Ninh Binh, një parajsë në Vietnam

E gjithë Azia Juglindore është një shteg i kartolinave të paharrueshme, si për peisazhet e saj të gjelbërta, ashtu edhe për thesaret e saj kulturore. VietnamPërveç kësaj, ajo shton një histori interesante të kohëve të fundit. Ne tashmë kemi folur për Hanoi, kryeqyteti i tij, por sot është radha e Ninh Binh, një vend i bukur.

Ninh Binh mbrohet nga UNESCO Dhe meqenëse është vetëm më pak se njëqind kilometra nga Hanoi, e vërteta është se nuk mund ta humbasësh atë. Nuk do ta harroni kurrë!

Ninh Binh

Siç thamë, ajo ka mbaruar 90 kilometra nga Hanoi, në veri të vendit. Isshtë në të njëjtën kohë një provincë dhe një qytet, por qyteti me të vërtetë nuk ka asgjë për të theksuar, thesaret janë në një mjedis ku turizmi në natyrë është objektivi.

Si arrini në Ninh Binh? Me gati 100 kilometra larg nga Hanoi janë dy orë me makinë nëse merrni me qira një, por gjithashtu mund të shkoni në qytetin e Ninh Binh me motor, autobus ose tren. Treni është një mundësi e mirë dhe ka gjashtë shërbime që lidhin Hanoi me Ninh Binh në ditë.

Këtu tashmë keni tre orë udhëtim por ora shtesë kompensohet me çmimin pasi bileta në një vend të rehatshëm kushton rreth pesë dollarë asgjë më shumë. Treni është i pastër dhe snacks shiten në katin e sipërm.

Nëse preferoni autobusin, ka dy terminale në Hanoi, Giap Bat dhe My Binh, me autobusë dhe furgonë më të vegjël që lëvizin çdo ditë. Autobusët zakonisht largohen kur janë tashmë të mbushur dhe mënyra për të shkuar në të dy stacionet është duke marrë një Grab ose duke marrë një taksi. Mbetet vetëm të thuhet se terminali Giap Bat mbyllet midis 5:30 dhe 6 të pasdites. Thjesht duhet të flasësh me shoferin dhe të thuash se zbres në Ninh Binh.

Së fundmi, gjithmonë mund të kapni një taksi nga Hanoi në Ninh Binh por nuk është i lirë pasi mund t'ju kushtojë nga 60 deri në 100 dollarë në një drejtim. Ose mundesh marr me qira një motor dhe vazhdo vrapimin tënd me avantazhin që mund të bësh një vizitë turistike gjatë rrugës duke ndaluar në Pagoda e bukur e Parfumit.

Tani mirë ju jeni ne hanoi por në Gjirin e bukur Halong? Mos u shqetëso, ka autobusë të drejtpërdrejtë, kompania GreenLian, me një kosto prej 11 dollarë për person dhe një kohëzgjatje prej gjashtë deri në shtatë orë. Po nese ju jeni në sapa Epo, ju gjithashtu mund të merrni një autobus ose tren për t'u kthyer në Hanoi dhe nga atje të lidheni me Ninh Binh. Ata shkojnë me autostradë dhe marrin ndërmjet katër dhe gjashtë orë.

Tani ju jeni në Ninh Binh. Sa kohë duhet të qëndroni? Epo më e mira është nga dy diteKështu që ju mund të përfitoni nga bukuritë natyrore dhe reliktet kulturore.

Gjërat për të bërë në Nanh Binh

Kjo pjesë e Vietnamit njihet si Gjiri Halong në tokë dhe është se ... është e bukur! Trang An Shtë një zonë e mbrojtur nga UNESCO dhe ju lehtë mund të kaloni disa orë duke ecur përreth. Ju paguani një tarifë hyrjeje dhe pastaj mund të merrni një varkë dhe të vizitoni ishujt dhe ishujt gëlqerorë dhe përgjatë lumit do të shihni gjithashtu tempuj të fshehur, shpella të bukura, tempuj lundrues dhe shpella. Fotografitë që do të bëni! Lejoni një shëtitje dy-orëshe.

Pikërisht në Trang An mund të vizitoni setin e filmit të Kong, Skull Island, vendin ku u filmua filmi. Ose nëse nuk jeni të interesuar për Pallati Vu Lam dhe Shpellat Dia Linh dhe Sinh Duoc. Një tjetër udhëtim me varkë është ai që ju bën të dini Tam Coc Bich Dong.

Nëse shkoni në sezonin e korrjes së orizit, kjo është një kartolinë e vërtetë në të dy anët e lumit, sepse fushat bëhen të arta ... Pasi të keni atje, mund të vizitoni sistemi shpellor i tre shpellave, thuhet, një nga më të bukurat në vend. Dhe në majë të malit ka një tempull, një faltore, nga shekulli i XNUMX-të. Isshtë e ngjashme me Trang An edhe pse më e shtrenjtë, por hyrja në kompleksin Budist të Bich Dong është falas, me tre faltore, tre nivele dhe më shumë se njëqind shkallë.

E mira është që këtu mundeni merrni me qira një biçikletë dhe udhëtoni vetë në fshat. Ndoshta shëtitja juaj do t'ju bëjë që shumë njerëz ta njohin Shpella Mua. Për të arritur atje duhet së pari të paguani tarifën e hyrjes dhe më pas të ngjiteni 500 shkallë në majën e Malit të Dragoit të Gënjyer, kështu që më shumë se një shpellë është një këndvështrim i shkëlqyeshëm i Tam Coc.

Në perëndim të diellit pamjet janë të shkëlqyera por nuk mund të qëndroni gjatë sepse nata është shumë e mbyllur dhe e errët. Dhe së fundmi, ju mund të vizitoni Pagoda Bai Dinh i cili ishte deri rreth dhjetë vjet më parë më i madhi në Vietnam.

Kjo ditë e parë e turneut do t'ju lërë të lodhur, por asgjë që një dush dhe një darkë tajlandeze nuk do të zëvendësojnë. Tashmë në ditën e dytë vizita e detyrueshme është Kryeqyteti i vjetër Hoa Lu. Ajo daton nga shekulli i XNUMX-të ose XNUMX-të dhe tempujt, pallatet, kështjellat dhe vendet e shenjta. Shumica janë shkatërruar, por ka dy tempuj të rëndësishëm që ia vlen të vizitohen: Tien Hoang dhe Ding Le Dai. Isshtë 14 kilometra nga Ninh Binh dhe pesë kilometra nga Pagoda Bai Dinh.

Pastaj është thirrja katedralja phat diem, nëse gjëja kurioze të tërheq vëmendjen: është një Tempull katolik i ndërtuar si budist vietnamez. I gjithë druri dhe guri. Më lejoni të rekomandoj edhe pak: pasi të keni mbaruar së udhëtuari në këto vende ka kohë për të bërë një tjetër udhëtim me anije dhe sipërmarrje në Rezervatin Natyror Van Long, ligatinat më të mira në vend me më shumë se 40 lloje zogjsh dhe një shpellë shumë të bukur të quajtur la Shpella e Sirenës me një statujë brenda.

Këshillat e fundit: për të lëvizur nëpër Ninh Binh është më mirë të marrësh me qira një motor në një agjensi ose në hotele. Llogaritni midis gjashtë dhe tetë euro. Mund të marrësh me qira edhe një motor me shofer të përfshirë. Biçikleta është opsioni tjetër pasi terreni është mjaft i sheshtë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*