Malekone të famshme të Botës

Malecon Habanero

Malecon Habanero

Sot do të vizitojmë disa të bukura muret e detit në botë. Le të fillojmë turneun në Trotuari Skenik Maltez, e vendosur në qytetin port të Manta, në Ekuador. Kjo bordurë është konsideruar si një nga atraksionet më të mëdha të qytetit, dhe ofron pamje të jashtëzakonshme të detit.

Padyshim që një nga më të famshmet është Malecon Habanero, e vendosur në qytetin e Havana, në Kubë. Ecja e bordit ka një rrugë të gjerë me gjashtë korsi dhe një mur shumë të gjatë që shtrihet në të gjithë bregdetin verior të qytetit për një shtrirje prej 8 kilometrash. Ecja në bord daton nga viti 1901 dhe është një nga vendet më të vizituara të takimit në kryeqytetin Kuban.

Në qytetin e Lima, kryeqyteti i Perusë, ne gjejmë Malecon Cisneros, i njohur gjithashtu si Malecón de Miraflores sepse është vendosur në rrethin e Miraflores. Kjo bordurë është ideale për të ecur, patinuar, biçikletë ose thjesht duke shijuar perëndimet e mrekullueshme të diellit mbi shkëmb, me pamje nga Oqeani Paqësor. Përgjatë shëtitores do të gjejmë një shumëllojshmëri parqesh, një nga më të njohurit është Parque del Amor, një park romantik, ku shkojnë të dashuruarit.

Në Meksikë, ne rekomandojmë të vizitoni Malecon i Porto Vallartës, konsiderohet si një nga udhëtimet më të bukura në komb. Ky bordurë portreti përshkon përgjatë gjirit në qendër të qytetit Puerto Vallarta. Vlen të përmendet se që nga viti 1936 është konsideruar një monument historik.

Gjithashtu në Meksikë është Malecon i Mazatlan, Në Mazatlan. Isshtë një nga muret më të gjata të detit në botë pasi ka një zgjatje prej 21 kilometrash.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*