Muzeu i Çokollatës, një klasik në disa vende

Muzeu i Çokollatës

Kush nuk është tërhequr nga ideja e afrimit me Muzeu i Çokollatës? Megjithëse nuk jemi të interesuar për historinë e këtij ushqimi, mund të jetë që snacking-u i një ëmbëlsire do të jetë tërheqës për ne. Kjo është arsyeja pse ne mund të gjejmë nëpër botë disa vende që njihen si Muzeu i Çokollatës, sepse nuk është vetëm një, por disa janë shumë të famshëm dhe interesantë.

Në Spanjë kemi disa muze kushtuar çokollatës së shijshme, por e vërteta është se ka disa në vende të tjera që janë bërë vende të njohura, të tilla si Këln. Kështu që ne do të rishikojmë disa nga këto muze, vetëm në rast se udhëtoni në disa nga këto vende dhe dëshironi t'i vizitoni ato.

Muzeu i Çokollatës së Këlnit

Muzeu i Çokollatës në Këln

Gjithashtu i njohur si Muzeu Imhoff-StollwerckKjo hapësirë ​​ndodhet pranë katedrales së bukur të qytetit, një gjë e domosdoshme për të parë, kështu që është pothuajse e pamundur të mos ndalesh pranë muzeut. Ky muze u hap në 93 dhe ndodhet në një ndërtesë moderne pranë Rheinit.Muzeumi i kushtohet tërësisht botës së çokollatës dhe brenda ju mund ta njihni këtë produkt në thellësi. Nga kultivimi i kokrrave të kakaos tek prodhimi ose historia e tij me kalimin e kohës. Në dy kate mund të shihni se si bëhen nga çokollatat deri te figurat me çokollatë ose shufrat e shijshme plot aromë.

Muzeu Xocolata i Barcelonës

Muzeu i Çokollatës në Barcelonë

Ky muze ndodhet në qytetin e Barcelonës dhe është nga të paktët në vendin tonë kushtuar çokollatës. Isshtë një muze privat dhe është i vendosur në një Ndërtesa historike e manastirit të vjetër Sant Agustí. Brenda ju mund të shihni vepra arti autentike dhe figura të bëra në çokollatë, dhe gjithashtu një udhëtim nëpër historinë e çokollatës. Një nga pikat argëtuese të këtij muzeu është se biletat që blini për të hyrë janë të ngrënshme dhe janë bërë, natyrisht, me çokollatë. Në këtë muze është gjithashtu e mundur të regjistroheni për klasa argëtuese gatimi dhe aktivitete të tjera.

Muzeu i Çokollatës Astorga

Muzeu i Çokollatës në Astorga

Në Spanjë kemi një tjetër muze kushtuar çokollatës së pasur në Astorga, me një stil pak më historik. Ky qytet ka një traditë të mrekullueshme me çokollatë dhe kjo është arsyeja pse ata vendosën të krijojnë këtë muze në vitin 94. Brenda muzeut ka katër dhoma dhe në to mund të shihni proceset dhe mjetet ose makineritë që përdoren për të krijuar çokollatën e çmuar. Ekziston një grup shkrimesh që janë përpiluar në të cilat protagonist është çokollata. Përveç kësaj, nëse flasim kaq shumë për këtë produkt na hap oreksin, ne kemi një dyqan ku është e mundur të blini të gjitha llojet e çokollatave.

Muzeu Gourmet Chocolate në Paris

Muzeu i Çokollatës në Paris

Muzeu i çokollatës Choco-Story ndodhet në Paris, në bulevardin Bonne Nouvelle. Një tjetër muze i madh që mund të bëhet një ndalesë argëtuese në çdo vizitë në qytet. Brenda muzeut ju mund të mësoni në thellësi historinë e kakaos, mënyrat e ndryshme të bërjes dhe provës së çokollatës. Përveç kësaj, ky është një muze i orientuar nga e gjithë familja, për të cilin janë instaluar animacione specifike për të argëtuar fëmijët. Possibleshtë e mundur të marrim pjesë në një seminar për prodhimin e çokollatave për të bërë produktet tona si familje.

Choco-Story në Bruges

Choco Story në Bruges

Në qytetin belg të Bruges gjejmë një tjetër muze interesant çokollate, ku ata na tregojnë gjithçka që nga fillimi, duke filluar me prodhimin e çokollatës nga majanët deri më sot. Ky është një tjetër muze i orientuar drejt familjes, pasi fëmijët mund të kënaqen duke mësuar me një shteg kërkimi të krijuar për ta brenda muzeut. Meqenëse nuk mund të jetë ndryshe, muzeu prodhon çokollata që vizitorët mund t’i shijojnë. Muzeu është i vendosur në Wijnzakstraat dhe është i hapur çdo ditë nga ora 10 e mëngjesit deri në 17 pasdite.

Phillip Island Fabrika e Çokollatave në Australi

Muzeu i Çokollatës në Australi

Nëse kërkoni faqen e internetit të kësaj fabrike çokollate, libri i Charlie dhe fabrika e çokollatës me siguri do t'ju vijnë në mendje. Brenda fabrikës është e mundur të gjesh shumë hapësira dhe aktivitete befasuese. Ju duhet të ndaleni për të parë ujëvara më të madhe me çokollatë në botë, të shijoni ngarjen e një treni të vogël lodrash nëpër një qytet me çokollatë ose të ngjiteni në peshën e madhe për të lëvizur tonin e çokollatës që është në anën tjetër. Ky vend është argëtues për fëmijë dhe të rritur, me shumë ngjyra dhe shumë gjëra argëtuese për të bërë. Ekziston edhe një lokal për të shijuar produktin yll, çokollatën. Gjëra të tjera që mund të bëni është të shihni statujën e Davidit nga Michelangelo në çokollatë, të luani me makinerinë e shkëlqyeshme për të bërë çokollata, të merrni pjesë në punëtoritë e çokollatës për të parë se si bëhen shijshme me këtë produkt, të luani në makineri, të shihni animatronics ose të blini në dyqane Një fabrikë e tërë e madhe e vendosur në Newhaven, Australi.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*