Mombasa

Pothuajse 500 kilometra larg nga Nairobi është ishulli Mombasa, qyteti i dytë më i madh në Kenia pas kryeqytetit me rreth 700.000 banorë. Ajo ndahet nga kontinenti Afrikan nga dy rrjedha dhe lidhet nga ana tjetër nga një mori urash.

Mombasa ka një aktivitet të shkëlqyeshëm portual dhe turistik. Që kur u themelua në shekullin e XNUMX-të, ai ka qenë një qytet me personalitetin e tij. Ai merr frymë nga ndikimet arabe, indiane dhe evropiane që mund të shihen në shumë ndërtesa fetare dhe civile. Dëshironi të njihni Mombasa?

Rrugë përmes Qytetit të Vjetër

Porti i Mombasa

Imazhi | Pixabay

Itinerarin mund ta filloni nga porti, ku ka disa klube detare dhe hotele. Xhamitë Basheiky Mandhry të ndërtuara në themelet e shekullit të XNUMX-të janë gjithashtu këtu.

Nga atje vazhdojmë për në Mbaraki ku ndodhet Mbaraki Pilar, një nga simbolet e Mombasa. Shtë një varr i një shefi të lashtë fisnor i përbërë nga një kolonë gëlqerore me polipe koralesh dhe një fund suvaje koralesh. Ajo është e rrethuar nga baobabs dhe rezultati është i mahnitshëm.

Tempujt në Mombasa

Islamik

Xhamitë e Bohra me një minare të lartë, ajo e Baluchi Jundaan me një kupolë squat, ajo e Ismailit me fasadën e saj katrore dhe ajo e Bondeni këndore shquhen si shembuj të arkitekturës islame.

Hindusë

Mombasa gjithashtu ka tempuj hindu me interes të madh të tillë si Tempulli Jain me ngjyrë pastel në Rrugën Langoni, Tempulli Sikh në Rrugën Mewmbe Tayari dhe Tempulli shumë ekzotik Swaminaryan i Haile Selassie i ndërtuar në 1955.

Të krishterët

Në rrugën Nkrumah ka një ndërtesë tjetër përfaqësuese të Mombasa: Katedralja Katolike e Shpirtit të Shenjtë. Kisha Anglikane e ndikuar nga Islami gjithashtu vlen të vizitohet.

Arkitektura civile

Imazhi | Infobae

Shëtitja nëpër Qytetin e Vjetër është një kënaqësi. Një vend thelbësor për të vizituar gjatë një udhëtimi në Mombasa është Fort Jesus, një fortesë antike e ndërtuar në 1593 nga Portugezët. Strikshtë e habitshme se sa e ruajtur është mirë cisterna për të ruajtur ujin, bastionet, mbetjet e anijes së armatosur San Antonio de Tanna, koleksionin e qeramikës nga bregdeti dhe Shtëpinë Arabe të Omanit, një shtëpi osmane nga shekulli XNUMX. Një shembull tjetër i një fortese që Portugezët ndërtuan është Fort St. Joseph.

Ndërtesa të tjera me interes të madh që karakterizohen nga stili i tyre anglez me ndikim të madh indian janë Casa Leven, ura e re e Nyali dhe Sheshi i Thesarit. Vlen të vizitohen gjithashtu ndërtesa e Ankandit Datoo, Ura e Gurit, Hotel Castle me tarracën e tij të këndshme ku mund të bëni një pushim në rrugë dhe Shtëpia Dodwell me një çati të bukur me pllaka nga Mangalore.

Nga ana tjetër, gjykatat e vjetra veprojnë si një muze i improvizuar i pikturës. Ka disa pjesë vërtet interesante dhe ju mund të shihni disa ndikime britanike në ndërtesë.

Informacion praktik për të udhëtuar në Kenia

Imazhi | Pixabay

Siguri

Ministria Spanjolle e Punëve të Jashtme ju rekomandon që të bëni shumë kujdes kur udhëtoni në Kenia dhe të shmangni zona të caktuara si provinca Verilindore, kufiri me Somalinë dhe lagjet e varfëra të Nairobit.

Viza

Vizat kërkohen për shumicën e shtetasve të huaj dhe janë në dispozicion. Mënyra më e lehtë për ta përdorur, paguar dhe marrë atë pothuajse menjëherë është sistemi i vizave elektronike, portali online i vizave i qeverisë Keniane.

Para

Të gjitha bankat shkëmbejnë dollarë amerikanë, euro dhe paund britanik në shilinga Keniane. Ka ATM në qytete të mesme, prandaj këshillohet të keni me vete një kartë debiti dhe krediti dhe para.

Megjithëse shumica e valutave kryesore mund të shkëmbehen në Nairobi dhe Mombasa, jashtë këtyre qyteteve do të ketë më shumë probleme me valutat përveç dollarëve amerikanë, eurove dhe paund britanik.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*