Muri i Madh dhe Ushtria Terrakote, dy vizita të shkëlqyera në Kinë (II)

Dje ju sollëm të parin nga këto dy artikuj, të cilët mund t’i lexoni këtu. Në të, ne ju folëm shkurtimisht dhe ju dhamë një seri detajesh kurioze rreth Murit të Madh të Kinës dhe gjithçkaje që rrethon ndërtimin e tij të famshëm. Sot ne ju sjellim më shumë informacion, por këtë herë në lidhje me një faqe tjetër të mrekullueshme që nuk duhet ta injoroni nëse udhëtoni në një vend aziatik: Ushtria e Terrakotës ose e njohur gjithashtu si "Luftëtarët e Terrakotës".

Një histori pak

El mauzoleumi perandorak i Qin Shi Huangdi Ajo përfaqëson një risi totale në traditën kineze të varrimit. Vetë varrosja perandorake ndodhet nën një kodër artificiale, së bashku me mallrat e saj të varrit, dhe në një dhomë ngjitur ndodhet e ashtuquajtura ushtri terrakote, një riprodhim terrakote i ushtrisë perandorake.

Skulpturë Qin Shi Huangdi

Deri në atë datë, sendet e varreve mbretërore përbëheshin nga bronzi, kocka, sende lodh dhe madje figura të vogla prej druri që përfaqësonin karaktere të ndryshme nga jeta e përditshme e kohës. Ishte gjithashtu zakon të varroseshin të gjallë të mbijetuarit dhe konkubinat e të ndjerit, në mënyrë që ai të gëzonte shoqërinë e tyre. Kjo ndodhi derisa Konfuci censuroi ashpër këtë zakon, duke prodhuar një zëvendësim gradual të njerëzve të vërtetë nga një riprodhim i të njëjtit në gdhendje druri dhe më vonë në qeramikë.

Formimi i «Ushtrisë së Terrakotës»

Qin Shi Huangdi vendosi të ndërthurë të dyja traditat: së bashku me ushtrinë e tij prej terrakote, shumë nga njerëzit që kishin marrë pjesë në punë u varrosën, si dhe shërbëtorë të oborrit të tij. Whatshtë ajo që përfaqëson sot mauzoleumi perandorak: gjithsej katër varre të përkufizuar në mënyrë të përkryer ata strehojnë anëtarët e ushtrisë, të rregulluar në të njëjtën mënyrë si në luftime të vërteta. Rendet e para korrespondojnë me këmbësorinë e lehtë, e cila vështirë se merr mbrojtje. Pas janë ushtarët me forca të blinduara dhe heshta hekuri, dhe më tej dhe e fundit, është kalorësia.

Në pararojë janë ushtarët që janë të pajisur me harqe, dhe në anët, shigjetarët, disa prej tyre përfaqësohen me një gju në tokë. Në sfond, është selia me qerre dhe shtiza bronzi, si dhe gjithsej 68 figura përballë njëra-tjetrës.

Ushtria e terrakotës përbënte një total prej 5000 figurash, të gjitha prej tyre të bëra nga terrakota, siç sugjeron emri. Megjithatë, me gërmime të mëtejshme gjithsej më shumë se 8000 shifra. Trupat dhe gjymtyrët e tyre janë bërë me kallëpe, por secila prej fytyrave paraqet një trajtim skulpturor të individualizuar. Gjatesi mesatare nga këto figura është 1,68 metros dhe në disa raste ka akoma mbetje të polikromit me të cilin ishin mbuluar të gjitha figurat. Të gjithë ushtarët mbajnë armë autentike që ishin vjedhur nga grabitës varresh pas rënies së Qin.

Ende jo i lumtur perandori, ai donte të regjistronte varrosjen e tij jashtë tij dhe urdhëroi që të ngrihej një kodër. Sidoqoftë, pamja e brendshme e varrit dihet vetëm nga përshkrimet e Sima Qian për të. Flet për një vizion të qemerëve qiellorë, të lyer me perla, të tokave të përshkuara nga lumenj merkuri dhe argjendi. Gjithçka metafora për të nënkuptuar se perandori i parë kinez ishte i rrethuar nga pasuri të panumërta.

Disa vjet pas vdekjes së perandorit kinez, dinastia e tij, themeluar si e pavdekshme, u asgjësua. Por emërtimi dinastik i dha emrin vendit jashtë kufijve të saj, dhe që atëherë ajo filloi të fliste për Kinën me kuptimin e "Vendi i qendrës", "Vendi Han" o "Katay".

Un fakt kurioz për këtë ushtri, por mbi të gjitha të perandorit të tij, është se varri i tij në formë piramide nuk është hapur deri më tani sepse vetë arkeologët kanë thënë se hapja e tij me siguri do të humbte një pjesë të vlerës që përmban brenda, pasi mund të prishë materiale të caktuara me të cilat është bërë.

Tjetër fakt kurioz, kësaj here rreth Ushtria, është se jo të gjitha figurat kanë të njëjtat tipare, por fytyrat e tyre janë të ndryshme. Ata korrespondojnë me etnitë e ndryshme kineze atje ishte.

Shpresojmë që ju ka pëlqyer ky artikull i dyfishtë për dy vendet e shkëlqyera që duhet të vizitoni në Kinë. Nëse është kështu, na tregoni me një koment në mënyrë që të vazhdojmë të ofrojmë në këtë blog atë që ju pëlqen të lexoni dhe mësoni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*