Miniera të kripës Berchtesgaden, tunele, trena dhe më shumë

minierat e Berchestgaden

Minierat janë zona përrallore. Ka miniera qymyri, ari dhe metale të tjera, me pak fjalë, minierat nëntokësore ose gropa të hapura janë akoma sot një nga industritë më të mëdha në botë. Në Gjermani, për shembull, ka të vjetra minierat e kripës se ata tashmë i kanë dhënë botës gjithçka që kishin. Për shembull, në Alpet Bavareze janë Minierat e kripës Berchtesgaden.

Berchtesgaden Shtë një qytet në këtë pjesë të Gjermanisë që ka kohë që nxjerr miniera, duke shfrytëzuar minierën lokale të kripës. Fati i qytetit ka qenë gjithmonë i lidhur me këtë "ar të bardhë", megjithëse sot ai nuk funksionon më si i tillë. Tunelet dhe shpellat kanë mbetur dhe qyteti ka përfituar nga të gjitha ato për ta kthyer minierën në një kurioz muze që përveç një shëtitje nëpër thellësitë e tokës ju lejon të udhëtoni me tren, të dëshmoni një shfaqje të lehtë, të rrëshqisni rrëshqitës poshtë dhe më shumë.

Në kohë të tjera, kur Miniera e kripës Berchtesgaden ishte në veprim, askush nuk lejohej të hynte. Sot gjërat janë të ndryshme dhe thellësitë e minierës marrin vizitorë gjatë gjithë vitit. Isshtë një tërheqje e madhe në vetvete. Vizitorët, sapo të mbërrijnë, janë të veshur me kostumet e minatorëve dhe më pas hipin në një tren të vogël që i merr gjithnjë e më poshtë. Më poshtë ka pajisje të ndryshme në shfaqje, në lidhje me minierat, dy rrëshqitje druri për të rrëshqitur dhe argëtuar dhe gjithashtu zbresin edhe më shumë.

Atje poshtë në Miniera e kripës Berchtesgaden, është një liqen i vogël që është zbukuruar me një shfaqje të këndshme të dritave dhe tingujve. Origjinale dhe argëtuese, pa dyshim.

Informacione praktike:

  • Vendndodhja: Berchtesgaden, Gjermani.
  • Orari: hapet nga 1/5 deri më 31/10 nga ora 9 e mëngjesit deri në 5 pasdite. Nga 2/11 deri më 30/4 e bën atë nga 1 e mëngjesit deri në 3 të pasdites.
  • Çmimi: 15,50 euro për të rritur.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*