Malet Tianzi

Tianzi 2

Kinë Ka peizazhe të pabesueshme. Mendoj se një kalendar me 12 muaj nuk do të arrinte të zgjidhte dymbëdhjetë kartolina përfaqësuese të bukurive të tij natyrore. Është me të vërtetë një vend i mrekullueshëm.

L Malet TianziPër shembull, i gjejmë në provincën e Hunanit dhe mendoj se janë një nga ato peizazhe që mund t'i gjesh në porcelan kinez ose në dekorimet tipike për t'u varur në mure. takohemi sot sekretet e tyre.

Mali Tianzi

Mali Tianzi

Herë në shumës, herë në njëjës, malet Ata janë në provincën Hunan, në jug të vendit. Në fakt bëhet fjalë për male në formë shtylle që zënë një sipërfaqe prej 67 kilometrash katrorë. 

Shtyllat duket se janë gdhendur nga perënditë, por ato janë të gur ranor kuarci dhe gjeologjia na e thotë këtë u formua rreth 400 milionë vjet më parë me lëvizjen, lart e poshtë, të kores së tokës. Më vonë, me më shumë miliona vjet erozion të vazhdueshëm, ata përfunduan duke pasur pamjen e tyre aktuale, drejt Katazianit të Ri.

Pse quhet kështu? Ai ka këtë emër në kujtim të një udhëheqësi lokal të grupit etnik Tujia. Gjatë viteve të para të dinastisë Ming (1368 – 1644), ky zotëri i quajtur Xiang Dakun udhëhoqi një revoltë të suksesshme të fermerëve dhe e quajti veten Tianzi (Biri i Qiellit, siç quhej vetë perandori kinez).

Legjendat për Tianzin janë të shumta, kështu që e gjithë zona është misterioze.

Vizitoni malin Tianzi

Malet Tianzi

Sot malet janë në një zonë të mbrojtur, të Rezerva Natyrore Malore Tianzi, një nga katër nënseksionet në të cilat Zona Skenike Wulingyuan, e cila është pjesë e listës së Trashëgimia Botërore. Por meqenëse është kaq e bukur, është pjesa më e vizituar e vendit madje duket edhe në biletën e hyrjes.

Mali Tianzi u ofron vizitorëve pamje spektakolare të të gjitha majave që ngrihen njëra pas tjetrës, por njihet si Monarku i Pyllit të Maleve. Në krye ne mund të shohim shumë tokë rreth nesh dhe të jemi të vetëdijshëm se sa e gjerë është zona skenike Wulingyuan, një zonë që operatorët turistikë thonë se është unike sepse kombinon mrekullinë e malit Hua, madhështinë e malit Tai, groteskun e Mali i Verdhë dhe bukuria e Guilin.

shentang

Dhe nëse kemi fatin më të mirë gjatë vizitës sonë, atëherë do të jemi në gjendje të sodisim peizazhet më të mira të tij, të ashtuquajturat "katër mrekullitë": Deti i Reve, Rrezet rrezatuese të Hënës, Rrezet e Diellit dhe bora në dimër. Wow, me një përshkrim të tillë dikush të bën të duash të shkosh personalisht edhe më shumë, apo jo?

Kështu që ju duhet të synoni cfare duhet te vizitojme po ose po dhe ne do të fillojmë me gjiri i Shentangut, një zonë e ndaluar dhe misterioze. Bëhet fjalë për një kanion i thellë në të cilën njeriu nuk ka lënë asnjë gjurmë. Ka mjegull gjatë gjithë vitit dhe sipas legjendës Xiang Tianzi vdiq pikërisht këtu. Nuk ka asnjë shteg të sigurt nëpër zonë, vetëm një shkallë natyrore prej nëntë shkallësh që mezi i përshtatet një këmbë. Jo për ata që vuajnë nga vertigo, kjo është e sigurt.

tianzi

La tarracë Dianjiang Shikoni në perëndim të Pyllit të Detit të Gurit, ka një platformë të vogël shikimi nga i cili keni një pamje të bukur të pyllit të malit Xihai dhe do të shihni shkëmbinj që dalin nga thellësia e kanionit sikur të ishin ushtarë perandorakë. Dhe pikërisht kjo zonë është e zbukuruar me mbetje majash malesh, shumë të gërryera, në formë kullash, obelisku... Kur ka re, është thjesht qielli.

Deri tani moderniteti ka ardhur në formën e një treni modern. Kështu është, ka një tren të vogël të gjelbër që kalon rreth 10 milje përmes rezervës, nga një zonë e quajtur Galeria 10 Mile, një luginë e bukur dhe shumë piktoreske. Treni i vogël paguhet përveç hyrjes në park.

Treni turistik në malin Tianzi

Ekziston edhe Mbreti i maleve, brushat perandorake, një dyshe piktoreske malesh që sipas legjendës janë quajtur kështu sepse vetë mbreti Xiang la mbi to furçat e tij të shkrimit. Nëse shikoni në verilindje, do të shihni dhjetë male të tjera të zhytur në qiellin blu dhe maja më e lartë nga të gjitha duket, është e vërtetë, një penel i përmbysur. Është si një pikturë!

Së fundi, dy skenarë të tjerë që nuk duhen humbur: Fushat në majë të malit, diçka që duket e marrë nga një përrallë. Janë në më shumë se një mijë metra lartësi dhe punohen tarracat e kultivimit që mbulojnë gjithsej tre hektarë, mes shkëmbinjve. Nga tre anët fusha është e rrethuar me pemë dhe re të bardha, sikur të ishte një pikturë. Një bukuri. Nëse dëshironi të bëni foto paguani një çmim të vogël dhe mund të merrni edhe një autobus turistik.

Pavioni Tianzi

Gjëja e fundit është Pavioni Tianzi, një vend i krijuar nga njeriu në stilin tradicional kinez, që na ofron pamjen më të mirë të të gjithë maleve Tianzi. Ai është 30 metra i lartë dhe ndodhet në një platformë të vendosur 200 metra në lindje të Helong Park. Ka gjashtë kate dhe katër çati dyshe, sikur të ishte nga Kina perandorake.

Si të vizitoni malin Tianzi

Parku Zhangjiajie

La Mali Tianzi është në zonën skenike Wulingyuan, kjo është 55 kilometra nga qyteti i Zhangjiajie, një orë e gjysmë larg me makinë.  Ka autobusë të veçantë që ju çojnë nga Stacioni Qendror i Autobusëve Zhangjiaje në Stacionin e Autobusëve Wuliangyuan. Ju duhet të merrni autobusin 1 ose 2 dhe është vetëm dy stacione në udhëtim.

Pasi të jeni atje, mund të ecni rreth 500 metra deri në Stacionin e Autobusëve Scenic dhe të merrni atë që ju çon në stacionin hekurudhor kabllor të Mali Tianzi. Në zonën skenike Wulinyuan ka makina të gjelbërta falas.

zhangjiajie

La rrugë klasike Tregon të vizitoni gjithçka në këtë renditje: Gjiri Sentang, Tarraca Dianjiang, Helong Park, Pavioni Tianzi, Wolong Ridge, Mount Tower, Galeria 10 Mile dhe përfundon në Stacionin Zimugang. Gjithçka është bërë në një dy ose tre orë dhe e mira është se herë ecën, herë të tjera mund të marrësh autobus dhe herë të tjera teleferikun.

Një kabllo hekurudhore? po ky transport udhëtoni 2084 metra me një shpejtësi prej pesë metrash në sekondë. Shumica e vizitorëve e paguajnë atë mbrapa dhe me radhë për të shkuar lart e poshtë malit dhe kështu kurseni energji për të lëvizur lart, midis atraksioneve. Në dhjetë minuta ai bën një vajtje-ardhje dhe e vërteta është se peizazhet që të tregon janë të bukura, ndaj ia vlen. Ky teleferik punon nga ora 7:30 deri në 5:30 në sezonin e lartë dhe nga ora 8:5 deri në XNUMX:XNUMX në sezonin e ulët.

teleferik në Tianzi

Shumica e njerëzve vizitojnë Mali Tianzi dhe Yuanjiaje në një ditë të vetme, fillimisht Yuanjiaje dhe më pas mali Tianzi. Dhe në përgjithësi Duhen tre ditë për të vizituar atraksionet kryesore në zonën skenike Wulingyuan. Ditën e parë mbërrini në Zhangiajie dhe shkoni në një hotel që ndodhet në zonën qendrore të Wulingyuan, ditën e dytë vizitoni Parkun Kombëtar Pyjor Zhanjiajie dhe ditën e tretë shkoni në Yuanjiajie dhe malin Tianzi.

Me një ose dy ditë të tjera në dispozicion, mund të shkoni pak më tej dhe vizitoni Kanionin e Madh Zhanjiejie, Shpellën e Dragoit të Artë ose liqenin Baofeng, për shembull, ose ecni nëpër fshatin antik të Fenghuang të grupit etnik Hunan ose shkoni për të parë kërpudhat prej guri të malit Fanjingshan.

Dhe së fundmi, Në cilën kohë të vitit duhet të vizitoni malin Tianzi? Koha më e mirë është padyshim pranvera, por edhe vjeshta është e mrekullueshme. Le të themi Mes marsit dhe nëntorit është një kohë e mirë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*