Minneriya, safari më i mirë në Sri Lanka

safari minneriya

Sot do t'ju tregoj për një nga ekskursionet thelbësore nëse udhëtoni në Sri Lanka, një safari në Parkun Kombëtar Minneriya.

Minneriya është një nga parqet më të mëdha kombëtare në Sri Lanka. Ndodhet në provincën veri-qendrore të vendit dhe ka një sipërfaqe të përafërt prej 9000 hektarësh.

Ajo mori mbrojtje zyrtare si park në 1997 duke pasur parasysh praninë e pamasë të botës së egër në tokën e saj dhe për të mbrojtur liqenet që furnizojnë florën dhe faunën e rajonit.

Shtë një zonë shumë e rëndësishme e mbrojtur dhe konkurron për popullaritet me Yala, Bundala dhe Udawalawe, më të njohurit në Ceilon. Secili prej tyre dallohet për një arsye specifike, Minneriya pa dyshim për shkak të elefantëve. Të gjithë ata që udhëtojnë në Sri Lanka duhet të shkojnë në 1 ose 2 parqe kombëtare.

Koha më e mirë për ta vizituar është nga korriku deri në tetor, sezoni i thatë në veri të vendit. Gjatë verës, shirat janë të pakta dhe kafshët detyrohen të migrojnë në ligatinat dhe liqenet e parkut.

elefant safari minneriya

Si të shkoni në Minneriya?

Minneriya është relativisht afër trekëndëshit të njohur kulturor të Sri Lanka, 3 vendet më të rëndësishme arkeologjike në vend dhe sigurisht zona më turistike në Ceilon (Sigiriya, Anuradhapura dhe Polonnaruwa). Për këtë arsye është relativisht e lehtë të shkosh në këtë Park Kombëtar. Në mënyrë tipike, udhëtarët që bëjnë trekëndëshin kulturor gjithashtu zgjedhin të shkojnë në safari në Minneriya.

Për të arritur tek ajo dhe për të bërë safarin ose për të hyrë brenda, duhet të punësoni shërbimin e një agjencie private me një makinë dhe shofer 4 × 4, nuk mund të shkoni vetë (që nga 2015). Ju mund të qarkulloni brenda zonës së mbrojtur vetëm me makina 4 × 4. Çmimi nuk duhet të shkojë mbi 45 dollarë ose 50 dollarë për person. Zakonisht, kohëzgjatja e ekskursioneve është rreth 3 ose 4 orë, të mjaftueshme për të udhëtuar në heshtje nëpër xhungël dhe fusha dhe liqene.

safari minneriya zog

Veryshtë shumë e lehtë për të kontraktuar këtë shërbim sapo të jemi në vend, ju nuk keni nevojë ta lidhni atë nga këtu. Lozha ose hoteli vetë do të menaxhojë ekskursionin. Një tjetër mundësi është të shkoni në qytetet më afër hyrjes së parkut dhe të punësoni agjencinë atje, në anë dhe në anë të rrugës është plot me kompani që për një çmim gjithmonë të ngjashëm ofrojnë për të bërë ekskursion.

Gjëja më logjike do të ishte të hyje në park duke ardhur nga Sigiriya duke pasur parasysh afërsinë e tij (vetëm 10 km), unë ju rekomandoj që të vizitoni vendin arkeologjik dhe vendin e trashëgimisë botërore të Sigiriya gjatë mëngjesit, duke filluar shumë herët, dhe pasdite të shkoni në Minneriya për të shkuar në safari. Sigiriya mund të arrihet me tren, makinë ose autobus nga Colombo (kryeqyteti) ose nga Kandy (qyteti i dytë më i madh dhe i vendosur në qendër të Sri Lanka).

Veryshtë shumë e bukur të shohësh se si dielli perëndon i rrethuar nga elefantë dhe peisazhe spektakolare nga ky park kombëtar.

safari minneriya sri lanka

Një tjetër mundësi në dispozicion është të bëni një pjesë të safarit duke hipur në një elefant. Disa nga agjencitë e ofrojnë këtë shërbim, duke udhëtuar nëpër Minneriya me elefantë nëpër kullotat dhe pyjet. Personalisht, nuk e di nëse ia vlen, preferova të bëja të gjithë turneun me një makinë.

Çfarë të shihni në Minneriya? Fauna

Parku Kombëtar Minneriya është i famshëm në botë për elefantët e racave aziatike. Ka qindra prej tyre në natyrë dhe është shumë e lehtë të shohësh dhjetra prej tyre në një pasdite. Bashkëjetesa midis njerëzve dhe këtyre kafshëve është plotësisht e natyrshme dhe me respekt, ata janë mësuar me dhjetëra makina që vijnë për t'i parë ato çdo ditë. Edhe kështu personalisht mendoj se ka shumë makina në këtë zonë ku ka më shumë kafshë. Nuk e di nëse qeveria vendos një limit maksimal të hyrjeve në park.

Gjatë verës (sezoni i thatë në zonë), elefantët vijnë 1 ose 2 herë në ditë për të pirë ujë në liqenin kryesor, është aty ku mund të shihni elefantët nga afër.

Safari i lagunës Minneriya

Përveç elefantëve, në park ka edhe shumë majmunë, kameleonë, flamingo dhe të gjitha llojet e zogjve, pallonj, buall uji, ... Ka edhe leopardë, megjithëse është shumë e vështirë për t’i parë.

Në disa hektarë mund të shihni të gjitha llojet e kafshëve.

Çfarë të shihni në Minneriya? Flora

Parku Kombëtar Minneriya ndodhet në xhungël të Sri Lanka.

Bimësia e parkut përbëhet nga pyje tropikale me gjelbërim të përhershëm të thatë, të përzier me kullota, zona shkurresh dhe ligatinash. Peizazhi dominues në këtë zonë janë lagunat dhe livadhet.

Disa nga pemët e pranishme në Minneriya janë autoktone në ishull, ato mund të shihen vetëm në këtë vend. Për shembull palma e Ceilonit. Klima e ngrohtë dhe me shi krijon një hapësirë ​​me bukuri natyrore unike.

elefantët safari minneriya

Nga përvoja ime mund t'ju them se një safari në Sri Lanka nuk është i krahasueshëm me një safari afrikan por është një përvojë plotësisht e rekomandueshme nëse udhëtoni në Azinë Juglindore. Siç thashë më parë, duke pasur parasysh afërsinë e tij me trekëndëshin kulturor, unë sugjeroj që të shkoni në Sigiriya në mëngjes dhe Minneriya në pasdite. Hyrja nuk është shumë e lirë por në 2 ose 3 orë safari do të shijoni peisazhet dhe kafshët e parkut.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*