Ndërtesa Lotus, një ndërtesë në formë lotusi në Wujin

Lundrues në mes të një liqeni artificial në qendër të Wujin, Kinë, thirrja Ndërtesa e Lotusit lulëzon falë modelit të firmës prestigjioze të arkitekturës Australiane Studio 505. Ndërtesa e bukur merr emrin dhe formën e saj nga lulja e lotusit. Këtu do të vendosen zyrat komunale të planifikimit urban.

Në realitet, Ndërtesa Lotus është një shtesë në një strukturë ekzistuese komunale dykatëshe që ndodhet në fund të liqenit, domethënë, nën ujërat e liqenit në galeritë nëntokësore. Krahu i ri spektakolar dhe struktura e tij e lulëzuar do të strehojë gjithashtu disa salla ekspozite, qendra konferencash dhe salla takimesh. Vizitorët do të hyjnë në të përmes një ure të harkuar ku një kombinim i ngjyrës dhe dritës krijojnë një atmosferë të brendshme shkëlqyese.

Fasada përbëhet nga një seri "petale" të jashtme që ndriçojnë natën. Ndërtesa u projektua gjithashtu me qëllim të minimizimit të konsumit të energjisë: më shumë se 2.500 bateri gjeotermale janë të vendosura në shtratin e liqenit ndërsa një oxhak i madh termik është i vendosur brenda "mbështjellësit" kryesor të lules.

Kjo ndërtesë e mahnitshme dhe e bukur u përfundua në 2013. Sot ajo qëndron në qendër të Parku Popullor i Qytetit Wujin Dhe është bërë, me të drejtë, një nga atraksionet më të shquara turistike në këtë destinacion që ndodhet relativisht afër Shangait të fuqishëm dhe shumë të vizituar.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*