Një sfidë për Airbus

Nga Daniel Michaels

TOULOUSE, Francë - Menaxheri i prodhimit të AirbusTom Williams ka kaluar pesë vitet e fundit duke rritur prodhimin për prodhuesin evropian të avionëve. Tani, ndërsa linjat ajrore shtyjnë ose vonojnë porositë e tyre, ajo duhet të arrijë ekuilibrin e vështirë të përshtatjes së fabrikave me skenarin e ri pa dëmtuar mundësinë e një rikuperimi.

Airbus njoftoi të Premten se mori porosi për vetëm 16 aeroplanë në Mars, krahasuar me 54 porosi në Mars 2008 dhe 37 të një viti më parë. Kompania pret të marrë vetëm midis 300 dhe 400 porosi të reja këtë vit krahasuar me 777 të vitit të kaluar, te të cilat duhet të heqim anulimet e vitit të kaluar.

Ndërtimi i aeroplanëve është aq kompleks saqë ngadalësimi i prodhimit mund të jetë aq i vështirë sa shpejtimi i tij. Impiantet që Williams kishte optimizuar kohët e fundit për prodhim më të shpejtë duhet të zvogëlohen pa lejuar që kostoja fikse për avion të rritet ndjeshëm.

Dhjetëra furnizues të Airbus, të cilët furnizojnë të gjitha llojet e përbërësve, nuk mund të lihen me depo plot me pjesë të pashitura ose fabrika në një vendbanim, ose ata do ta gjejnë veten shumë të dobët kur kërkesa rritet.

Për më tepër, largimi i punonjësve të aftë mund të shkaktojë një humbje të talentit që mund të pengojë një rimëkëmbje eventuale. "Ne kalojmë shumë kohë duke trajnuar punonjësit tanë që projektojnë dhe mbledhin aeroplanë, kështu që duhet të jemi të kujdesshëm," tha Williams, nënkryetari ekzekutiv i Airbus për programet, në një intervistë në selinë e kompanisë. Që nga viti 2003, Airbus ka rritur prodhimin e saj të avionëve me 60%, në një rekord 483 dërgesa vitin e kaluar.

Megjithatë, në tetor, njësia e Co Mbrojtja dhe Hapësira Evropiane Aeronautike (EADS) hodhi poshtë planet për rritje të mëtejshme të prodhimit dhe në shkurt tha se do të shkurtojë dërgesat e modeleve të tij të famshëm me një rresht nga 36 në 34 në muaj. Ai njoftoi gjithashtu se do të merrte parasysh shkurtimet e mëtejshme.

Airbus dhe rivali i saj amerikan Boeing Co, i cili njoftoi pushimin nga puna të 4.500 punonjësve por do të mbante të qëndrueshëm prodhimin e tij këtë vit, po reagojnë shumë më me kujdes sesa ndërmarrjet e tjera të mëdha industriale ndaj krizës globale. United Technologies Corp, e cila bën pajisje hapësinore, kondicionerë dhe ashensorë, tha në mars se do të shkurtojë 5% të forcës së saj të punës, ose 11.600 vende pune. Caterpillar Inc. Ajo ka njoftuar më shumë se 20.000 pushime nga puna, ndërsa redukton prodhimin dhe ngrirjen e disa operacioneve të fabrikës.

Linjat ajrore dhe përfaqësuesit e industrisë parashikojnë që Airbus dhe Boeing do të duhet të shkurtojnë prodhimin në mënyrë më drastike për të shmangur bërjen e avionëve që nuk mund të gjejnë blerës. Douglas Harned, një analist i aviacionit në Sanford C. Bernstein & Co. në New York, parashikoi në një raport të botuar muajin e kaluar se Airbus dhe Boeing duhet të shkurtojnë dërgesat e tyre vitin e ardhshëm me 20% nga planet e tyre aktuale. Kompanitë që japin me qira aeroplanët kohët e fundit u kërkuan të dy prodhuesve të shkurtojnë prodhimin për të shmangur ngopjen e tregut dhe uljen e vlerës së avionëve në bilancet e tyre.

Përfaqësuesit e Airbus dhe Boeing thonë se ndërtimi i avionëve është i ndryshëm sepse avionëve, të cilët kushtojnë nga 50 deri në 300 milionë dollarë, u duhet një vit për t’u prodhuar. Si rezultat, cikli evoluon më gradualisht.

Përvoja e Boeing tregon se ndryshimet e papritura të prodhimit mund të jenë shkatërruese. Një dekadë më parë, prodhuesi i avionëve u përpoq të rritë prodhimin e tij në një periudhë të shkurtër kohe, por hasi në mungesë të pjesëve dhe mungesë të personelit të kualifikuar. Zgjidhja e problemeve të prodhimit shkaktoi humbje të mëdha për Boeing, edhe pse shpërndau një numër rekord avionësh. Që atëherë, të dy Boeing dhe Airbus janë përpjekur të shmangin kërcimet e mëdha në prodhim.

Ligji evropian i punës parandalon Airbus që të largojë nga puna punonjësit me lehtësinë e Boeing. Për këtë arsye, në vitet e fundit prodhuesi evropian ka punësuar një numër më të madh të punëtorëve me kohë të pjesshme dhe të nënkontraktuar. Williams thotë se duke përdorur këta punonjës më rrallë, ju mund të zvogëloni prodhimin tuaj me 20% pa hequr nga puna personelin me kohë të plotë. Reduktimi i parë i zbatuar nga Williams në muajt e fundit ka qenë në ndërrime jashtë orarit, të cilat Airbus i kishte lejuar të plotësonte kërkesën e fortë, tha ekzekutivi 56-vjeçar, 37 prej tyre i dedikuar për prodhimin e motorëve, motorëve të avionëve dhe avionëve.

Menaxhimi i furnitorëve është një sfidë më e madhe. Më shumë se 80% e vlerës së secilit avion Airbus vjen nga firma të tjera, sipas Louis Gallois, CEO i EADS. Disa nga këta furnitorë janë shumë më të vegjël dhe financiarisht më të dobët se Airbus dhe do ta kenë më të vështirë për të përballuar krizën, thonë disa drejtues.

1000 këmbët

Fuente: Amerika WSJ

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*