Ndiqni Rrugën e Kalasë Skoceze

Kështjellat skoceze

Britania e Madhe është një destinacion i shkëlqyeshëm i verës sepse ndërthur peizazhe, kulturë dhe shumë histori. Brenda ishujve është një vend që shquhet Skoci, me pesë milion banorët e saj dhe kryeqytetin e tij të bukur, Edinburg.

Nëse ju pëlqejnë kështjellat mesjetare, ky destinacion në Evropë është i shkëlqyeshëm sepse këtu janë ndërtuar fortesa përrallore që i kanë rezistuar kohës dhe kanë qenë protagonistë të mëdhenj të momenteve të mëdha në historinë lokale. Ka shumë kështjella, aq shumë sa zyra turistike kombëtare ka hartuar një rrugë të veçantë: Rruga e Kështjellave të Skocisë. Unë propozoj një aventurë verore: merrni me qira një makinë dhe e dini atë.

Skoci

Skoci

Tokat Skoceze kanë pësuar ndryshime klimatike në planet, epokat e akullit kanë formuar gjeografinë dhe kjo është arsyeja pse peisazhet e tyre ndryshojnë në katër pikat kardinale.  Emri i vendit rrjedh nga fjala latine Scoti e cila ishte mënyra se si romakët i emëronin banorët e tyre. Për një kohë të gjatë u përdor gjithashtu fjala Alba, që rrjedh nga vetë gjuha, por Skocia filloi të bëhej e njohur në Mesjetë.

Tashmë në Mesjetën e Lartë Mbretëria e Pikteve lind dhe historia përparon midis betejave, martesave politike dhe ndikimit të mbretërive fqinje deri në në 1707 Skocia bashkohet me Mbretërinë e Anglisë brenda Mbretërisë së Britanisë së Madhe. Ky union është ende i dukshëm në stemat dhe titujt e caktuar zyrtarë, por më e rëndësishmja, Skocia vazhdon të funksionojë si një rreth i pavarur me ligjet e veta.

Rruga e Kalasë së Skocisë

Rruga e Kalasë së Skocisë

Sasia e kështjellave që janë në tokat skoceze është ajo që tregon se historia e këtij vendi nuk ka qenë paqësore, por përkundrazi. Ka më shumë se 300 kështjella, pallate madhështore dhe prona të rrënuara në të gjithë vendin, por rruga përqendrohet në më të mirën, më të famshmen dhe më dramatiken. dhe të gjithë janë brenda qarkut të Aberdeenshire, një sit i njohur si qarku i kalasë.

Rruga propozon a itinerar gjashtë ditor dhe është shënuar me shenja kafe dhe të bardha që përshkojnë të gjithë territorin. Gjashtë ditë dhe shumë kështjella për të njohur dhe për të mos harruar.

Dita 1

Kalaja e Dunnottarit

Pranë qytetit të Aberdeenit ka shumë kështjella, kështu që idealja është të bazoheni këtu ditën e parë dhe të shkoni në një ekskursion. Në një rrugë totale prej vetëm 35 kilometrash keni tre kështjella për të parë: Kalaja Dunnottar, Kalaja Ceathes dhe Drum Castle.

Kalaja Dunnottar është në Stonehaven. Isshtë një kështjellë e shkatërruar e ndërtuar në një shkëmb të lartë mbi Detin e Veriut. Ai dinte si të mbronte bizhuteritë e kurorës Skoceze nga trupat e Cromwell dhe ai e përdori atë dy herë në filma, në 1991 për filmin Fshat i vogël, nga Franco Zefirelli, dhe së fundmi në Viktor Frankestein. Openshtë e hapur gjatë gjithë vitit dhe tarifa e hyrjes është 7 paund për të rritur, me udhëzues të përfshirë.

Gratisjet e Kalasë

Castle Crathes është një elegante dhe e bukur shtëpi kullë Shekulli XVI rrethuar nga kopshte. Ka dekoruar tavane, kulla, shkallë spirale dhe frëngji. Kopshtet janë të hapura gjatë gjithë vitit, por kontrolloni orët e kalasë. Pranimi është 12 £.

Së fundi, Kalaja e Dromit Ishte shtëpia e familjes Irving për gjashtë shekuj e gjysmë dhe është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Ai përmban një koleksion të madh pikturash dhe mobiljesh antike dhe është i rrethuar nga kopshte trëndafilash. Kushton 12 paund.

Dita 2

Kalaja Fraser

Gjatë kësaj dite të dytë në Rrugën e Kalasë Skoceze rruga shkon në perëndim dhe në veri të Aberdeen. Përfshin kështjellat Fraser, Tolquhon dhe House Haddo. Castle Fraser daton nga shekulli i XNUMX-të dhe është e bukur me dhomat e saj të mëdha, mobiljet dhe kopshtet dhe parqet e saj. Ekziston një shtëpi çaji që punon në kuzhinën e shekullit të 10-të dhe kjo është një kënaqësi. Pranimi është 50 £.

Kalaja Tulquhon konsiderohet si një nga më të bukurat në Skoci. Kjo fortesë e mrekullueshme u ndërtua në një shtëpi të thjeshtë kullë. Hapet vetëm në verë nga ora 9:30 e mëngjesit deri në 5:30 pasdite dhe hyrja është e lirë, 4 paund. Më në fund nuk është Shtëpia Haddo, e projektuar në 1732. Nuk është një kështjellë por një nga rezidencat e para që panë dritën pas ndërprerjes së luftimeve. Ajo ishte shtëpia e familjes Gordon për 400 vjet dhe kështu ka orendi dhe zbukurime unike. Hyrja kushton 10 £ dhe vizita drejtohet.

Dita 3

Kalaja Delgatie

Rruga vazhdon për në Fraserburgh, në bregdetin e Moray Firth. Përfshin tre ndalesa të tjera: Kalaja Fyvie, Delgatie Castle dhe Kinnaird Head Castle. Kalaja Fyvie është 50 minuta nga AberdeenIsshtë tetë shekuj i vjetër dhe ka brendshme Edwardiane. Isshtë perfekte për të imagjinuar se si ishte jeta e përditshme fisnike dhe ka një të mrekullueshme koleksion armatimesh, armësh dhe orendish. Ajo gjithashtu ka një kopsht me mure dhe një fushë tenisi nga 1903. Dhe një shtëpi çaji. Të gjitha për 12 £.

Kalaja Delgatie daton nga viti 1030 dhe ende duket si një shtëpi e banuar. Ruajeni dhomën e Marisë, Mbretëreshës së SkocezëveMobilje shumë luksoze, elegante, veshje dhe dekorime viktoriane. Ju mund të hani drekë dhe gjithashtu të flini në një nga kabinat e saj. Hapet nga janari deri në dhjetor nga ora 10 e mëngjesit deri në 5 pasdite edhe pse në dimër mbyllet një orë më herët. Kushton 8 paund.

Koka Kinnaird

Kinnaird Head Castle është pjesë e Muzeut të Farit Skocez dhe është ndërtuar në 1570- Shikoni portin e Fraserburgh dhe ai ka një far në zemrën e tij. E pabesueshme, bileta kushton 7 paund.

Dita 4

Shtëpi duff

Rezidenca Duff është një nga pallatet më elegante në vend. Një rezidencë gjeorgjiane në mes të një parku të gjerë me një koleksion të pasur mobiljesh dhe pikturash. Ka një shtëpi çaji dhe dyqan brenda dhe ju mund të shëtisni nëpër kopshtet përgjatë lumit Deveron. Pranimi është 7, 10 paund.

Kjo ditë pasohet nga Kalaja Huntly, e vendosur në bashkimin e dy lumenjve. Ajo ka qenë qëndrimi i baronëve për pesë shekuj dhe qëndron në një fortesë të vjetër të ndërtuar nga Robert de Bruce në shekullin XIV. Pranimi është 5 £. Pastaj është Spynie Palace, shtëpia e pensionit të peshkopëve të Moray për pesë shekuj. Openshtë e hapur vetëm në verë dhe hyrja kushton 8.

Kalaja Huntly

Më në fund Kalaja Balvenie është shkatërruar por eshte akoma e mrekullueshme. Ishte bastioni i armiqve të Robert de Bruce, Comyns Black, në shekullin e 4-të, por u shndërrua në një rezidencë të Rilindjes shekuj më vonë. Hapet në verë dhe kushton 50 paund.

Dita 5

Salla e Leith

Në këtë ditë ka edhe tre vizita: Leith Hall, Kildrummy Castle dhe Corgaff Castle. Leith Hall është afër Huntly dhe eshte nje vendbanimi tipik skocez i familjes me thesaret e grumbulluara nga dhjetë breza të një familje, Leith-Hay. Pranimi është 10 £ dhe turne udhërrëfyese janë në dispozicion.

Besohet se Kalaja e Kildrummy Ajo u ndërtua ose rinovua nga anglezët pushtues nën sundimin e Mbretit Edward I. Ishte për një kohë të gjatë kalaja e Konteve të Marit dhe sot është shkatërruar. Por çfarë shkatërrimi! Është një shembull i shkëlqyeshëm se si dukej një kështjellë në shekullin e XNUMX-të dhe nga këtu, në 1715, Kryengritja Jakobite u nis. Openshtë e hapur vetëm në verë dhe kushton 4 paund për tu vizituar.

Brendësia e Kalasë Corgaff

Brenda Parkut Kombëtar Cairngorms ndodhet kjo shtëpi kullë që ishte vendbanimi i familjes së rëndësishme Forbes: Kalaja e Corgaff. Ishte një burg për jakobitët dhe kjo është arsyeja pse shërben për t'ju dhënë një shikoni jetën ushtarake në shekullin e XNUMX-të. Hapet vetëm në verë dhe kushton 5.

Dita 6

Kalaja e Braemarit

Më në fund arritëm në fund të Rrugës së Kështjellave të Skocisë, një rrugë që me shpejtësinë e tre kështjellave në ditë na lejon të marrim një barku të kështjellave dhe fortesave mesjetare. Theshtë radha e Kalasë së Braemar, Balmoral dhe Craigievar.

Kalaja e Braemar duket si diçka nga një përrallë. Isshtë brenda Parkut Kombëtar Cairngorms dhe Wasshtë ndërtuar në vitin 1628. Ka dhoma të mobiluara, ka biruca dhe, thonë ata, fantazma dhe mbishkrime të ushtarëve aty këtu. Udhëtimet me guidë drejtohen nga njerëz lokalë me shumë entuziazëm dhe WiFi është në dispozicion. Kushton 8 paund.

Kalaja e Balmoralit

Kalaja Balmoral është më e njohur në rrugë sepse është shtëpia e familjes mbretërore. Mbretëresha Victoria kalonte periudha të gjata këtu në Malësinë Skoceze, kështu që ka kopshte të bukura, një sallë vallëzimesh, një kafene dhe një dyqan suveniresh. Turneu është me udhëzues audio dhe zakonisht ka ekspozita. Pranimi është 11.

Brendësia e Kalasë Craigievar

Më në fund ka Kalaja Craigievar, një tjetër kështjellë me rruaza zanash mbështjellë me kodra. Brenda dhe jashtë është e bukur dhe gjithashtu mund të shijoni kopshtet e saj. Kushton 12 £ për të rritur.

Siç e shihni, lai Rruga e Kështjellave të Skocisë është një varg destinacionesh të mrekullueshme, ideal për tu bërë në verë. Sigurisht që ekziston një kështjellë që ju pëlqen më shumë se një tjetër, një që nuk do ta vizitoni, një tjetër që nuk do ta humbisni, por mua më duket se marrja me qira e një makine dhe ndjekja e kësaj rruge do t'ju japë një kujtim të pashlyeshëm të bukurisë natyrore dhe pasuria historike e këtij qyteti të madh të vogël, vendi i Britanisë së Madhe.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*