Menorka me fëmijë

Imazhi | Pixabay

Menorca është një parajsë për shumë arsye: limanet dhe plazhet e saj të bukura, fshatrat e saj simpatikë, perëndimet e diellit të ëndrrave, gastronominë e pasur dhe aktivitetet e saj sportive të rrethuara nga natyra. Prandaj nuk është për t'u habitur që ka shumë udhëtarë që i dorëzohen hijeshive të tij sapo të shkelin në këtë ishull Balearik dhe madje të përsërisin çdo vit.

Hasshtë folur shumë për Menorca si parajsa ideale për udhëtime me miqtë që kërkojnë qetësi dhe madje edhe udhëtime në çift. Por të shkosh në Menorca me fëmijë është gjithashtu një vendim shumë i mençur. Ishulli ofron mundësi të ndryshme për udhëtime familjare. Në fakt, Menorca është gjithnjë në modë për sa i përket destinacioneve familjare, pasi është relativisht e qetë për të udhëtuar me fëmijë. Ndryshe nga ishujt e tjerë Balearic që janë më të përqendruar në parti.

Pa dyshim, udhëtimi në Menorca me fëmijë është një plan ideal për pushime në Mesdhe. Zbuloni të gjitha gjërat që ishulli ka për të ofruar!

Akomodimi në Menorca me fëmijë

Nëse udhëtoni në Menorca me fëmijë, është më mirë të merrni me qira një apartament ose të rezervoni një hotel me shërbime për familjet. Shumë prej tyre janë përqendruar në argëtimin e të miturve dhe komoditetin e prindërve të tyre. Shumica e hoteleve kanë argëtim për fëmijë, pishina të përshtatura për të vegjlit dhe shërbime të tjera argëtuese.

Për shembull, nëse shkoni si familje, ju rekomandojmë një zonë plazhi me të gjitha shërbimet si Son Bou, Punta Prima ose Cala Galdana. Sidoqoftë, nëse jeni duke kërkuar diçka me më shumë aktivitet, atëherë ne ju rekomandojmë Ciutadella ose Mao. Fornells është gjithashtu një mundësi e mirë. Shtë një komunë e vogël në veri të ishullit ku shumë plane në natyrë mund të kryhen kur fëmijët janë pak më të rritur, siç janë udhëtimet me anije rreth Menorcës.

Çfarë të shihni në Menorca me fëmijë?

Plazhet dhe limanet

Imazhi | Pixabay

Një nga atraksionet kryesore të ishullit janë limanet dhe plazhet e tij. Menorca u shpall Rezervat i Biosferës falë peizazheve të ruajtura mirë dhe plazheve idilike. Shtë një vend unik për të humbur dhe për të shijuar natyrën në formën e saj më të pastër.

Nëse udhëtoni në Menorca me fëmijë të vegjël, ju rekomandojmë që të kërkoni plazhe të arritshëm me shërbime të tilla si Fornells, Binibeca ose Cala Galdana, të cilat përveç se janë një nga plazhet më të mira në Menorca kanë shërbime të tilla si loungers dielli, bare plazhi, dyqane, banjo ose ambiente për aktivitete detare.

Nëse ata janë tashmë fëmijë, atëherë çojini në plazhe ose limane të vështira për t'u arritur si Cales Coves për t'u larë në shkëmbinj dhe për të bërë disa foto spektakolare për të treguar në rrjetet sociale.

Në listat e plazheve më të mira në Menorca, Cala Turqueta shfaqet gjithmonë e cila, siç sugjeron emri i saj, ka ujëra bruz, rëra e saj është e hollë dhe është e fshehur në një pyll me pisha. Kontrasti midis gjelbërimit të majave të pishave dhe blusë së ndritshme të detit është i mrekullueshëm, duke e bërë kartolinën e përsosur të plazhit.

Ne nuk mund ta harrojmë Cala Morell, një nga më mbresëlënësit për t'u parë në Menorca. E veçanta e saj është se ajo është e rrethuar nga shkëmbinj shkëmbinjsh mbi të cilët janë ndërtuar platforma në mënyrë që vizitorët të mund të bëjnë banja dielli. Vlen të vizitohet sepse peizazhi është spektakolar dhe ujërat e tij janë të pastër dhe të pastër kristal. Përveç kësaj, në rrethinat e saj ekziston një nekropol i kulturës talajotike.

Kultura talajotike

Imazhi | Pixabay

Duke folur për kulturën talajotike, është një nga gjërat më interesante për të parë në Menorca dhe për të cilën pak njerëz dinë. Emri i tij vjen nga talajotët, kulla vrojtimi që janë bërë ndërtimi më i popullarizuar i kësaj periudhe historike.

Rezulton se ishulli ka shumë mbetje të kësaj kulture të shoqërive parahistorike që kanë origjinën në Majorka dhe Menorka në mijëvjeçarin e dytë para Krishtit. Itshtë praktikisht një muze në ajër të hapur.

Disa nga vendet më të rëndësishme që mund të vizitojmë në ishull janë Naveta des Tudons, Necropolis Cala Morell, Torre d'en Galmés ose Torralba d'en Salord, ndër të tjera.

Ekskursion me varkë

Meqenëse hyrja nga toka në të cilën limanet është shumë e ndërlikuar nëse shkojmë në Menorka me fëmijë të vegjël, mënyra më e mirë për të njohur bregdetin e ishullit është nga deti. Një rrugë përgjatë bregdetit verior të Menorcës me anije për të zbuluar limanët më të mirë në këtë pjesë të ishullit mund të jetë një plan shumë argëtues. Sidomos nëse fëmijët nuk kanë qenë në ndonjë varkë më parë.

Vizitoni far

Për këtë aktivitet ne rekomandojmë marrjen me qira të një makine për të parë farët e shpërndarë nëpër ishull. Zakonisht gjenden përreth peizazheve të bukura dhe meritojnë një shëtitje familjare për të shijuar natyrën. Disa shembuj janë Punta Nati, Cavalleria ose Artutx.

Vizitë në Mahón

Imazhi | Pixabay

Mahón është kryeqyteti i Menorcës dhe si kryeqyteti që është, meriton një vizitë të paktën edhe nëse shkojmë si familje. Përveç zbulimit të ndërtesave më të rëndësishme historike të tilla si Bashkia e Qytetit, Kisha e Santa María, Bastion i Sant Roc, Muzeu i Menorca ose Kisha e Sant Francesc, është porti i tij i madh që merr qendër në skenë siç është plot bare, restorante dhe tarraca.

Vizitoni një fabrikë djathi

Menorca është e njohur për sobrasada dhe veçanërisht për djathin. Në fakt, ishulli ka djathë me emërtimin e origjinës Mahón-Menorca. Ka shumë fabrika rreth ishullit, kështu që ne ju inkurajojmë një ditë të shkoni në një ekskursion me ushqimet tuaja të vogla për të zbuluar se si bëhet djathi.

Kopshtin zoologjik Menorca

Imazhi | Pixabay

El Lloc de Menorca është një vend shumë i veçantë në ishull ku familjet mund të shijojnë një larmi të gjerë të kafshëve të racave vendase dhe specieve ekzotike nga i gjithë planeti. Kafshët që jetojnë këtu janë mirëpritur falë projekteve me qendrat evropiane të shpëtimit. Objektet në të cilat ata jetojnë janë krijuar dhe pajisur me mirëqenien e kafshëve në mendje dhe me qëllimin që vizitorët të ndërveprojnë me ta, diçka që do të eksitojë veçanërisht fëmijët.

Parqet e ujit në Menorca

Në Menorca ka edhe parqe uji, për ata që duan të ndryshojnë një ditë në plazh për një në pishinë midis rrëshqitjeve të ujit. Ka katër parqe uji në ishull, dy në zonën Ciutadella, një në urbanizimin Playas de Fornells dhe një tjetër në Sant Lluís. Emrat e tyre janë Aqua Center, Aqua Rock, Splash Sur Menorca dhe Carema Splash Park.

Ku të hani në Menorca me fëmijë?

Imazhi | Wikipedia

Në varësi të moshës së fëmijëve, ne e dimë që nuk mund të hani askund, kështu që gjërat komplikohen pak nëse nuk e njohim ishullin.

Më e këshillueshmja është të kërkoni tarraca të mëdha dhe të bollshme ku të ndiheni rehat. Duke shëtitur rreth portit të Ciutadella dhe atij të Maos do të gjeni mundësi interesante për të shkuar me fëmijë, si në Paseo de Fornells.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni restorante që kanë një zonë lojërash ose të zgjidhni baret e plazhit. Ka shumë në Menorca.

Disa nga ushqimet më tradicionale në Menorca që mund të shijoni janë zierja e karavidheve, sobrasada, patëllxhani i mbushur, majoneza, djathi Mahón dhe ensaimada.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*