Melanesia, pjesë e Oqeanisë që ia vlen të shihet

Islas Fixhi

Ishujt parajsorë Fixhi ofrojnë peisazhe si kjo

Kur themi Melanesia ne i referohemi një prej pjesëve të Oqeanisë sipas ndarjes së vjetër që ishte bërë në kohën e saj. Kjo zonë do të përfshinte vendet e Fixhi, Papua-Guinea e Re, Ishujt Solomon ose Vanuatu.

Këto shtete, të gjitha të përbëra nga disa Ishujt, shtrihen nga bregu veriperëndimor i Australi dhe ata zbresin në drejtim të Tropikut të Bricjapit. Ato janë formuar nga aktiviteti tektonik mjaft i kohëve të fundit. 

Në fakt, në shumicën e këtyre territoreve ka vullkane aktive dhe toka është e zezë për shkak të origjinës së saj. vullkanik. Pikërisht kjo ishte vendimtare kur emërtimi i këtij rajoni pasi Melas në Greqisht do të thotë zi dhe Nesoi, ishuj.

Pothuajse në të gjitha ato gjejmë gjithashtu male dhe pyje tropikale të shiut, megjithëse një pjesë e këtyre pyjeve të shiut tashmë janë shpyllëzuar. Secili prej shteteve në këtë zonë është i pavarur, përveç nueva Caledonia se ai preferoi të vazhdonte t'i përkiste shtetit francez.

Pavarësisht se është e pavarur, politika e viteve të fundit ka çuar shumë prej këtyre ishujve në konflikte dhe luftëra, të tilla si ai në Papua Guinea e Re që zgjati nga 1988 në 2001. Fiji Ai gjithashtu ka pësuar dy puçë, në 1987 dhe në 2000.

Fixhi është pikërisht një nga vendet më të prirur për të turizëm të këtij rajoni. Peisazhet e saj të bukur dhe objektet e përgatitura mirëpresin pothuajse gjysmë milioni turistë çdo vit. Sidoqoftë, ajo që ju rekomandojmë nëse shkoni në këto vende është që të keni kontakte me vendasit që të jeni në gjendje të njihni zakonet e tyre dhe të shihni ritualet e tyre të shkëlqyera.

Dy nga më të goditurat janë ceremonitë Sing-Sing në Papua Guinea e Re, në të cilën burrat shkojnë me koke dhe plot me bojë, ose ajo e banorëve të ishullit Tanna, në Vanuatu, të cilët kërcejnë vallëzimin e tyre tradicional përpara vullkanit Yasur, i cili është ende aktiv.

Ishulli Tanna Biale

Banorët e ishullit Tanna duke kërcyer para vullkanit

Më shumë informacion - Australia në internet

Foto - Udhëtoni në maksimum / Udhëtoni

Burimi - Weldon Owen Pty

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*