Mjetet e transportit për të arritur në The Hamptons

rezidencë në hamptone

Rezidencë tipike në rajonin e Hamptons

Nëse shkoni në Nju Jork për më shumë se një javë, mund të dëshironi të merrni në konsideratë një seri vendesh, pak a shumë afër Manhatanit, që mund t'i vizitoni pa ndonjë shqetësim për të shpëtuar pak nga stresi i Mollës së Madhe. Një nga këto vende është The Hamptons, ndodhet 160 km në lindje të Nju Jorkut, që do të thotë të vozisësh rreth dy orë e gjysmë me rrugë.

Për të shkuar në Hamptons, nëse doni të shkoni me makinëMerrni tunelin Midtown, i cili të çon nga Manhatani në autostradën I-495 / Long Island; Pas një ore e gjysmë vozitje, merrni daljen 70 dhe pasi udhëtoni 16 km, bashkohuni në autostradën Montauk / Rte 27, e cila është ajo që të çon drejtpërdrejt në Southampton.

Një tjetër alternativë për të arritur në këtë vend është autobus, i quajtur Hampton Jitney, bileta vajtje-ardhje e të cilit kushton rreth 21 €, afërsisht dhe niset nga 86th St (midis Lexington Ave dhe Third Ave - pikërisht përpara Victoria's Secret).

El trenDo të na çojë gjithashtu në The Hamptons, posaçërisht në Rrugën Hekurudhore Long Island, e cila niset nga Penn Station dhe Jamaica Station në Queens. Për të blerë bileta, mund ta bëni në internet, dhe nëse udhëtoni gjatë verës ideja është të bëni një rezervim paraprakisht, pasi Hamptons zakonisht janë shumë të mbushur me njerëz të New York-ut që ikin nga nxehtësia e Manhatanit.

Dhe së fundmi, një mundësi tjetër për të shkuar në The Hamptons është traget. Kompania South Ferry mbush anije, çdo ditë, midis Sag Harbour dhe Shelter Island, me një frekuencë prej rreth 10-15 minuta në mënyrë që kushdo që dëshiron të mund të udhëtojë pa ndonjë shqetësim në këtë parajsë paqeje që është The Hamptons dhe që, gjithnjë e më shumë , ata janë të okupuar nga të famshëm të Amerikës së Veriut.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*