Muzeu i Lozhës së Madhe të Francës, në Paris

muzeu-i-lozhës-së-madhe-de-France

Kur udhëtoj më pëlqen të dal pak nga rrugët klasike turistike dhe të njoh vende, atraksione dhe muzetë e pazakontë. Ka, ato janë në të gjithë botën, prandaj thjesht bëni një hulumtim të vogël për të bërë një listë të muzeve të veçanta. Ka edhe në Francë, këtu për shembull është Muzeu i Lozhës së Madhe të Francës, një muze kushtuar Masonerisë Galike.

E para porosi masonike franceze Ajo u themelua në 1773 dhe Grand Lodge e Francës pretendon të jetë një nga pasardhësit e saj më të hershëm. E vërteta është se gjithçka që rrethon masonerinë është gjithmonë e mbështjellë me një aure misterioze dhe pak për ta zbuluar atë në vitet 70, Frimasonët Gallic hapën një pjesë të koleksioneve dhe arkivave të tyre private për publikun. Një thesar i vërtetë.

Kjo është muzeu i parë masonik në Francë kështu që nëse jeni të interesuar për këtë temë këtu është gjithçka. Thesari është i përbërë nga dokumente, objekte rituale, medalje, xhevahire dhe një memorandum të dendur prej dy shekujsh. Ju do të jeni në gjendje të thelloheni në simbolikën e Masonerisë, diçka që nuk bëhet çdo ditë. Dhe nëse nuk do të mjaftonte e njëjta ndërtesë ku funksionon kjo muze i rrallë në Paris ajo ka historinë e saj të çuditshme.

Duket se muzeu punon në një ndërtesë që ishte një seminar françeskan në shekullin e 1909-të dhe më vonë u bë një kabare në XNUMX: anija u kthye në një kinema dhe kripta në një shesh patinazhi. Më vonë ai ra në duart e shtëpizës dhe kapelja u bë tempulli i saj Mason. Sot aksesi në Muzeu i Lozhës së Madhe të Francës eshte falas.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*