Medina Sidonia

Imazhi | Provinca e Cádiz

Bukuria dhe romantizmi i Cádiz sintetizohen në një vend: Medina Sidonia, një destinacion që përshkon Sierra de Cádiz dhe Oqeanin Atlantik që gjithmonë e pret udhëtarin me duar të hapura.

Kultura të ndryshme kanë lënë gjurmët e tyre në trashëgiminë e gjerë historiko-artistike të Medina Sidonia, e cila është një nga qytetet më të vjetra në Spanjë. Pa dyshim, një nga vendet më të mira për të parë në Andaluzi.

Çfarë të shihni në Medina Sidonia

Qyteti i përket një prej hapësirave më të rëndësishme natyrore në Gadishullin Iberik, rajoni i lagunës La Janda, për shkak të pasurisë së tij të madhe ekologjike. Sidoqoftë, qendra historike e Medina Sidonia ka gjithashtu një rëndësi të madhe dhe është një kënaqësi të shihet. Një hapësirë ​​monumentale e quajtur Historike Artistike Site dhe Pasuri me Interes Kulturor në 2001.

Harqe monumentale dhe mur

Imazhi | Provinca e Cádiz

Muri i Medina Sidonia daton nga periudha islamike - mesjeta islamike. Megjithëse është zvogëluar disi deri më sot, ne ende mund të mendojmë për strukturën e tij, disa pjesë të vendosura në mes të shtëpive dhe të tjera më të gjëra, gjë që është kaq dëshmi e vendndodhjes strategjike të Medina Sidonia brenda Cadiz.

Vendet më fotogjenike në mur janë harqet dhe portat e hyrjes në qytet: dera e Betlehemit, dera e Bariut dhe dera e Diellit.

  • Porta e Betlehemit është pika e hyrjes në qytetin mesjetar. Quhet kështu sepse në kamare ka një imazh të Marisë së Shenjtë të Betlehemit.
  • Dera e Pastorës ka një hark patkoi dhe një shkallë të madhe hyrëse. Shtë një derë arabe e hyrjes në mbylljen me mure. Isshtë e njohur gjithashtu si Puerta de la Salada për shkak të burimit në fund të shkallëve.
  • Puerta del Sol përballet me lindjen, kështu që dielli lind këtu çdo mëngjes. Një vend i përsosur për të bërë disa fotografi të bukura të udhëtimit në Medina Sidonia.

Kalaja e Medinës Sidonia

Imazhi | Emilio J. Rodríguez Posada Wikimedia Commons

Janë rrënojat e një fortifikimi të vjetër të përdorur nga romakët, myslimanët dhe të krishterët e vendosur në majë të kodrës së Kalasë nga e cila kanë mbetur vetëm mbetjet pasi që nga shekulli i XNUMX-të e tutje u përdor si gurore për ndërtime të tjera si Bashkia e Qytetit ose kisha kryesore e Santa María la Coronada.

Nga pikëpamja e tij, 300 metra mbi nivelin e detit, ka pamje të jashtëzakonshme të atyre që hipnotizojnë. Vizita në kështjellën Medina Sidonia është mundësia më e mirë për të vëzhguar qytetin në të gjithë shkëlqimin e tij dhe peisazhet e bukura përreth. Ngjitja nga qendra e qytetit është super e këndshme dhe vetë zona arkeologjike është përshtatur në mënyrë të përsosur për të ecur mes mbetjeve historike.

Kisha e Santa María la Mayor

Shumë afër Kalasë në pjesën e sipërme të qytetit është Kisha e Santa María la Mayor la Coronada, një tempull gotik-rilindas, me një plan kryq latin dhe tre anije që ishte ndërtuar në një xhami të vjetër.

Ajo ka një fasadë të stilit Herrerian me ndikime shumë të mrekullueshme Andaluziane në Platereskë. Sidoqoftë, pjesa e brendshme nuk është më pak sepse brenda saj ndodhet altari kryesor mbresëlënës në stilin Plateresque, anija e Letrës ose Konceptimi, gdhendja e Krishtit të Faljes nga Pedro Roldán nga 1679, Kujdestaria e Korpusit Christi nga 1575, kori barok dhe altari rokoko.

Kisha e Santiagos

Isshtë një kishë me një planimetri katrore drejtkëndëshe, nef trefishtë dhe stil Mudejar me një tavan spektakolar me kafe që daton nga fillimi i shekullit të XNUMX-të. Ai i kushtohet shenjtit mbrojtës të qytetit dhe Spanjës: Santiago el Mayor.

Kisha e Fitores

Si manastiri ashtu edhe kisha aktuale e kanë zanafillën në shekujt XNUMX dhe XNUMX. Kisha Victoria përbëhet nga tre anije, një kullë me tulla dhe një kupolë e madhe që ishte zbukuruar në kohën e saj. Brenda ka disa vepra arti shumë të rëndësishme për të parë, të tilla si dy skulptura nga Martínez Montañés dhe një altar i lartë me Virgen de la Victoria që i atribuohet shkollës Pedro de Ribera.

Plaza de España

Imazhi | Michael Gaylard Wikimedia Commons

Në Plaza de España, dita fillon shumë herët dhe mbaron vonë me mbylljen e biznesit të tyre. Shtë qendra nervore e qytetit dhe një pikë takimi për banorët e tij. Këtu ka bare, restorante dhe tarraca ku mund të pini një pije pas një shëtitje të gjatë nëpër Medina Sidonia dhe të shijoni ritmin e ngadaltë të jetës dhe atmosferën e njohur të vendasve.

Përveç kësaj, në Plaza de España është Bashkia. Një ndërtesë e stilit barok që strehon Arkivin Historik Komunal.

Muzeu Etnografik

Muzeu Etnografik i Medina Sidonia hedh një vështrim mbrapa në kohë për zakonet dhe stilin e jetës së njerëzve të Asizit përmes një ekspozite të plotë ku mund të shihni nga objektet shtëpiake, mjetet për të punuar në terren dhe zanatet deri te një koleksion mobiljesh antike.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*