Mbledhja e kërpudhave në Parkun Natyror Montseny

Parku Natyror Montseny

Parku Natyror Montseny

Me ardhjen e vjeshtës dhe shirat e parë, hapet sezoni për mbledhjen e kërpudhave. Shumë njerëz gjejnë në këtë aktivitet mundësinë për të shijuar një ditë në natyrë dhe për të mbledhur kërpudha që do të gatuajnë më vonë. Ky grup është rritur shumë vitet e fundit, duke e bërë kërkimin e këtyre frutave gjithnjë e më të vështirë.

Në Spanjë ka shumë vende ku mund të gjejmë këtë delikatesë të çmuar, një prej tyre është Parku Natyror Montseny en Barcelona, një enklavë ku është e garantuar të kthehet me një shportë të plotë.

Rovellón, níscalo, i guximshëm dhe boria e të vdekurve janë speciet kryesore që mund të gjejmë në Katalonjë, një nga rajonet me traditën më të gjatë në mbledhjen e kërpudhave.

Edhe pse zona e Pirenej Isshtë më i pasuri në kërpudha, ekziston edhe një parajsë e vogël mikologjike afër Barcelonës, në Parkun Natyror Montseny. Pyjet e ahut të kësaj zone janë një vend i mirë për të filluar kërkimin, si dhe rrethinat e komunës së Viladrau.

shporta me kërpudha

Për korrjen e duhur të kërpudhave, Generalitat këshillon korrësit të marrin një licencë publike, e cila është falas dhe mund të merret në internet. Përveç kësaj, është e rëndësishme të respektoni rregullat themelore të çdo koleksionisti të mirë: përdorni një brisk për të shmangur çrrënjosjen e rrënjëve dhe përdorni një shportë të thurur në mënyrë që sporet të bien në pyll dhe riprodhimi është i garantuar.

Kush do të mbledh kërpudha Parku Natyror MontsenyJu gjithashtu mund të shfrytëzoni rastin për të njohur qytetin homonim, i cili ka ndërtesa të bukura të tilla si Sant Marçal de Montseny, një kompleks arkitektonik i përbërë nga tempulli Romanesque i shekullit të 1952-të dhe manastiri i vjetër Benediktin, kisha Sant Martí de Montseny e para -Stili romanesk i shekullit X, kisha e Sant Julià de Montseny, në stilin romanesk, e zgjeruar dhe rinovuar në shekullin e XNUMX-të, dhe vetmia e Sant Bernat, e ndërtuar në neo-romane në XNUMX pranë hotelit me të njëjtin emri

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*