Mirësevini në samoa

Nëse mendoj se si duhet të jetë jeta në parajsë Nuk e di pse por gjithmonë e imagjinoj një ishull në Paqësor, me diell, palma, ujëra të kristalta, rërë të bardhë, erë deti dhe shumë paqe. ¿Samoa, ndoshta?

Samoa në një nga shtetet e Polinezi dhe me siguri keni dëgjuar për këtë parajsë natyrore sepse ka një ekip të fuqishëm regbi dhe peisazhe të pabesueshme. Unë mendoj se shkuarja në një udhëtim në Samoa kur kjo pandemi të ketë mbaruar mund të jetë një kënaqësi e shkëlqyeshme. Sot, Samoa dhe atraksionet e saj turistike.

Samoa

Siç thamë, është një shtet i pavarur që është në Polinezi dhe teknikisht është pjesë e Oqeanisë. Më parë kishte emra të tjerë, Samoa Gjermane dhe Samoa Perëndimore, por që nga viti 1962 ajo është quajtur thjesht Samoa dhe është një shtet i pavarur (nga Zelanda e Re). Ka dy ishuj kryesorë, Sava'i dhe Upolu.

Banorët e saj të parë arritën nga Fixhi rreth 3500 vjet më parë dhe Evropianët e bënë këtë në shekullin e XNUMX-të, megjithëse ky kontakt i fundit u bë më intensivisht në shekullin e XNUMX-të nga dora e Britanikëve. Kishte një epokë të gjatë koloniale përhapur në Mbretërinë e Bashkuar, Gjermani dhe Shtetet e Bashkuara.

Deri në vitin 1962 ishte nën administrimin e Zelandës së Re. Sot është një republikë parlamentare, frymëzuar nga forma angleze e qeverisjes. Është një vendi i krishterë kryesisht dhe secili prej dy ishujve është i ndarë në rrethe të ndryshme. Këto ishujt janë me origjinë vullkanike dhe ka disa ishuj, tetë në të gjitha, në afërsi. Klima këtu është tropikale me një mesatare vjetore prej rreth 26ºC dhe shumë shi midis nëntorit dhe prillit.

Turizmi Samoa

Samoa mund të arrihet lehtësisht nga Auckland brenda tre orësh e gjysmë me fluturim. Aeroporti i hyrjes në Aeroporti Ndërkombëtar i Faleolo, vetëm 35 minuta nga kryeqyteti kombëtar, Apia, në ishullin Upolo. Nga këtu mund të lundroni ose të bëni një fluturim tjetër në ishullin Savai'i. Për të shkuar në qytet mund të merrni një autobus ose një taksi.

Të kalosh nëpër ishuj është e lehtë sepse mundesh merrni me qira një makinë ose biçikletë ose skuter dhe të ketë pavarësi. Përndryshe ju gjithmonë mund të përdorni autobusët publik, të cilat pranojnë vetëm para të gatshme ose i përmbahen një orari strikt. Dy ishujt kryesorë lidhen nga a shërbimi i trageteve rregullt që merr njerëz dhe makina dhe më vonë, ishujt më të vegjël, arrihen me anije me çarter.

Le të fillojmë me çfarë mund të shohim në Upolu. Në bregdetin juglindor të ishullit ekziston një vend i bukur, i famshëm në botë: a hendek në det 30 metra i thellë i quajtur To-SuaNjë vend i pazakontë dhe i bukur për të notuar i rrethuar nga bimësi të harlisura dhe pamje të mrekullueshme të detit. Ekziston një platformë druri nga e cila hidheni dhe është absolutisht e këndshme. Ju paguani për të hyrë, por nuk mund ta humbisni.

Mbi bregdetin verior është një tjetër pishinë natyrore Ajo u formua nga aktiviteti vullkanik dhe ushqehet nga një burim që lind nga një shpellë nën det. Uji është i pastër kristal, por i ngrohtë dhe shpella është e mrekullueshme. Asgjë më mirë sesa snorkeling këtu. Bëhet fjalë për Pishina e Shpellës së Puilëvea, 26 kilometra nga Apia duke ndjekur autostradën bregdetare.

Ju gjithashtu mund të vizitoni Muzeu Robert Louis Stevenson, autori i Ishulli i thesarit. Aboveshtë mbi qytetin e Apia dhe është një shtëpi e bukur me kopshte. Një rezidencë, në të vërtetë, ku jetonte shkrimtari i dashuruar me Samoa. Nëpër kopshte mund të eksplorosh duke ndjekur rrugën e dy shtigjeve me intensitet të ndryshëm, të cilat ngjiten derisa secila të ofrojë pamje të mrekullueshme.

Gjithashtu në periferi të Apia-s ndodhen Rezervat Detare të Thella Palolo, një zonë e mbrojtur. Ju mund të notoni njëqind metra nga bregu, nëpër gumë, derisa të arrini në akuarium natyral. Muri korale mbron dhe mbyll një parajsë të bukur nënujore, super të larmishme, me breshka deti, peshkaqenë dhe peshk tropikal. Ju mund të merrni me qira pajisje snorkeling dhe dyqani i vogël shërben ushqim dhe pije dhe qasje në një plazh me strehimore.

Në bregdet, ka edhe një ishull i bukur i vogël i quajtur Namua. Kalimi për në të zgjat vetëm 10 minuta me anije nga fshati Lalomanu. është një destinacion i shkëlqyeshëm për të tri ditëPo për të qëndruar brenda natës në kasollet në plazh. Ujërat janë të ulëta dhe të qeta, ka breshka deti dhe megjithëse shkëmbinj nënujorë po rikuperohen nga cunami i vitit 2009, gjithçka tashmë është shumë e bukur dhe madje edhe shëtitjet rreth ishullit dhe maleve të tij janë të mrekullueshme.

Duke folur rreth Plazhi në Lalomanu është shumë popullor, me rërat e tij të bardha dhe vendpushimet dhe kabina të vogla për të kaluar natën. Vendpushimet zakonisht kanë shfaqje folklorike të natës, dhe në përgjithësi është një destinacion familjar.

Për të njohur kulturën Samoan ju mund të shkoni të merrni pjesë në Fa'a Samoa duke vizituar Fshati kulturor Samoan në Apia. Plazhe të tjera të bukura dhe të njohura janë Plazhi i Matarevës dhe Plazhi Salamumu. Më në fund, ndër shumë gjëra të tjera mund të shëtisni në pyjet e shiut, të shihni ujëvarat, peshqit, të vizitoni Liqeni vullkanik Lanoto'o, ngjiteni në malin Fiamoe ...

Nëse doni një det më të butë, do ta gjeni diku tjetër, por ka, dhe këtu mund të mësoni ose praktikoni surfin, si në Upolu ashtu edhe në Savai'i fqinjë. Duke folur për këtë ishull tjetër, Çfarë mund të bëjmë në Savai'i? Këtu, në fshatin Satoalepai mund të notoni me breshka të gjelbërta në robëri që më vonë lirohen. Kjo vend i shenjtë i breshkave drejtohet nga një familje vendase e cila kërkon një tarifë minimale hyrëse për të mirëmbajtur sitin dhe është vetëm një orë e gjysmë me traget nga Upolu.

Në këtë ishull është Fusha e Saleaula Lava, Mali Silisili gati 1900 metra i lartë i rrethuar nga pyje shiu, Plazhi i Manasite, më e popullarizuara, Kepi ​​Mulinuu, Ujëvara e Pagoa, Monet Matavanu dhe pamjet e tij të bukura panoramike, vrima nga e cila pështyn ujin Alofaaga, krateri Tafua, Shpella Peapea, një tub vullkanik i thatë më shumë se një kilometër larg bregut, Pranvera Mataolealelose, Shpella e Xhuxhëve Paia, e gjatë rreth një kilometër kështu që është hulumtuar brenda një dite ose Shtëpia e Gurit e njohur.

Më në fund, disa më shumë nga informacion në lidhje me Samoa:

  • klima është e lagësht dhe e nxehtë gjatë gjithë vitit. Ka një sezon me shi nga nëntori në prill dhe kulmi më i lartë i shiut është midis dhjetorit dhe marsit.
  • Makeshtë e këshillueshme që të keni sigurim mjekësor për të bërë vizitën.
  • Ju duhet të pini ujë në shishe dhe të vaksinoheni në thelb me vaksinat që ne i bëjmë vetes në Perëndim si fëmijë. Unë vlerësoj se CXovid 19 gjithashtu do të porositet së shpejti.
  • këtu ka mushkonja kështu që dengue, zika dhe chukungunya janë të pranishëm. Kjo është arsyeja pse ilaç i jashtëm është thelbësor.
  • në tokë nuk ka kafshë helmuese ose insekte.
  • Ju mund të vozisni, por keni nevojë për regjistrimin tuaj kombëtar dhe të aplikoni këtu për një licencë të përkohshme që mund të merret direkt nga agjencia e makinave me qira.
  • megjithëse kartat e kreditit pranohen, është e përshtatshme të kesh shumë para. Monedha vendase është regjistri Samoan.
  • E diela është e shenjtë kështu që nuk ka shëtitje të hapur.
  • në Samoa ka një shtetrrethim për lutjen e mbrëmjes. Namedshtë emëruar sa dhe në përgjithësi është ndërmjet orës 6 dhe 7 pasdite. Një zile ose xhingël predhe bie dhe zgjat jo më shumë se 20 minuta. Gjatë kësaj kohe, shmangni lëvizjen midis fshatrave ose të qenit të zhurmshëm.
  • Samoa nuk kërkon vizë për qëndrime më pak se 60 ditë.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*