Si të merrni një vizë për Australinë

Një nga destinacionet më të mira turistike në rajonin Azi-Paqësor është Australia. Vendi është i bukur nga pikëpamja e peizazheve të tij natyrore dhe edhe pse okupimi Evropian nuk ka qenë i gjatë, ai ka një kulturë të pasur dhe antike vendase.

Australi Shtë një vend i zhvilluar, me pak popullsi, modern dhe ende në rritje. Përveç kësaj, ajo ka një interesante sistemi i vizave që lejon jo vetëm për të shkuar për të bërë turizëm por për të punuar tani studim dhe gjithashtu ofron viza speciale që synojnë të rinjtë dhe shpirtrat e shqetësuar. Ju pëlqen ideja? Këtu keni informacionin e nevojshëm për si të merrni një vizë për Australinë.

Australi

Në radhë të parë, është më mirë të kontrolloni gjithmonë me ambasadën Australiane në vendin tuaj, pasi që padyshim që kushtet e vizave ndryshojnë nga vendi në vend. Në rastin e Spanjës, ambasada këtu merret me Spanjën, Andorrën dhe Guinenë Ekuatoriale.

Aktiviteti diplomatik midis dy vendeve ka rezultuar në marrëveshje tregtare dhe kështu, në vitet e fundit të paktën njëqind kompani spanjolle kanë zbarkuar në vendin e Paqësorit. Kompanitë e tjera kanë fituar kontrata ushtarake dhe ka gjithashtu marrëveshje bashkëpunimi midis marinës së të dy shteteve. Në lidhje me vizat ju duhet vizitoni faqen e internetit të Departamentit të Imigracionit dhe Shtetësisë, me seli fizike në Madrid.

Këtu, seksioni i Vizave dhe Imigracionit është ai që përpunon kërkesën për vizë.

Llojet e vizave të dhëna nga Australia

 

Për sa i përket vizave për vizitorët Australia ofron eVisitor, Visa Transit, Visa Vizitor, Viza për Punë & Festa dhe Visa për Pushime në Punë. Nëse jeni shtetas i Bashkimit Evropian dhe dëshironi të shkoni në Australi për biznes ose kënaqësi, duhet të aplikoni për një vizë të kategorisë eVizitor.

Një udhëtim kënaqësie i referohet pushimeve, vizitave familjare, vizitave tek të njohurit dhe miqtë. Një udhëtim biznesi përfshin pjesëmarrjen në konferenca, biznesin, vizitat e planifikuara, etj. Ky lloj eVisa nuk ju lejon të punoni në Australi, nëse ideja juaj është që atëherë do të duhet të përpunoni një lloj tjetër të vizës, Vizën e Punës së Përkohshme.

EVisitor ju lejon të hyni dhe të dilni nga Australia në një periudhë prej dymbëdhjetë muajsh nga data e lëshimit të së njëjtës. Sa herë që hyni në vend në atë vit, do t'ju lejohet të qëndroni për një maksimum prej tre muajsh. Viza eshte falas Dhe meqenëse është elektronike, është e lidhur me numrin e pasaportës dhe nuk ju nevojitet një dokument tjetër fizik. Për ta përpunuar atë, ju dërgoni një aplikim në internet dhe nëse udhëtoni në një grup ose familje duhet të paraqisni një aplikacion për secilin anëtar të grupit, përfshirë fëmijët.

Në internet do të jeni në gjendje të dini orët e përpunimit për aplikimet për viza që ndryshojnë në varësi të situatës personale të secilit aplikant: shpejtësia me të cilën ata përgjigjen nëse kërkojnë informacion shtesë, nëse ata kanë paraqitur apo jo të gjithë dokumentacionin e nevojshëm, orët në të cilën autoritetet përkatëse dorëzojnë të dhëna kriminale, garantimin e fondeve dhe çështje të tilla, etj.

Dhe nga ana e ambasadës ndikon edhe numri i vendeve në dispozicion në programin e imigracionit ose koha e vitit në të cilin aplikimi përpunohet, pavarësisht nëse është sezon i lartë apo jo.

La Viza e tranzitit (nënklasa 771) është një leje për të lëvizur nëpër vend vetëm 72 orë. Ju duhet të keni dokumentacion për të hyrë në një vend tjetër, destinacionin tuaj të vërtetë dhe është gjithashtu një viza falas. Në përgjithësi përpunohet në vetëm tetë ditë ose pesë. Ata mund të kërkojnë një certifikatë shëndetësore, por ju duhet të prisni që ambasada ta kërkojë atë.

La Vizitor Vizitor, nënklasa 600, ju lejon hyni për biznes dhe qëndroni tre, gjashtë ose dymbëdhjetë muaj. Ju jeni një vizitor kështu nuk ju lejon të punoni. Përpunimi i kësaj vizë ka një kosto prej 140 AUD deri në 1020 AUD. Një vizë turistike mund të zgjasë midis 22 ditësh dhe një muaj. Për vizitat komerciale koha është shumë më pak.

La Viza për Punë dhe Festa, nënklasa 462, është e veçantë për të rinjtë që duan të pushojnë dhe të punojnë pak në Australi për një vit. Ju duhet të jeni të paktën 18 vjeç dhe jo më shumë se 31 vjeç, të mos keni fëmijë të varur dhe të jeni shtetas i Argjentinës, Austrisë, Kilit, Perusë, Uruguajit dhe Spanjës, për shembull, midis grupit të vendeve me të cilat Australia është mbyllur kjo marrëveshje. Këto viza zakonisht përpunohen në një periudhë midis 33 dhe 77 ditësh.

Viza ju lejon të qëndroni një vit dhe të punoni të paktën gjashtë muaj, të studioni katër muaj dhe dilni dhe hyni në vend sa herë të doni në atë vit. Duhet të keni parasysh që Australia ofron një numër të kufizuar të vizave të Punës dhe Festave për çdo vend, kështu që nëse aventura ju intereson, duhet t'i bëni gjërat shpejt. Procedura është falas. Nga ana tjetër, ekziston Viza e Punës për Pushime, nënklasa 417, mjaft e ngjashme me atë të mëparshme. Në këtë rast, qeveria Australiane po mendon të zgjasë kufirin e moshës nga 31 në 35 vjeç.

Sigurisht që ka edhe të tjera viza biznesi, viza studimi, për t'u martuar me një shtetas Australian dhe viza humanitare dhe refugjatët, për trajtim mjekësor, etj. Në rastin e vizat e studimit, viza të tjera që mund të jenë interesante për ne, ekzistojnë tre kategori. Eshte Viza studentore, nënklasa 500, e cila ju autorizon të qëndroni gjatë gjithë kohës së studimit në një institucion arsimor. Studenti duhet të jetë së paku gjashtë vjeç, institucioni duhet t'ju pranojë dhe ju duhet të keni sigurim mjekësor. Kjo ju lejon të qëndroni deri në pesë vjet dhe kushton 560 AUD.

La Viza e Kujdestarit Studentor Ajo u jepet atyre që duhet të kujdesen për një student ndërkombëtar nën moshën 18 vjeç ndërsa studiojnë në vend. Ju duhet të jeni një kujdestar i afërm ose ligjor, të keni para të mjaftueshme për të jetuar dhe të jeni së paku 21 vjeç. Ka të njëjtën kosto. Dhe së fundi nuk është Visa e Trajnimit që u dorëzohet atyre njerëzve që janë profesionistë dhe duan të specializohen në zonën e tyre ose të marrin pjesë në një program në vend. Ju duhet të jeni të paktën 18 vjeç, ju lejohet të qëndroni për një maksimum prej dy dhe natyrisht, duhet të ketë një ftesë nga një kompani ose institucion. Kostoja është 280 AUD.

Unë mendoj se midis këtyre vizave me siguri do të gjeni një që i përshtatet nevojave dhe dëshirave tuaja të udhëtimit.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*