruga e zakonshme është të shkosh nga Edinburgu në Glasgow dhe prej andej në Isle of Skye për të njohur jetën e tij të egër, peizazhet dhe plazhet e tij të mrekullueshme që, thonë ata, nuk kanë asgjë për t'u pasur zili atyre të Mesdheut.

Zbuloni Malësitë skoceze në aventurën tuaj të radhës.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*